Rubriky
Street Dance v zahraničí

R.I.P. Shabba-Doo: Zemřel legendární tanečník a hvězda filmu Breakin´

Dejv Zapletal

Základající člen legendárních The Lockers, hvězda filmu Breakin´ nebo nejvýraznější tanečník TV pořadu Soul Train. Tak to byl Shabba-Doo.

Tanečníci mají za sebou opravdu černý rok. Kvůli pandemii COVID-19 se neuskutečnila většina tradičních tanečních akcí a taneční školy musely být z důvodů vládních opatření značnou část roku uzavřeny. Jakoby to nestačilo, taneční komunita v roce 2020 přišla i o několik velmi výrazných osobností.

30. března 2020 nás opustil Don Campbell a přesně o devět měsíců později jej následoval další zakládající člen The Lockers: Adolfo Gutierrez Quiñones známý jako Shabba-Doo. Stalo se tak jen pár dnů po tom, co se svět dozvěděl smutnou zprávu o francouzském tanečníkovi Babsonovi.

Shabba-Doo byl jedním ze zakládajících členů The Lockers

Shabbba-Doo se narodil 11. května 1955 v Chicagu (USA) a pro tanečníky je známý především ve spojení s legendární taneční skupinou The Lockers (původní název byl The Campbell Lockers). The Lockers dnes označujeme jako vůbec první taneční skupinu věnující se Street Dance, její členové byli tedy vůbec prvními pouličními tanečníky.

Byli to průkopníci tanečního stylu Locking. Za tvůrce tohoto nejstaršího pouličního tance je považován Don Campbell, největší osobnost skupiny The Lockers. Dalšími členy byli Toni Basil (Antonia Christina Basilotta), Campbellock Jr (Greg Pope), Slim The Robot (Bill Williams) a Fluky Luke (Leo Williamson). Později se ke skupině přidali Mr. Penguin (Fred Berry) a Tony Gogo (Anthony Foster).

Po tom, co z The Lockers odešla Toni Basil, která byla zároveň zpěvačkou a herečkou (známý je především její hit Mickey nominovaný na Grammy) se Shabba-Doo stal manažerem skupiny.

The Lockers hrají opravdu zásadní roli v historii Street Dance. Vznik této taneční skupiny změnil tvář tance nejen u pouličních tanečníků, ale i u tance obecně. Jak bylo řečeno v televizní taneční soutěži So You Think You Can Dance, The Lockers učinili ze Street Dance skutečnou americkou uměleckou formu.

Shabba-Doo patřil k nejvýraznějším tanečníkům TV pořadu Soul Train

Tanečně-hudební pořad Soul Train byl týden co týden vysílán neuvěřitelných 35 let. Za dobu jeho existence jím prošlo nepřeberné množství osobností hudebního i filmového průmyslu, které by bez něj možná slávy vůbec nedosáhli. Jde zároveň o televizní pořad, díky kterému se proslavilo množství tanečníků.

Shabba-Doo hraje v historii Soul Train velmi výraznou roli, v letech 1971 – 1974 patřil k tzv. The Original Soul Train Dancers (je původním členem The Soul Train Gang). Poté, co se natáčení pořadu přesunulo z jeho rodného Chicaga do Los Angeles, byl smutný. Bylo mu 16 let, když se kvůli tomu s matkou stěhoval do Kalifornie. Pouze díky stěhování se ale poznali s Donem Campbellem, stali se přáteli a založili The Lockers.

Jakým tanečním stylům se Shabba-Doo vlastně věnoval? Byl to samozřejmě především vynikající locker, i když na začátku 80. let byl silně spojován spíše s tanečním stylem Popping. Cizí mu nebyl ani Breaking. Sám o sobě s nadsázkou říkal, že je “trojitá hrozba”. Ve skutečnosti všechny tyto taneční styly rád míchal dohromady.

Je také autorem tance, který se v 70. letech nazýval Shway-style (Shabba-Doo style). Dnes tento tanec známe pod označením Waacking nebo Punking.

Díky filmu Breakin´ jej zná celý svět

Mimo taneční komunitu se Shabba-Doo stal známý díky své herecké kariéře. Proslavila jej především role tanečníka jménem Ozone v legendárním tanečním filmu Breakin´ z roku 1984.

Ve filmu si kromě něj zahráli Lucinda Dickey, Michael Chambers (Boogaloo Shrimp), Bruno Falcon (Pop´n´Taco), Timothy Solomon (Poppin´ Pete), Anna Sanchez (Lollipop), Christopher McDonald nebo rapper Ice-T. Legendární je také scéna, ve které Jean Claude Van Damme hraje diváka tancujícího v pozadí.

