Rubriky
Rozhovory Street Dance v ČR

Mario: Česko má pár velmi talentovaných bboys

Akci Styx Battle Of The Year 2010 CZ+SK, která proběhla koncem března 2010 v pražské Meet Factory, navštívil mj. také jeden ze zakladatelů …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)

Akci Styx Battle Of The Year 2010 CZ+SK, která proběhla koncem března 2010 v pražské Meet Factory, navštívil mj. také jeden ze zakladatelů celosvětového konceptu soutěží Battle Of The Year Mario. Jak se mu v Praze líbilo, jak hodnotí organizaci, ale také jaký je jeho pohled na uplynulých dvacet let BOTY, to vše se dozvíte v následujícím rozhovoru …

Ahoj Mario. Nedávno jsi navštívil ČR u příležitosti konání kvalifikace BOTY pro ČR a SR. K podrobnému hodnocení se ještě dostaneme, ale můžeš nejdříve krátce popsat, jak se ti akce líbila a s jakými pocity jsi odlétal domů?

V Praze se mi líbilo, akce byla velice dobře zorganizovaná, publiku se očividně líbila a měl jsem pocit, že stejně tak bboys si soutěž užívali.

Podle čeho si vybíráš, které kvalifikace BOTY navštívíš?

Od té doby, co máme přibližně 40 preselekcí po celém světě, je bohužel nemožné, abych je všechny navštívil já osobně. Někdy máme dvě nebo klidně tři preselekce během jednoho víkendu. Obvykle se tedy hned na začátku roku rozhodneme, kdo kterou akci navštíví.

BOTY loni oslavil dvacetileté výročí. Co tě jako první napadne při zamyšlení se nad těmi uběhlými dvaceti roky?

Kdykoliv se zamyslím nad BOTY, mám jen dobré vzpomínky. Spousta bboys z různých míst po celém světě se může potkat, společně trénovat a vyměňovat si nápady. Tohle byla vždy jedna z nejdůležitějších věcí, co se týká konceptu BOTY.

Jak podle tebe lidé vnímají BOTY dnes? Jejich pohled na akci se určitě během let měnil …

Máme zkušenost, že spousta bboys už dnes nerada trénuje choreografie. Od té doby, co je zde tolik čistě battlových soutěží, je pro ně mnohem snadnější účastnit se těchto akcí. Na druhou stranu, když myslíte do budoucnosti, práce na show a choreografiích vám může pomoci vydělávat si peníze jako tanečník, když už jste na battly moc starý. Pracovat jako choreograf nebo tancovat ve společných choreografiích může být vždy dobrá vyhlídka, když stárnete.

Bylo organizování BOTY větší zábava dříve (protože nebylo tolik starostí) nebo v poslední době (protože už jste zkušení organizátoři)?

Rozhodně dříve, BOTY bylo více rodinné a ne tak stresující. Na akci bylo okolo 6 – 8 crews a možná 500 lidí jako publikum. Dnes máme okolo 20 crews z celého světa a téměř 10 000 diváků. Je tedy nemožné vše poplatit bez sponzorů, ale zase je mnohem zajímavější koukat na všechny ty lidi, jak si akci užívají.

Letos proběhne finále ve francouzském městě Montpellier. Co si slibujete od této změny?

Očekáváme skvělou atmosféru, francouzské publikum je vždy naprosto šílené. Stejně tak očekáváme velmi vysokou úroveň tancování – zaslechl jsem, že francouzské top crews už teď trénují své show. Montpellier je opravdu nádherné město, takže vše vypadá dobře.

Vraťme se ale k akci, která proběhla v pražské Meet Factory. Jak bys zhodnotil české bboys a jejich úroveň v porovnání s okolními státy? Rozhodně bylo znát, že BOTY v ČR čtyři roky nebylo, a tak bboys nebyli zvyklí trénovat společné choreografie …

Máš pravdu, celková úroveň jednotlivých show byla opravdu velmi průměrná, každopádně v sólech a také v 1vs1 battlu jsem viděl pár velmi talentovaných bboys. Vzpomínám na americké crew, které také měly problém s choreografiemi, když jsme před několika lety poprvé organizovali BOTY v USA. Chvíli trvá se do toho znovu dostat a přijít na něco opravdu zajímavého a originálního, ale věřím, že až se příští rok vrátíme, bude už viditelný určitý pokrok. Co se mi opravdu líbilo, bylo chování v battlech. Můžu říct, že bboys se během battlů navzájem respektovali a bavili se.

Myslíš, že má někdo ze tří postupujících crew (Survivals, Hollywood Stars, West Breakers) šanci uspět na BOTY South East Europe ve Vídni?

BOTY South East Europe je velmi kvalitní soutěž. Rakouské crew jsou rok od roku silnější a nesmíme zapomenout maďarské crew, které mají na BOTY dlouhou tradici. Když přijde na battly, myslím si, že Češi (resp. Slováci) už také mají docela pěknou úroveň. Jde ale o to, aby se do toho battlu probojovali. Teď už nezbývá než pořádně trénovat choreografie.

V ČR polovina lidí odsoudila to, že akce byla spojená se street dance battly, naopak druhá polovina to velmi uvítala. Jaký je tvůj názor kombinování tanečních stylů v rámci jedné akce?

Myslím, že je to byl dobrý nápad. Je to způsob, jak na akci nalákat více lidí a pro bboys i tanečníky možnost vyměňovat si nápady. Na finále také vždycky začleňujeme nějaké funkstyle nebo house dance exhibice, abychom bboyům ukázali, že existuje i více tanečních stylů. Není jen bboying, je nutno sledovat i další styly.

A jak bys akci zhodnotil z organizačního hlediska?

Jak už jsem řekl na začátku, myslím, že akce byla výborně zorganizovaná. Pro nás je vždy důležité, aby se tanečníci cítili dobře. Taneční plocha byla kvalitní a navíc byla např. zajištěna voda pro tanečníky. To nebývá v jiných zemích tak obvyklé, takže o ni musíme často žádat.

Co bys vzkázal českým a slovenským bboys, abys je motivoval na účast v příštím ročníku BOTY?

Čeští a slovenští bboys by měli uvěřit v koncept BOTY. Vždy je dobré získat zkušenosti s trénováním show, pokud se chcete tancem živit. Bboys by chodit na workshopy, kdykoliv mají šanci, měli by jezdit na co nejvíce soutěží (i v zahraničí) a vyměňovat si zkušenosti a nápady s dalšími bboys. Myslím, že např. BOTY SEE ve Vídni je skvělé místo pro setkání se s jinými crews.

A na závěr poslední otázka. Co tě čeká teď v nejbližší době?

Tento rok musím docela často cestovat do Montpellier ve Francii kvůli organizování finále. Také navštívím francouzská finále společně s celým organizačním týmem. Dalé také několik akcí v Asii, (Singapore, Taiwan, Thailand) a chtěli bychom také navštívit jiné akce jako the IBE, EuroBattle nebo UK Champs, abychom objevili nové tanečníky a zůstali v kontaktu se bboyingovou scénou.

Díky za rozhovor.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.