Rubriky
Street Dance v ČR

Olympijské hry 2024 budou hostit Breaking. Co na to čeští tanečníci?

Dejv Zapletal

Olympijské hry a Breaking (B-boying, Break Dance). Spojení, které získává konkrétnější obrysy. Jak jej vnímají čeští tanečníci?

Breaking míří na Olympijské hry

Je to oficiální. 7. 12. 2020 potvrdila Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV), že Breaking bude součástí Letních olympijských her v Paříži 2024. Tanečníci o této možnosti tuší už asi dva roky, poslední rok se slova B-boying a olympiáda skloňovaly čím dál častěji. Zda je toto spojení pro tanec dobrá nebo špatná zpráva, se diskutovalo při mnoha příležitostech.

Začátkem prosince 2020 ale padlo konečné rozhodnutí. Tancovat se v Paříži bude! A ne jen tak někde. Stage pro tanečníky bude stát přímo na největším a nejslavnějším náměstí v Paříži – Place de la Concorde, hned vedle Avenue des Champs-Élysées.

Důvodem zařazení nových sportů (kromě tance jde o skateboarding, surfing nebo sportovní lezení) je přilákání mladšího publika k televizním obrazovkám i přímo na sportoviště. Slovo ve výběru má i pořadatelská země, není proto divu, že Francie se jako evropský leader pouličního tance ucházela právě o zařazení B-boyingu. A svou roli určitě hrál i úspěch tohoto tanečního stylu na Olympijských hrách mládeže 2018 v Buenos Aires. Podporovat tanečníky sem přišlo celkem přes 80 tisíc lidí a jednalo se o bezkonkurenčně nejoblíbenější disciplínu těchto her.

Sbohem Break Dance, vítej Breaking

Dobrou zprávou je, že oficiální označení této disciplíny bude Breaking – přesně tak, jak to požadoval vyjednávací tým z řad tanečníků. Mezinárodní olympijský výbor totiž zhruba dva roky tento tanec oficiálně prezentoval jako Break Dance, resp. Breakdance. Právě to je totiž mezi laickou veřejností nejpopulárnější termín. Jak většina tanečníků ví, jde ale pouze o komerční pojmenování tohoto tanečního stylu, které prosadily mainstreamová média.

Termín Breakdance je ale problematický ještě z jednoho důvodu. Mnoho lidí jej stále používá jako zastřešující pojem nejen pro B-boying, ale také pro Popping a Locking. To jsou funkové taneční styly, které se vyvíjely v Kalifornii odděleně od Breakingu.

Letní olympijské hry v Paříži ale zcela určitě pomohou “narovnání” těchto termínů. Pojmy Break Dance a možná i B-boying ustoupí do pozadí a masově se začne používat termín Breaking (Breakdancing).

Co na spojení Olympijské hry a Breaking říkají čeští tanečníci?

Jak tento fakt vnímají čeští tanečníci toho stylu, tedy b-boys? Mají Češi šanci se na Olympijské hry do Paříže probojovat? A jak na tom vlastně Breaking v Česku momentálně je? Zajímal mě jejich názor, proto jsem se zeptal třech z nich. Přečtěte si, jaký názor mají Tomick (Studyjo Brakedance, Bezmasacrew), Vlasy (Outclass Rockers) nebo Tas (The Floor Kids Crew).

1) Co říkáš na zařazení Breakingu mezi olympijské sporty?

Tomick, Studyjo Brakedance & Bezmasacrew

Dobrá zpráva to je asi pro ty, kteří se chtějí Breakingem živit a chtějí se stát profesionály. Pravděpodobně je to možnost pro b-girls a b-boys, kteří nemají prostředky a možnosti cestovat na větší battly a pochází z různých koutů světa. Také se očekává, že Breakingu se dostane většího společenského uznání, pozornosti a laická veřejnost ho přestane vnímat jako pouhé “točení na hlavě”.

Na druhou stranu B-boying není sport. Ano, aby člověk byl opravdu dobrý, potřebuje se starat o svoji fyzickou kondici, ale to nestačí, je to především tanec. Jsou tedy i názory, že spojení Breaking a Olympijské hry je nesmysl. Existují obavy části taneční scény, že kvůli olympiádě ztratí Breaking “svou duši” a ovlivní i instituce a osoby, které Breakingu nerozumí.

K tomu je třeba také dodat, že je to opravdu velký krok a breaková scéna bude muset zvládnout utvořit organizace, strukturu, pravidla a celý proces, jak to všechno bude vypadat a zároveň zachovat breakovou kulturu. Každopádně, jestli je Breaking na olympiádě dobrou nebo špatnou zprávou, to si opravdu teď netroufám tvrdit. Ukáže to sama olympiáda v Paříži.

Tas, The Floor Kids Crew

Podle mě je to dobrá zpráva pro celou komunitu. Určitě to přitáhne více pozornosti, více příležitostí pro b-boys a b-girls a více lidí se o tomto skvělém tanečním stylu dozví. Některé děti ani netuší, o co se jedná. Osobně budu rád, když bude Breaking více vidět a přivede to děti do tanečních studií se zájmem se tento styl naučit.