Jde vlastně o první slavný film o Street Dance. Snímek byl natolik populární, že jeho autoři vypustili pokračování Breakin´ 2: Electric Boogaloo necelý rok po premiéře prvního dílu.

Shabba-Doo se ale jako herec a tanečník objevil i v dalších filmech nebo seriálech. Možná si jej pamatujete z filmů Tango & Cash (1989) nebo Lambáda (1990). Hrál i ve snímku Rave – Dancing To A Different Beat (1993), který sám režíroval. Poznáte jej také v seriálech Miami Vice (epizoda The Maze, 1985) nebo Ženatý se závazky (epizoda Rock & Roll Girl, 1990).

Spolupracoval s Madonnou nebo Frankem Sinatrou

Shabba-Doo je známý také díky spolupráci s těmi největšími osobnostmi hudební historie, mezi které patří Madonna, Michael Jackson, Lionel Richie, Luther Vandross nebo Frank Sinatra.

Asi nejslavnější je jeho spolupráce s Madonnou, stal se totiž hlavním choreografem v období její největší slávy. S Madonnou vyrazil na turné k albu Who’s That Girl (1987). Její bratr ve své autobiografii později uvedl, že Madonna a Shabba-Doo spolu v jeden okamžik měli “poněkud osobní vztah”. Shabba-Doo však odmítl s Madonnou spolupracovat na dalším albu (Vogue), což jejich vztah vzájemný vztah poškodilo.

Shabba-Doo se také veřejně vyjádřil k dohadům o tom, kdo naučil Michaela Jacksona legendární krok Moonwalk. Často totiž převládá názor, že tím slavným tanečníkem je Michael Chambers (Boogaloo Shrimp), se kterým si Shabba-Doo zahrál ve filmu Breakin´. Tvořili tam známou dvojici Ozone & Turbo.

Shabba-Doo k tomuto tématu doslova řekl:

Myslím, že se Michael naučil Moonwalk od několika různých lidí, nebyla to tedy ani jedna konkrétní osoba. Těmi lidmi byli Jeffrey Daniels, Michael Chambers (Boogaloo Shrimp), dítě jménem Kooley Jackson a Pop´n´Taco. Přispělo hodně lidí, ale nejvíce zásluh si podle mě zaslouží Pop´n´Taco.

Smrt legendárního tanečníka byla nečekaná

Proč Shabba-Doo ve svých 65 letech zemřel, zatím zveřejněno nebylo. Podle jeho posledního příspěvku na Instagramu, který zveřejnil pouhý den před svou smrtí, byl zrovna nachlazený a obával se, že bojuje s COVID-19. Jeho test na virus byl ale negativní. O den později jej doma našli v bezvědomí.

Syn Shabba-Doo Vashawn řekl, že se jeho otec v lednu 2021 chystal otevřít digitální studio, takže jeho smrt byla překvapením. Připravoval také film The Godfather of Street Dance: The Dance Forefather of Hip Hop, který měl podrobně popsat jeho život a odhalit skutečný původ pouličního tance.

Svět tak nečekaně přišel o dalšího legendárního tanečníka. O člověka který stál za zrodem tanečního stylu Locking. O člověka, kterému také vděčíme za to, že Street Dance existuje v podobě, kterou známe dnes.

5 zajímavostí o Shabba-Doo

  • 1) Přátelé mu říkali Shabb nebo The Shabb*
  • 2) Byl fanouškem tanečního stylu Krump, zorganizoval dokonce show s názvem Breakin vs Krumpin´
  • 3) Mnoho lidí je přesvědčeno, že hrál v muzikálu Xanadu z roku 1980, sám to ale popřel
  • 4) Kvůli spolupráci s Madonnou nemusel absolvovat žádný konkurz, vybrala si jej a oslovila ho přímo
  • 5) Jako vrchol své kariéry označil spolupráci s Frankem Sinatrou a jeho vystoupení s The Lockers v Carnegie Hall

* Přezdívka Shabba-Doo vznikla v klubu Summit on the Hill v Los Angeles, ve kterém zrovna vystupovala R´n´B skupina Bloodstone. Tanečníka v té době nazývaného jako Sir Lancellock zaujala jedna fráze, kterou Bloodstone často opakovali: “shabbadabbadoo-bop”. Odtud už bylo blízko k přezdívce Shabba-Doo, kterou vymysleli společně s Donem Campbellem.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.