Rubriky
Knowledge Video

Street StarDance představuje jednotlivé pouliční taneční styly

Dejv Zapletal
Street StarDance je projekt, který v rámci osmé řady televizní taneční show StarDance představuje historii jednotlivých tanečních stylů spadajících pod Street Dance.

O tom, že v osmé sérii populární televizní taneční soutěže StarDance aneb Když hvězdy tančí bude mít své slovo i pouliční tanec, tedy Street Dance, jsme vás informovali v září letošního roku (článek si můžete přečíst tady). Wahe, Fero, Miro, Máka & Káka, Deen, Pitkin a Andyboj, tedy členové BDS Academy Praha, každý týden učí jeden soutěžní pár několika streetdancovým krokům. Zajímavější ale je, že v rámci projektu Street StarDance také Česká televize každý týden zveřejní jedno nové cca desetiminutové video. To se vždy věnuje historii i několika základním tanečním krokům určitěho tanečního stylu spadajícího pod Street Dance.

Zatím vyšly videa věnující se Street Dance všeobecně a dále tanečním stylům Locking, Popping, Breaking a Hip Hop. Všechna videa najdete níže.


Letošní ročník StarDance okoření tanečníci z BDS Academy

About Latest Posts Dejv ZapletalŠéfredaktor HipHopDance.cz. Na taneční scéně se pohybuje od roku 1995, ať už jako organizátor tanečních soutěží, lektor, choreograf nebo stále také aktivní tanečník. Je zakladatelem 331 Dance Studia Olomouc. Latest posts by Dejv Zapletal (see all) Vliv pandemie COVID-19 na taneční školy. Začíná jim boj o přežití? – 21. 3. 2021 Nejlepší hudba…

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)

StreetStar Dance #1: Street Dance & Clubbing

Street Dance, v překladu pouliční tanec, je jeden z druhů společenského tance. Začal se formovat na začátku 70. let dvacáteho století přesto, že mentalita a duch tohoto stylu byly přítomny mezi černošskými otroky už na začátku tohoto století. Tehdy se za pouliční tance mohly považovat tance jako step, charleston, shim sham, lindy hop a další swingové tance.

StreetStar Dance #2: Locking

Nejstarší ze streetdancových stylů je Locking. Tanec nikoliv z tanečního studia, ale tanec klubový. Locking se začal formovat na konci 60. let dvacátého století po vzniku hudebního stylu zvaného Funk, jehož nejznámějším představitelem byl James Brown. Zpěvák, producent a také skvělý tanečník, jehož kroky a variace oslnily a inspirovaly tehdejší mládež.

StreetStar Dance #3: Popping

Pouliční taneční styl, který se načal vyvíjet na začátku 70. let v Californii, měl svůj počátek ve společenském tanci zvaném The Robot. Charakteristikou tohoto tance byla kontrakce a uvolňování svalů do rytmu hudby, čímž tanečníci vytvářeli iluzi robotického pohybu. Svým tancm se snažili přiblížit k pohybu stroje. Jako další inspirace jim posloužili mimové a sci-fi filmy 60. let.

StreetStar Dance #4: Breaking

Taneční styly Locking a Popping vznikly na západním pobřeží USA začátkem 70. let. Ve stejném období se na pobřeží východním, ve čtvrti Bronx v New Yorku, začala formovat hiphopová kultura. Tehdejší mládež, hlavně afroameričané a latinští američané tak reagovali na politickou a sociální situaci, která ve státech panovala. Tím, že se nemohli bavit a trávit čas jako ostatní mladí lidé a navštěvovat stejné podniky a kluby, si začali vytvářet vlastní parties přímo uprostřed Bronxu.

StreetStar Dance #5: Hip Hop

Dalším tanečním stylem, který vznikl uprostřed 70. let v New Yorku, je Freestyle Hip Hop. Hip Hop jako takový je kultura a způsob života. Má čtyři hlavní elementy: Rap, Djing, Graffiti, B-Boying. Po vzniku hiphopového soundu se tehdejší společenské tance jako Locking, Popping, Breaking, Rocking a další začaly tancovat na nově vznikající hudební styl. To způsobilo, že charakteristické prvky zůstaly, ale změnil se způsob jejich provedení a feeling.

Více o tanečním stylu Hip Hop.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.