Rubriky
Street Dance styly

Taneční styl House Dance, jeho historie, vývoj i současnost

Dejv Zapletal

House Dance je klubový tanec, který vznikl v Chicagu, v klubu Warehouse. Výrazněji se prosadil díky tanečníkům z New Yorku.

House Dance je tanec, který se začal vyvíjet koncem 80. let dvacátého století. Tento taneční styl reprezentuje všechny druhy tance, které jsou spojeny s house music.

House Dance vznikl v klubu Warehouse

Název “house” se zrodil v Chicagu, a to odvozením od názvu klubu Warehouse, ve kterém se tento taneční styl vyvíjel. House Dance je tedy klubový tanec. Klub Warehouse, který byl otevřen v roce 1977, není označován pouze za kolébku houseového tancování, ale celkově za kolébku house music. Za zakladatele tohoto hudebního stylu je považován Frankie Knuckles, rezidentní dj klubu.

Tanec, který se prosadil díky New Yorku

House jako tanec v podobě, jak jej známe dnes, ale zviditelnila taneční komunita v New Yorku (Shannon „Which Way Sha“ Mambra, Tony McGregor, Brian „Footwork“ Green, Caleaf „Big Leaf“ Sellers, Tony Sekou, Shan S, Brooklyn Terry, Ejoe Wilson, Marjory Smarth, atd.). Hudební kluby v New Yorku spojené s rozvojem House Dance jsou především Paradise Garage a The Loft.

Popularizaci houseového tance pomohli i dříve pouze hiphopoví tanečníci, proto se můžeme setkat se stejnými tanečními prvky v Hip Hopu i House Dance. V každém tanečním stylu mají však jednotlivé prvky jiný feeling / groove.

Serial Stepperz
Serial Stepperz

House Dance je ovlivněn množstvím dalších stylů

Houseový groove se označuje jako Jack. Jacking, Footwork a Lofting jsou tři hlavní součásti tohoto tanečního stylu. House Dance je ale ovlivněn také různými africkými tanci, stejně jako např. Sambou nebo Salsou. Právě díky těmto tancům známe houseové kroky jako Stomp, Farmer, Swirl a mnoho dalších. Nezpochybnitelný vliv na vývoj tanečního stylu mají i Step, Lindy Hop, Hustle, ale také Waacking a Voguing.

Mezi další velmi známé houseové kroky můžeme zařadit např. Pas de Bourée, Loose Legs, Sidewalk, Shuffle, Skating, Heel & Toe, Cross Step, atd.

Houseové taneční skupiny

Pokud jde o taneční skupiny věnující se Housu, průkopníkem je určitě Dance Fusion z New Yorku. Tanec na house music má poměrně velkou tradici v Japonsku, odkud pochází crews Alma nebo Glasshopper. V Evropě se House Dance (stejně jako další taneční styly, které dnes zařazujeme pod Street Dance) jako první začal tancovat ve Francii. Z Paříže pochází známé taneční skupiny O´Trip House nebo Serial Stepperz.

V České republice v současné době existují dva houseové taneční projekty, a to Rhythm Of Soul (Praha) a Spirit Shop (Brno).

Caleaf Sellers | Dance Fusion
Caleaf Sellers | Dance Fusion
Marjory Smarth | Dance Fusion
Marjory Smarth | Dance Fusion
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.