Historie hip hopu

Hip Hop je označení pro kulturu, která vznikla počátkem 70. let v New Yorku. Kořeny tohoto životního stylu však sahají mnohem dále do historie. Nejdůležitější milníky Hip Hopu najdete v následujícím přehledu.

1925

Earl Tucker (“Snake Hips – Hadí Boky”) vystupoval v klubu Cotton, když tam hrával Duke Ellington. Jeho taneční styl byl velmi podobný wavingu, který mladí lidé dělají dodnes. Ve svém tanci používal i podobné prvky jako jsou float a backslide.

1940

Na Jamaice ve 40-tých letech použil Thomas Wong, známější pod jménem “Tom The Great” Sebastian, jako první takzvaný booming sound system a hudební nahrávky z Ameriky, aby “ukradl” davy lidí, kteří se bavili při vystoupeních domácích hudebních skupin.

1950

Na Jamaice se koná soutěž DJs a zúčastňuje se jí většina DJs z Jamaiky. Odehrává se tam zajímavý DJ-ingový battle mezi Coxone Dodd-ovým “Down Beat” a Duke Reid-ovým “The Trojan”. Z toho battlu vzešlo velmi specifických věcí, co se týká DJ-ingu.

1956

Na Jamaice se narodil Clive Campbell, který je dnes známy jako Dj Kool Herc a je známý jako otec hip hopové kultury.

1959

V roce 1959 začal městský architekt jménem Robert Moses budovat dálnici napříč srdcem Bronxu. Výsledkem bylo to, že německé, italské, židovské a irské rodiny střední třídy prakticky zmizely z Bronxu. Tyto rodiny, které odešly, byly nahrazeny chudými černošskými a hispánskými rodinami, s kterými do Bronxu přišla chudoba, drogová závislost a kriminalita.

1962

James Brown nahrál desku pod názvem “Live At The Apollo” a jeho bubeníkem byl Clayton Fillyau. Právě Claytonovo bubnové sólo ovlivnilo nový bubnový hudební styl, který je dnes mezi hip hopery známý jako “breakbeat”.

1965

Muhammad Ali, pravým jménem Cassius Clay, který se narodil v Louisville v Kentucky, vyhrál zlatou medaili na olympiádě v roce 1960 a tak se stal profesionálním boxerem. V roce 1965 se konal jeden z nejznámějších zápasů století, kde Cassius Clay porazil v šesti kolech doposud prakticky neporazitelného mistra v těžké váze Sonnyho Linstona. Žasl celý svět. Ještě před zápasem řekl Cassius, přesvědčený o svém vítězství, jeden ze svých proslavených rýmů: “Sonny Linston is great, but he’ll fall in eight.” (Sonny Linston je skvělý, ale skončí v osmém kole). Po tom, co porazil Linstona, Cassius Clay oznámil, že konvertuje na islám a změnil si jméno na Muhammad Ali.

Clay se taktéž proslavil svými rýmy pod názvem “Float like a butterfly, sting like a bee.” (Vznášet se jako motýl, píchat jako včela.). Tyto rýmy měly nejdříve dopad na řadu věcí, které vedly až k dnešnímu RAPu.

„Clay comes out to meet Liston
And Liston starts to retreat
If Liston goes back any further
He’ll end up in a ringside seat.
Clay swings with a left,
Clay swings with a right,
Look at young Cassius
Carry the fight.
Liston keeps backing
But there’s not enough room
It’s a matter of time.
There, Clay lowers the boom.
Now Clay swings with a right,
What a beautiful swing,
And the punch raises the bear,
Clear out of the ring.
Liston is still rising
And the ref wears a frown,
For he can’t start counting,
Till Sonny comes down.
Now Liston disappears from view.
The crowd is getting frantic,
But our radar stations have picked him up
He’s somewhere over the Atlantic.
Who would have thought
When they came to the fight
That they’d witness the launching
Of a human satellite?
Yes, the crowd did not dream
When they laid down their money
That they would see
A total eclipse of the Sonny!
I am the greatest!“

1967

V tomto roce Clive Campbell emigroval z Jamaiky do New Yorského Bronxu a začal jako dvanáctiletý navštěvovat školu Alfreda Smitha. Protože byl vysoký a často pracoval venku, děti ho začali nazývat Herkules. Stal se spisovatelem a svoje jméno si změnil na Kool Herc.