Vlasy, The Outclass Rockers

Myslím si, že je to pro taneční scénu dobrá zpráva a to hlavně proto, že by se tanečníkům mohlo dostat většího ocenění a možností, jak se tancem živit.

2) Breaking a Olympijské hry. Jak toto spojení přijala taneční komunita?

Tomick, Studyjo Brakedance & Bezmasacrew

Myslím si, že mnoho b-boys a b-girls je nyní trochu zmatených a čekají, co se bude dít dál. Dle dřívějších rozhovorů Studyja Brakedance jsou oběcně ti, kteří to odsuzují, i ti, kteří to schvalují. Zahraniční tanečníci, se kterými jsem měl rozhovory na Outbreak Europe 2019 a kteří jezdí aktivně na battly, s olympiádou v podstatě žádný problém neměli.

Ale vzhledem k tomu, že finální potvrzení bylo před několika dny, nedá se ještě říct, jak to přijala taneční komunita a je předčasné něco tvrdit. Zajímavé ale je, že obavy z olympiády jsou totožně jako u jiných oblastí, viz. naše rozhovory o názorech na olympiádu.

Tas, The Floor Kids Crew

Myslím si že je důležité, jak člověk vnímá tento taneční styl. Pro někoho je tanec umění, pro někoho sport. Vnímám tak trošku dva různé tábory. Někteří se drží toho, že Breaking je prostě umění a ne sport, jiní tvrdí že je to spíš sport. Podle mě jedno nevylučuje druhé. Tento taneční styl je určitě umění, ale také by se dalo říct, že i sport. Ve světě mimo ČR jsou tanečníci rádi, že se tento taneční styl posunul na Olympijské hry.

Vlasy, The Outclass Rockers

Všeobecně jsou kolem toho smíšené názory. Od lidí, co si myslí, že je to skvělá příležitost, po lidi, kteří mají pocit, že by se tím mohli vytratit hodnoty, na kterých nám jako tanečníkům nejvíce záleží.

3) Jaká je šance, že se na olympiádu probojuje někdo z českých tanečníků?

Tomick, Studyjo Brakedance & Bezmasacrew

No, až budeme vědět, jaká jsou pravidla, tak budu schopen odhadovat nějaké šance :-) Z toho, co vím, tak jednotlivé státy mohou mít na Olympijských hrách jen jednoho zástupce . Samozřejmě kromě větších států jako USA, atd, ti budou mít dva zástupce. U nás rozhodně není tolik tanečníků, ale asi by se možná našlo pár, kteří mohou “breakovat na mezinárodní úrovni”.

Tas, The Floor Kids Crew

Svět je plný úžasných tanečníků. Stačí se podívat na finále Redbull BC One 2020. Úroveň dnešních tanečníků je neskutečná. Pokud bych však měl říct, kdo za ČR by tam mohl být, tak bych určitě vybral jména b-boy Kerry, Iggyboy nebo ještě b-boy Kriss.

Vlasy, The Outclass Rockers

Nejsem si úplně jistý, jak by to mělo probíhat u nás, co se výběru české reprezentace týče. Můžu ale vcelku sebejistě říci, že zde máme spoustu talentovaných tanečníků, kteří mají potenciál se probojovat na vyšší pozice. Například b-boy Chris, b-boy Kerry a b-boy Alan, kdybych jich měl pár jmenovat. Avšak máme zde i novou generaci mladých a mnohdy i hustých b-boys, takže záleží, jaká bude jejich příprava, popřípadě zapálení bojovat o zlaté medaile na Olympijských hrách.

4) Které státy mají největší šanci bojovat o olympijské medaile?

Tomick, Studyjo Brakedance & Bezmasacrew

Pokud budou hovořit za sebe, tak USA, Rusko, Francie, Korea, Japonsko patří mezi národy, kde je vysoká taneční úroveň. Ale kvalitní jednotlivci se najdou i dalších státech.

Tas, The Floor Kids Crew

Troufám si říct, že se o medaile poperou země jako jsou Francie, Japonsko, Rusko, nebo třeba Korea. Jsem zvědav na reprezentanty těchto zemí. Například poslední vítěz Redbull BC One b-boy Shigekix by určitě měl reprezentovat svou zemi. Ve Francii je taky spousta dobrých tanečníků, navíc se Olympijské hry budou konat právě tam.

Vlasy, The Outclass Rockers

Každý stát má potenciál bojovat o zlaté medaile, avšak taneční scéna například v Japonsku, v Koreji, ve Francii nebo v Brazílii je oproti nám daleko silnější, takže by se dali považovat za favority. Ale ke konci dne všechno záleží na porotě a na výkonech, které tanečnici předvedou.

5) Zvýší Breaking sledovanost Olympijských her?

