Rubriky
Street Dance styly

Taneční styl Vogue, jeho historie, vývoj i současnost

Voguing je taneční styl, který vznikl v USA, v New Yorku v LGBTI komunitě mezi černochy a Hispánci. Jeho počátky lze pozorovat již v 19. století, a to ve formě travesti show. Vogue v taneční formě, jak jej známe dnes, se začal vyvíjet až v 60. letech minulého století a vznikl ve vězení jako byla forma souboje. Vězňové si tam prohlíželi módní časopisy a soutěžili, kdo lépe zopakuje pózy modelek. I název Vogue pro tanec vznikl právě podle elitního módního magazínu.

Vogue se dělí na 80 kategorií

Vogue neboli Voguing se rozděluje na skoro 80 kategorii! A pro nás tanečníky je nepochopitelné, ale většina těchto kategorii je netanečních, nazývají se fashion (módní) kategorie. Základní jsou čtyři: Runway, Old way, New way a Vogue femme. Všechny netaneční kategorie patří pod Runway, kde předvádíte svůj outfit, tělo, sexualitu nebo se hodnotí technika Vaší chůze. Je to ta nejpodstatnější část vogueu, pro co právě vznikl. Kombinace černoch, gay, Bronx a 60. léta byla velmi náročná. Nemohli jste se buď k orientaci přiznat nebo Vás propustili z práce a vyhodili z domu. Ty, co skončili na ulici, přijali do svého domu (House) starší a dali jim rodinné zázemí. Vytvořili rodinu, kterou pojmenovali “House of …”.

Jedni z prvních House byly House of LaBeija, Pendavis, Extravaganza a později House of Ninja či Milan. Dnes to vnímáme jako taneční skupinu s velmi silnými pouty. Tito lidé netoužili po ničem jiném, jen po respektu, úctě a slávě. A protože toho nemohli v tom skutečném světě dosáhnout, vytvořili si alternativní svět, kde mohli získat všechno.

Vogue ball – taneční soutěž ve Voguingu

Vznikly tzv. bály (vogue ball), což je v podstatě soutěž, battle. Funguje to však jinak, než na streetdancových battlech. Jde to přirovnat např. k předávání Oskarů. Předem se vyhlásí soutěžní kategorie, které mají vždy určená témata, jak se obléci, atd. Když nesplníte téma, nemáte šanci postoupit. Středem místnosti vede molo, po kterém se soutěžící projde, porota ho hned ohodnotí (dá skóre – give score) a buď ho pošle do dalšího kola (dostane 10 bodů – get 10s) nebo vypadává (chop). V dalších kolech soutěží dva najednou, tzv. ballroom style.

Z Runway se vyvinul Old way, což je první taneční kategorie. Inspirací tanečníkům byli vojáci i hieroglyfy. Nová generace pak přinesla New way, která posunula tělo do extrému. Patří sem vykloubená ramena, geometrické tvary, gymnastické prvky i rychlé točení rukou. Nejmladší a nejpopulárnější je Vogue femme, který vznikl jako ženská energie z Old Way. Je to přehnané znázornění ženskosti, má 5 elementů: Hands performance, Duckwalk, Catwalk, Spin & Dip a Floor performance, z nichž nejznámější je Dip (nebo Deathdrop) – pád přes jednu nohu na záda.

Taneční styl Vogue - další informace
Monika Velvet | Berlin Voguing Out | photo by Homardpayette
Autorkou textu je Monika Velvet (House Of Velvet) | photo by Homardpayette
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.