Albert Milton z Oaklandu známý pod jménem Iron Man se ukázal v místní televizní show Jay Paytona. Jeho styl byl jako kombinace noh Jamesa Browna a pantomimy, což se projevilo i v mnohých funkových stylech tance.

1968

V této době působil ve východním Bronxu gang pod názvem Savage Seven (Divoká sedmička) a později se z nich stali Black Spades (pikové karty), poté z nich byla organizace a nakonec se přeformovali na Zulu Nation.

29. října nahrál James Brown hymnu b-boyů pod názvem “Give It Up Or Turn It Loose”. Jeho bubeníkem byl Nate Jones (Kings Records).

Do Bronxu se přestěhoval portorikánec jménem Rubber Band, zatímco jeho rodina se usadila v Brooklynu. Převzal populární gangsterský tanec a přivedl ho na New Yorkské diskotéky, kde se rozšířil a stal se známým pod názvem Rockin nebo The Rock. Tento tanec se stal populárním po celém městě. Na Manhattanu, v Bronxu a Brooklynu se začali uskutečňovat divoké taneční soutěže.

1969

1. října nahrál James Brown známou skladbu “Sex Machine” s bubeníkem Johnem Starksem (Kings Records).

20. listopadu nahrál James Brown klasiku pod názvem “Funky Drummer” se známým bubeníkem Clydem Stubblefieldem (Kings Records).

1970

V Douglas Records začali publikovat první desky takzvaných “básniků”. Tyto desky měly dopad i na hip hopovou kulturu. DJ U-Roy byl v Jamajském hudebním žebříčku v první desítce hned se třemi skladbami, v kterých použil styl zvaný “toasting”, který značně přispěl k vzniku MC-ingu (RAPu).

Student obchodní a technické školy Don Campbellock šťastnou náhodou vytvořil taneční styl s názvem Campbellocking. Tento taneční styl se později objevil v televizní show Soul Train a neuvěřitelnou rychlostí ovládl celý svět.

Přibližně ve stejné době působily v Oaklandu v Kalifornii skupiny nebo hnutí pod názvem The Black Messengers a The Black Resurgence. Vytvořili a vylepšovali taneční styl založený R.O.T.C. jako cvičení do hudby, a také vytvořili taneční styl pod názvem “Catch On” a později se tento styl, původně jako opakované kroky, vylepšil. Stal se základem pro prvky na zemi a styly jako jsou například Stepin, Stickin a další funkové tance.

1971

Aretha Franklin nahrála známý song, oblíbený hlavně mezi b-boys, pod názvem “Rock Steady”. Jejím bubeníkem byl Bernard Purdie.

1972

9. května nahrál James Brown song, který byl velmi oblíbený mezi b-boys, s názvem “Get On The Good Foot”. V tomtéž roce nahrál Jimmy Castor Bunch nahrál hymnu b-boyů pod názvem “It’s Just Begun” a Rufus Thomas skladbu “Do The Funky Penguin”.

V televizi odstartoval dnes již legendární pořad Soul Train.

1973

Konal se vůbec první jam, který uspořádal Dj Kool Herc na Sedgwick Avenue 1520 v Bronxu (New York). Byla to v podstatě narozeninová party jeho sestry, jeho styl hudby však donutil dav lidí skákat. Dělal to tak, že si nakoupil kopie každé skladby a prodloužil breakovou část (bubeníkovo sólo) a zmixoval to do obou nahrávek dřív, než ten break skončil. Takto vznikl dnešní break beat. V tomto roce také Dj Kool Herc dostal svou první pracovní nabídku jako DJ v klubu zvaném Twilight Zone.

Vyšel reggae film pod názvem “The harder They Come” v kterém hrál Jimmy Cliff. V soundtracku zazněl i talentovaný Scotty se svým “toastingem”.

Mladý student Stevensovnovy školy Africa Bambaata založil v Bronxu The Zulu Nation. Předtím to byla b-boy crew s názvem Zulu Kings.

