Rubriky
Knowledge Video

Street StarDance představuje jednotlivé pouliční taneční styly

Street StarDance je projekt, který v rámci osmé řady televizní taneční show StarDance představuje historii jednotlivých tanečních stylů spadajících pod Street Dance.

O tom, že v osmé sérii populární televizní taneční soutěže StarDance aneb Když hvězdy tančí bude mít své slovo i pouliční tanec, tedy Street Dance, jsme vás informovali v září letošního roku (článek si můžete přečíst tady). Wahe, Fero, Miro, Máka & Káka, Deen, Pitkin a Andyboj, tedy členové BDS Academy Praha, každý týden učí jeden soutěžní pár několika streetdancovým krokům. Zajímavější ale je, že v rámci projektu Street StarDance také Česká televize každý týden zveřejní jedno nové cca desetiminutové video. To se vždy věnuje historii i několika základním tanečním krokům určitěho tanečního stylu spadajícího pod Street Dance.

Zatím vyšly videa věnující se Street Dance všeobecně a dále tanečním stylům Locking, Popping, Breaking a Hip Hop. Všechna videa najdete níže.


Letošní ročník StarDance okoření tanečníci z BDS Academy

Osmá série v Česku velmi oblíbeného televizního tanečního pořadu StarDance aneb Když hvězdy tančí odstartuje již co nevidět. Letos ale nepůjde jen o společenské tance, novou součástí totiž bude i doprovodný projekt StreetStarDance. Ten bude, jak už název StreetStarDance napovídá, věnovaný pouličním tanečním stylům (Street Dance). A i když jde “pouze” o internetový projekt, má…

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)

StreetStar Dance #1: Street Dance & Clubbing

Street Dance, v překladu pouliční tanec, je jeden z druhů společenského tance. Začal se formovat na začátku 70. let dvacáteho století přesto, že mentalita a duch tohoto stylu byly přítomny mezi černošskými otroky už na začátku tohoto století. Tehdy se za pouliční tance mohly považovat tance jako step, charleston, shim sham, lindy hop a další swingové tance.

StreetStar Dance #2: Locking

Nejstarší ze streetdancových stylů je Locking. Tanec nikoliv z tanečního studia, ale tanec klubový. Locking se začal formovat na konci 60. let dvacátého století po vzniku hudebního stylu zvaného Funk, jehož nejznámějším představitelem byl James Brown. Zpěvák, producent a také skvělý tanečník, jehož kroky a variace oslnily a inspirovaly tehdejší mládež.

StreetStar Dance #3: Popping

Pouliční taneční styl, který se načal vyvíjet na začátku 70. let v Californii, měl svůj počátek ve společenském tanci zvaném The Robot. Charakteristikou tohoto tance byla kontrakce a uvolňování svalů do rytmu hudby, čímž tanečníci vytvářeli iluzi robotického pohybu. Svým tancm se snažili přiblížit k pohybu stroje. Jako další inspirace jim posloužili mimové a sci-fi filmy 60. let.

StreetStar Dance #4: Breaking

Taneční styly Locking a Popping vznikly na západním pobřeží USA začátkem 70. let. Ve stejném období se na pobřeží východním, ve čtvrti Bronx v New Yorku, začala formovat hiphopová kultura. Tehdejší mládež, hlavně afroameričané a latinští američané tak reagovali na politickou a sociální situaci, která ve státech panovala. Tím, že se nemohli bavit a trávit čas jako ostatní mladí lidé a navštěvovat stejné podniky a kluby, si začali vytvářet vlastní parties přímo uprostřed Bronxu.

StreetStar Dance #5: Hip Hop

Dalším tanečním stylem, který vznikl uprostřed 70. let v New Yorku, je Freestyle Hip Hop. Hip Hop jako takový je kultura a způsob života. Má čtyři hlavní elementy: Rap, Djing, Graffiti, B-Boying. Po vzniku hiphopového soundu se tehdejší společenské tance jako Locking, Popping, Breaking, Rocking a další začaly tancovat na nově vznikající hudební styl. To způsobilo, že charakteristické prvky zůstaly, ale změnil se způsob jejich provedení a feeling.

Více o tanečním stylu Hip Hop.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.