Tomick, Studyjo Brakedance & Bezmasacrew

Asi ano. Nevím, zda půjde o dlouhodobý trend, ale je fakt, že Breaking je divácky atraktivní. To je asi důvod, proč byl zařazen na Olympijské hry, ačkoli nejde o sportovní disciplínu. Otázkou zůstává, zda laická veřejnost bude schopná pochopit samotný battle a jeho kontext, co se v battlu děje.

Tas, The Floor Kids Crew

Na tuto otázku budeme znát odpověď až po Olympijských hrách. Je vysoce pravděpodobné, že se zájem o olympiádu zvýší hlavně u tanečníků tohoto stylu. Každopádně doufám, že se navzájem sporty propojí. Ti, co sledují Breaking, se kouknout na jiné sporty a naopak. Tudíž by měl zájem o Olympijské hry stoupnout, ale uvidíme.

Vlasy, The Outclass Rockers

Myslím si, že by to pomoci mohlo. Popravdě já sám jsem byl vcelku mile překvapen, když jsem viděl, jak probíhaly juniorské olympijské hry, kde Break už zařazen byl. Myslím si, že pro mladé lidi, kteří se v taneční komunitě nepohybují, to může být velice atraktivní podívaná plná energie a někdy až nemožných pohybů, které popírají fyzikální zákony. Doufám tedy, že by to pomoci mohlo.

6) Pomohou Olympijské hry zvýšit zájem o Breaking v Česku?

Tomick, Studyjo Brakedance & Bezmasacrew

Olympijské hry poskytnou tancování velký mediální prostor, takže se to asi očekává. Tady je důležité, aby byl Breaking byl publikován správně a veřejnost pochopila, že je součástí hiphopové kultury. A tady mám trochu obavu, aby se nevyklubalo X nových rádoby “olympijských trenérů” a “odborníků” bez zkušeností a potřebných znalostí, kteří pouze využijí PR a půjde jim hlavně o peníze.

Tas, The Floor Kids Crew

V to doufám. Když rodiče vedou dítě ke sportu a například s ním sleduji Olympijské hry, tak B-boying určitě umí zaujmout. Bohužel existuje i opačná varianta. Olympiáda bude v televizi, ale ani rodiče a ani děti si to třeba nepustí. Není čas, moc práce, starostí a podobně. Když se bude v médiích upozorňovat na Olympiádu a na Breaking tak často jak na COVID-19, tak bude dost nových diváků, zájemců a nakonec i žáků v tanečních studiích.

Vlasy, The Outclass Rockers

Myslím si, že určitě ano, avšak to spíše u té mladší generace. Je ale potřeba podotknout, že je část naší scény skeptická a obává se, že by se tím mohli vytratil hodnoty, kterých si jakožto i umělci ceníme. Ale to už by měla být práce třeba pro mě jakožto lektora, abych předal nejen techniku pohybu, ale i knowledge ohledně historie, vyjádření sebe sama a povědomí o tom, že Break není pouze sport, ale především i umění.

7) Jaký je v současnosti trend ohledně Breakingu v Česku?

Tomick, Studyjo Brakedance & Bezmasacrew

Myslím si, že v současnosti je daleko více mladých tanečníků a tanec celkově se dostává do menších měst. Dříve si pamatuji, že taneční školy existovaly pouze ve větších městech a nyní se mi zdá, že lektoři jezdí daleko častěji učit někam pryč. Alespoň takový pocit mám podle toho, co vidím kolem sebe. Celkově si myslím, že zájem byl o Breaking obecně větší (např. před 10 lety).

Tas, The Floor Kids Crew

Můžu odpovědět spíše za místa, kde působím. V Praze může zájem růst, jinde může zájem klesat. Myslím si však, že v této době spíš všeobecně klesá zájem o to něco dělat. Děti nemají cíle, nejsou motivované a podobně. Před 5, 10 lety byl asi větší zájem než je dnes. Chtělo by to nějaký boom, upozornit na Breaking. V tom nám snad Olympijské hry pomůžou.

Vlasy, The Outclass Rockers

Řekl bych, že zájem o B-boying v Česku nějak extrémně neklesá, i když jsme viděli v posledních letech pokles mladých tanečníků na scéně. Musím podotknout, že v Česku byl největší taneční boom v době, kdy šel do kin první díl Let´s Dance a možná právě Olympijské hry budou to, co tento trend znovu přinese. Doufám, že bychom díky Olympijským hrám v nadcházejících letech mohli znovu vidět nárůst a zájem o Breaking a tanec jako takový.

Paříž přepíše historii tance

Rok 2024 je zatím poměrně daleko. Jednání o tom, jak vlastně budou probíhat kvalifikace nebo kolik tanečníků bude moci reprezentovat jednotlivé země, teprve probíhají. Jisté ale je, že to pro tanec bude velká věc, na kterou nezbývá než se těšit. Na léto roku 2024 buďte připraveni, od 2. srpna 2024 se bude v Paříži přepisovat historie.

Co si o spojení Olympijské hry a Breaking myslíte vy? Nezapomeňte dát vědět do komentářů pod článkem.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.