Afrika Bambaataa / Zulu Nation

Bob Marley a skupina The Wailers vydali svou přelomovou desku “Catch Fire”. Skupina Michaela Vinera pod názvem Incredible Bongo Band nahrála hymnu b-boyů “Apache”, která byla součástí alba “Bongo Rock”.

V tomto období navštevovalo Kool Hercovy párty mnoho mladých lidí a pohyby, které dělali na jeho specifickou hudbu, daly základ pro vznik hiphopového tance. Dj Kool Herc viděl tyto mladé lidi a začal je nazývat b-boys (tak jako i lidi, kteří tancovali na jamech). Nejdříve toto pojmenování znamenalo Break Boys, Beat Boys nebo Bronx Boys. Známí tanečníci této doby byli Klark Kent, The Nigga Twins, Sau Sau, Tricksite, James Bond, The Amazing Bobo, El Dorado Mike a mnoho dalších. Někdy v tomto období se uskutečnil i legendární battle dvou z nejlepších b-boyů této doby: Sau Sau verzus Tricksie (vítězem byl Sau Sau).

1974

17. července nahrál James Brown song s názvem “Funky President” s Alanem Schwatzbergem za bubny. Tento song a jeho bicí se stali základem pro beaty v pozdějších rapových skladbách.

Rudy Ray Moore natočil černobílý klasický film pod názvem “Dolemite”. Rudyho rýmování v této komedii dalo základ pro to, co bylo předtím nazývané MCing (rap). Toto je úryvek z filmu “Dolemite”, kde se odehrávala konfrontace mezi dvěma agenty FBI Mitchellem a Whitem: “Man, move over and let me pass. Or you’ll hada be pullin’ these Hush Puppies out yo muthafuckin’ ass!!”

V tomto období jeden z najvětších lidí hip hopu Love Bug Starski začal používat slovo hip hop, když popisoval tuto kulturu. Podle legend jako je Afrika Bambaata je Starski zodpovědný za slangové slovo hip hop jako název pro tuto kulturu.

Michael Jackson udělal svého známeho robota během skladby “Dancing Machine”.

1975

Dj Kool Herc dostal práci DJe v klubu Hevalo v Bronxu. V tomto období s ním hrával i Coke La Rock, který dával svoje rýmy do davu, což bylo taktéž základem pro MCing (rap).

Dj Grand Wizard Theodore objevil scratch, když se snažil zadržet desku, protože na něho vřískala jeho matka. Jehla byla stále na desce, takže to udělalo ten známý zvuk.

Vznikla první profesionální robot a boogaloo taneční skupina Granny & Robotroid, Inc., která dělala choreografie na svůj vlastní styl zvaný strutting. Jejím šéfem byl Deborah “Granny” Johnson (The Bay Area Granny). Rok na to vystupovali i v televizi v “Chuck Barris Gong Show” a v “On The Air” na kanálu Fox 2.

1976

Vznikly Mercedes Ladies, které vydláždily cestu pro ženské DJ´s a MC’s. Byly to Baby D, Sherri-Sher, RD Smiley ,Zina-Zee, DJ LaSpank, Eve-a-Def. Mercedes Ladies byly sesterskou skupinou k originálním L’Brothers. Staly se Zulu Queens.

Dj Afrika Bambaataa hraje na Bronx River Center.

1977

V New Yorském Harlemu se zformovala skupina Crash Crew. Členy byli E.K. Mike C, La Shubee, Barry Bistro, G-man, Reggie Reg, DJ Darryl C.

Dj Kool Herc byl skoro ubodaný k smrti na jedné z jeho párty.

Skupina Parliament nahrála funkový hit s názvem “Flashlight”, německá skupina Kraftwerk nahrála skladbu “Trans Europe Express”, který inspiroval Bambaatu a stal se základem pro jeho pozdější electro funkový zvuk.

Byla založena nejslavnější taneční skupina všech dob Rock Steady Crew. Joe-Joe k jejímu vzniku napsal:
Crew byla založená v roce 1977 a jejím prvním názvem byl “Untouchable Four B-boys”. Skládala se ze čtyř členů Joe-Joe, Easy-Mike, Jimmy-Dee a P.Body 170th. Avšak nabírání nových členů je donutilo změnit tento název. Vznikl název Rock Steady Crew. Tento název měl svůj smysl. Bylo to myšlené tak, že je potřeba udržovat a upevňovat taneční parket. Slovo Rock znamenalo to, že když tancovali, tak se pod nimi třesl i beton. Steady bylo myšlené jako láska k b-boyingu a jeho udržování. Slovo Crew znamenalo týmovou spolupráci. Rock Steady Crew se stala dominantní crew ve světe b-boyingu díky tomu, co učil Joe-Joe její členy.
Richie Colón (Crazy Legs) přesvědčil Jimmy-Deeho a Joe-Joe aby Rock Steady Crew působila i na Manhattanu, a tak se v Lincoln Center uskutečnila legendární bitka mezi Rock Steady Crew a Dynamic Rockers. Postupem času se Rock Steady Crew v Bronxu rozpadla, avšak Rock Steady Crew na Manhattanu se rozšiřovala a stala sa známou po celém světě.

V této době se na západním pořeží zformovala další legendární taneční skupina, kterou založil Boogaloo Sam (který vymyslel taneční styl poppin, který měl kořeny ve funkových tancích na západním pobřeží) a její další členové byli Tickin Will, Scarecrow Scally, Creepin Cid, Poppin Pete, Twisti Flex Don, Puppet Boozer, Robot Dane, Skeeter Rabbit a další. Tato crew se jmenovala Electric Boogaloos.

1978

Otevřel se populární hiphopový klub v Bronxu Disco Fever.

Whipper Whip a Dot Rock zformovali skupinu pod názvem The Gestapo Crew, z které se později stala jedna z nejlepších MC skupin všech dob – The Fantastic Five Mc´s. Členové: Grand Wizard Theodore (Theodore Livingston) Waterbed Kev (Kevin Strong), Master Rob (Robin Strong), Dot-A-Rock (Darryl Mason), Prince Whipper Whip (James Whipper) a Ruby Dee (Rubin Garcia).

Breakin´ / B-Boying v tomto období začíná v ghettech v Bronxu a na Manhattanu upadat. Zároveň se však Electric Boogaloos představili v televizním pořadu Soul Train a jejich vystoupení naprosto okouzlilo celý svět. Samotný Michael Jackson za nimi přišel a zeptal se jich, jestli by ho nemohli učit.

1979

Grand Master Flash zformoval jednu z nejlepších MC skupin všech dob pod názvem Grand Master Flash And The Furious Five Mc´s. Členové: Grand Master Flash (Joseph Saddler), Melle Mel (Melvin Glover), Kidd Creole (Nathaniel Glover), Cowboy (Keith Wiggins), Rahiem (Guy Williams), Mr. Ness aka Scorpio (Eddie Morris).

Grandmaster Flash

Vznikla také další z velmi úspěšných skupin, a to The Cold Crush Four. Členové: Charlie Chase, Tony Tone, Grand Master Caz, Easy Ad, JDL a Almighty KG.

První rappový song od Sugarhill Gang se jmenoval “Rappers Delight” a jde o jeden z nejnámějších songů celé hiphopové historie.

Vzniká také MC skupina Funky Four Plus One More a její členové jsou: KK Rockwell (Kevin Smith), Keith Keith (Keith Caesar), Lil’Rodney Cee (Rodney Stone), Jazzy Jeff (Jeffrey Myree), Sha Rock (Sharon Green). Vytvořili dvě klasické a známé skladby, a to “Rappin And Rockin The House” a velmi známý a skvělý song “That’s The Joint”.

Mladý Crazy Legs a jeho bratranec Lenny Len se chtěli dostat do Rock Steady Crew, proto na battle vyzvali Jimmy Deeho a Jimmy Leeho. Battle prohráli, ale do crew byli i tak přijati. V této době v Bronxu už b-boying prakticky neexistuje, ale ne na dlouho.

1980

V sobotu 15. listopadu se v Ecstasy Garage konal velký jam, na kterém vystoupili GW The Adore, Fantastic 5, Kool DJ AJ, Buzy Bee Starski, Mean Gene, Gregski, Mercedes Ladies, Fantasy 4, Erotic Disco Brothas a další.

Zapp vydává funkovou hymnu pro poppery na západním pobreží pod názvem “More Bounce To The Once” (Warner Bros.).

Punková skupina Blondie nahrála skladbu “Rapture”, v které zpěvačka Debbie Harry podle jejího názoru rapovala. Ale podle názoru pravých hip hoperů Fab 5 Freddieho a Grand Mastera Flashe je tento song pouze akceptovaný v hiphopové komunitě a pomáhá k spojení punkové a hiphopové scény.

Afrika Bambaata vydává přes Paul Winley Records song s názvem “Zulu Nation Throw Down Pt. 1”.

Hudební skupina Talking Heads využila skills jednoho z nejlepších popperů všech dob Poppin Peta v jednom z prvních videoklipů, v kterých se objevuje funkový tanečník.

1981

Skupina Funky 4 Plus One More měla první národní živé vystoupení v televizi NBC v Saturday Night Live.

V Harlemu se utkali Cold Crush 4 a Fantastic 5. Těsným a pro mnohé sporným vítězem tohoto battlu se stávají Fantastic 5.

Grand Master Flash vydává jednu z nejlepších DJských nahrávek všech dob pod názvem “The Adventures Of Grand Master Flash On The Wheels of Steel”.

6. března se v Audubonském tanečním sále konal jam pod názvem Flash-vs-Crash, na kterém vystoupili AJ, Afrika Bambaataa, Soulsonic Force, Fantastic 5.

Bob Marley zemřel na rakovinu ve věku 36 let.

Proběhl dodnes legendární battle mezi Rock Steady Crew a Dynamic Rockers v Lincon Center, který byl zaštítěný National Geographic. Tento battle pomohl breakingu dostat se do hlavního vysílacího času.

Rock Steady Crew vs. Dynamic Rockers

Rod Stewart natočil video “Young Turks” s top lockerem a popperem Cool Pocketem z crew Chain Reaction.

1982

Program 20/20 na ABC produkuje epizodu s pohledem na nový kulturní fenomén zvaný hip hop, hlavní podíl na ní má Afrika Bambaata.

Charlie Ahearn natočil film Wild Style, který prezentuje hip hop v jeho nejčistší formě. V tomto filmu se obevují legendy jako Rock Steady Crew, Electric Force, Loose Bruce & Paulie Gee, Double Trouble, Cold Crush 4, Fantastic 5, Buzy Bee Starski, Lee, Pink, Daze, Crashy, Zephyr.

Klub Roxy Roller Rink na 18-té ulici v New Yorku se mění na jeden z nejlepších hiphopových klubů všech dob. Podporovaný manažerkou RSC Kool Lady Blue dotáhl davy z downtownu i punkovu scénu.

New York City Rap Tour se dostává do Evropy. Afrika Bambaataa, Rock Steady Crew, Phase 2, The Double Dutch Girls, Grand Mixes DST, The Infinity Rappers, Fab 5 Freddy, Rammellzee, Futura ovládají Evropu rychlostí blesku.

Natáčí se undergroundový evropský film Breakout, v kterém se objevují The Electric Company, Electric Force, Crash Crew, MC Debbie D, Wanda D, Grand Master DST, The Infinity Rappers.

Kool Moe Dee battluje proti Buzy Bee, kterého porazí a úplně zesměšní. Tento battle se stal jedním z nejlepších old school battles vůbec.

V květnu vydávají Afrika Bambaata & Soul Sonic Force (MC Globe, PowWow, Mr. Biggs) známou skladbu “Planet Rock” pod značkou Tommyho Boye. Tato skladba nahrazuje doposud známé breakové beaty s novým Kraftwerk stylem mixovaným s hip hopem zvaným electro funk.

V nočním klubu The Ritz vystupují Rock Steady Crew spolu s Bow Wow Wow, Afrika Bambaata a The Jazzy 5. Této noci se Rock Steady Crew stali součástí Zulu Kings. Ve stejném roce Rock Steady Crew vystupuje v známém disco klubu Studio 54 pro umělce Antonia Lopeza. Jde o vůbec první vystoupení, kterého se účastní také Mr. Wiggles.

Rock Steady Crew se rozdělila na dvě časti. Jedna polovina šla do známé scény ve filmu Flashdance a druhá polovina šla do filmu Portfolio, ve kterém účinkoval známý umělec, portorikánec Antonio Lopez, ale poté byl vystřižen.

Suga Pop z Electric Boogaloos navštívil New York a potkal se s tanečníky jako Mr. Freeze, Mr. Wiggles, Fabel, Powerful Pex, Flip Rock, Lil Lep. Začala spolupráce východu a západu Ameriky na taneční scéně. Ve Wigglesově chodbě si začali vyměňovat informace a učit se navzájem taneční styly. Naučili Suga Popa originálnímu b-boy stylu, čímž se stal prvním b-boyem na západním pobřeží a jako první človek přinesl b-boying do Californie.

1983

Wild Style Tour se dostala do Japonska a zúčastnili se jí např. Cold Crush Four nebo Rock Steady Crew.

Proběhla první opravdová hiphopová show v LA. Sponzorovali ji Celluloid Records a zúčastnili se jí např. Mr. Wiggles, Afrika Islam, Phase 2, DST nebo Infinity Rappers.

The Fabulous Funk Fanatics organizují Bronx High School Rockathon Jam, kterého se zúčastnili Whiz Kid (RIP), Infinity Rappers, Debbie D, DST, Dj Swan, NYC Breakers, Cold Crush 4, The Force MC´s, Fabel & Wiggles, atd.

Grand Mixer DST propůjčil svoje skills legendárnímu muzikantovi Herbiemu Hancockovi, aby nahrál jeden z top hitů s názvem “Rockit”.

Bambattův syn Dj Afrika Islam spustil svoji vlastní hiphopovou show v rádiu WHBI, která byla založená na originálních breakbeatech a hrubých mixech. Jmenovala se Zulu Beats.

Rock Steady Crew se objevili ve filmu Flashdance a v známém videu “Buffalo Gals” od Malcolma McLarena.

Gladys Knight a The Pips se objevují ve videu nejlepší breakdancové crew New York City Breakers s názvem “Save The Over Time For Me”.

Nejlepší tanečníci z New Yorku vystupují v Kennedyho Centru na počest Catherine Dunham. Vystoupení se zúčastnili Mr. Wiggles & Fabel (Mignificent Force), Flip Rock, Mr. Wave (NYC Breakers), Lil Normski, The Dynamic Dolls, atd.

Boogaloo Shrimp (Turbo), Pop N Taco & Shabba Doo dorazí do New Yorku kvůli turné s Lionelom Ritchem a potkají s Mr. Wigglesem (Magnificent Force, Rock Steady Crew), Fabelem (Magnificent Force, Rock Steady Crew) a Pexem (New York City Breakers). Trénovali spolu v hotelu a předávali si zkušenosti a znalosti. Řekli: “Trénovali jsme v hotelu a vyměňovali si znalosti a názory. Učili jsme je breakin a uprockin a je to vidět na Shrimpových footworcích, které si dává na pláži ve filmu Breakin. Také jsme jim vysvětlili hodně historických faktů od graffiti až po MC-ing a terminologii. Můžete to postřehnout v santa clausové scéne ve filmu Beat Street, kde jsme olbečení jako oni a tancujeme poppin. Potom jsme všichni vystupovali na afterpárty po Lionelově show, kde jsme se navzájem inspirovali.”

1984

Natočil se film Beat Street, v kterém se objevili Rock Steady Crew, Magnificent Force, New York City Breakers, Shango, Kool Herc a mnoho dalších legend.

Natočil se film Breakin, v kterém se objevili mnozí tanečníci ze západního pobřeží: Shabba Doo, Boogaloo Shrimp, Popin Pete, Pop N Taco, Ice T a další.

Oba filmy, Beat Street a Breakin, byly distribuovány a spustila se velká tour těchto filmů. Ve Francii se obě tour střetly, proto všichni tanečníci jeli do Paříže a tam jamovali celou noc.

Boogaloo Shrimp, Pop N Taco a Shabba Doo se objevili ve videoklipu Chaka Khan s názvem “I Feel For You”.

1985

MC Buzy Bee z New Yorku vyhrál New Music Seminar MC Battle.

1986

Dj Jazzy Jeff z Philadelphie vyhrál New Music Seminar DJ Battle.

Dj Cheese vyhrál soutěž The World Technique DMC DJ Competition.

První originální hiphopový tanečník se zúčastnil show na Broadwayi. Mr Wiggles a Steve Glavin měli tu čest a vystupovali na vítězné show Tony´s Award pod názvem “Mystery of Edvin Drood”. Mr Wiggles později vystupoval ješte na dalších dvou broadwayských show, a to na show “Chees” a “Largery New York”.

1987

Album “Criminal Minded” ovládlo ulice a zapsal se na mapu Boogie Down Productions. Toto album je považováno za jedno z nejlepších hiphopových alb všech dob. Narapovali ho Scott La Rock & KRS One.

Scott La Rock byl zavražděn v Bronxu.

1988

Kool Moe Dee konečně potkal LL Cool J na koncertě v St. Louis a dal na něho namířit reflektor a vyzval ho veřejně na battle hned na místě. LL Cool J odmítl, tak si Moe Dee dal při známém breakovém rytmu písmena LL a hodil mikrofon o zem, na znak vítězství.

Breakové crews tancovaly na mnohých místech v New Yorku, aby si vydělali nějaké peníze. Tyto crew pomohly udržet hip hop jako tanec v ulicích New Yorku a dopomohli k znovuvzkříšení této kultury. Wayne Blizz (Manhattanský b-boy ze sedmdesátých let) je považován mnohými hiphopovými průkopníky za posledního skutečného New Yorského b-boye do 90-tých let, kdy se znovuzrodily Ghettoriginals Rock Steady Crew a Rhythm Technicians.

1989

Zemřel jeden z nejlepších hiphopových MC’s – MC Cowboy z Furious Five.

1990

Uskotečnil se první Battle Of The Year, který byl pojmenován International Breakdance Cup, kde svou show ukázali i TDB (Německo / Anglie), Crazy Force Crew (Švýcarsko), City Rockers (Německo).

B-boy skupina Battle Squad přijela do New Yorku, aby našli b-boye, kteří je inspirovali. Byli to Storm, Next One (Mauricio), Emilio, Swift Rock a BGirl Muchela. Všichni měli velký vliv na newyorské bboys a měli hlavní zásluhu na tom, že uchovali tuto taneční formu v Evropě a také na tom, že posunuli hranici power moves do vyššího levelu. Tady trénovali s Kwik Stepem, s jedním z posledních power moverů v New Yorku, čímž upevňovali vztahy mezi New Yorkem a Evropou. Kwik byl členem Ghettoriginals.

1991

Source Magazine zorganizoval Wild Style ’91 Jam, kterého se účastnili Cold Crush Four, Rock Steady Crew, Krs One, Poor Richteous Teachers a Ultra Magnetic MC´s.

Jimmy Castor pozval Rock Steady Crew, aby s ním vystupovali v klubu S.O.B. na živou verzi hymny b-boyů “It’s Just Begun”.

Mistr turtle move a člen Rock Steady Crew Buck 4 zemřel.

Taneční dokument, který získal cenu, byl vysílaný na PBS kanále a jmenoval se “Everybody Dance Now”. Účinkovali v něm Crazy Legs a Mr Wiggles z Rock Steady Crew.

Rock Steady Crew a Rhythm Technicians vystupovali na počest Buck 4 v “So What Happens Now?” v klube Space 122. Tato akce je inspirovala k tomu, aby vytvořili crew Ghettoriginals.

Na Battle Of The Year se poprvé uskutečnil battle crew na crew, který vyhráli Battle Squad z Německa.

1992

Rock Steady Crew a Rhythm Technicians vystupují v Kennedy Center na počest Nicholas Brothers a odměnou jim je standing ovation, kterou spustí Gregory Hines (americký herec, zpěvák, tanečník a choreograf). Po vystoupení si je pozve Gene Kelly (americký tanečník, zpěvák, herec, filmový režisér, producent a choreograf) do uzavřené místnosti, aby se s nimi osobně střetl.

1993

A Tribe Called Quest vydali svůj třetí singl, kde měli hiphopový cover ke skladbě “Who Is Who”. Old school se střetl se současností. Na tomto signlu se podíleli i Rock Steady Crew.

Vítězové Battle Of The Year jsou Rock Steady Crew (anglická větev), kterou reprezentovali Tom TC Break, Tuff Tim Twist, Evo a Dizzy Lee.

1994

Konal se první Bboy Summit, a to 31. srpna. Zorganizovali jej Rock Steady Crew a stal se nejlepší každoroční akcí, kde se potkávali hiphopeři z celého světa.

1995

Akce pod názvem The Radiotron se stala další důležitou akcí pro bboye, poppery a lockery ze západního pobřeží. V tomto battlu poprvé battlovali Renegades se svými nacvičenými vstupy proti freestylovým vstupům.

Uskutečnila sa první opravdová hiphopová show na Broadwayi v divadle Minnettea Lane v New Yorku pod názvem “Jam On The Groove”, které se zúčastnili Ghettoriginal Dance Company.

1996

Proběhl battle mezi Rock Steady Crew a mladou a nadějnou crew Style Elements Crew na Bboy Summit. V říjnu se koná battle mezi Renegades a Rock Steady na jamu The Battle Zone, který zorganizoval Orco.

1997

Bboy Summit vypadala jako mírumilovná hiphopová akce, ale skončila násilím. Policie z LA kvůli nějakému incidentu začala zasahovat příliš zbrkle a začala bít každého, dokonce i okolo jdoucí lidi, kteří neměli s akcí nic společného. Asia One později Los Angelskou policii žaloval.

V březnu byl zastřelen bboy Profit z Goof Troop. Jeho pohřbu se zúčastnili tucty bboyů.

4. října se konal Battle Of The Year. Style Elements jednoznačně vyhráli, když doslova zničili tři soupeře a potom se člen Style Element stočil do freezu s rukou okolo člena South Side Rockers (Německo), čímž definitivně vyhráli. Nejlepší show: South Side Rockers. Najlepší bboy: Crumbs.

V prosinci se natáčel videoklip Run DMC “It’s Like That”. Účinkovali v něm Kujo, Man One (Renegades), Will Power a Mr. Animation (Air Force Crew), Asia One, Cuser (LA Breakers), Medusa a další. Choreografem byl Lil Caesar z Air Force Crew.

1998

V prosinci byl postřelen bboy Gerald z Rock Force Crew, ale ze zranění se zotavil.

1999

10. až 12. září rock n rollová síň slávy uctila hiphopové legendy zřízením hiphopového muzea a konferencí nazvanou “Roots, Rhymes and Rage: The Hip Hop Story.” Zúčastnili se legendy jako Dj Kool Herc, Don Campbellock, Boogaloo Sam, Afrika Bambaata, Krs One, Grand Master Flash, Grand Wizard The Adore, The Electrick Boogaloos a mnoho dalších.

Na výročí Zulu se dostali Ken Swift a KMel do žhavé potyčky a vyústilo to do battlu, který s přestávkami trval celou noc. Ken Swift to nakonec vyhral.

2000

Výročí Rock Steady Crew. Speciální pravidla battlů byla taková, že v prvním kole se měl tancovat top rock, v druhém kole footwork a v třetím všechno.

Na Battle Of The Year Flying Steps z Německa porazili ve finále Waseda z Japonska.

2001

V Seattlu se 12. května uskutočnila poprvé akce pod názvem Lords Of The Floor, kterou sponzoroval Redbull. 1. místo získali LA Breakers, 2. místo Boogie Brats a 3. místo Style Elements. Také se uskutečnil neočekávaný nenávistný souboj mezi Kenem Swiftem a KMelem na afterpárty.

2002

30. října byl ve studiu v Queensu v New Yorku zastřelen legendární DJ Jam Master Jay z Run DMC.

2006

12. května zemřel Skeeter Rabbit (Steven Nicholas).

Hip Hop

Historii hip hopu v původním znění najdete na webu Mr. Wigglese www.mrwiggles.biz.