Rubriky
Street Dance styly

Taneční styl Hip Hop a jeho historie, vývoj i současnost

Jako Hip Hop se v dnešní době označují taneční styly, které se vyvinuly v rámci hiphopové kultury a tančí se na hiphopovou hudbu. Hip Hop se začal rozvíjet v 80. letech minulého století, tedy v době, kdy Hip Hop jako hudební styl začal zaznamenávat první komerční úspěchy.

Hip Hop vs. Street Dance

Slovo Hip Hop lze vnímat několika způsoby. Důležité je začít u Hip Hopu jako kultury, která se skládá z velkého množství elementů, z nichž nejzákladnější čtyři jsou Djing, MCing, Graffiti a B-boying. Tanec tedy tvoří neodmyslitelnou součást Hip Hopu, a to nejen v podobě Break Dance (B-boyingu), ale také jako Popping, Locking, atd.

Hip Hop ale samozřejmě existuje i jako samostatný taneční styl a protože často docházelo k nedorozuměním, začaly se pro všechny pouliční tance používat komerční pojmy jako Street Dance nebo Urban Dance. Street Dance tedy není žádný tanec, ale pouze uměle vytvořený zastřešující pojem pro více tanečních stylů, které původně vznikly na ulici, resp. mimo taneční studia. Pod Street Dance se ale v dnešní době zařazují i taneční styly, které nemají s Hip Hopem nic společného, např. Krump, Dancehall, atd.

Zlatý věk Hip Hopu

V 80. letech minulého století se prvním hudebním interpretům podařilo Hip Hop prosadit i komerčně, s čímž souvisí i vznik Hip Hopu jako tanečního stylu. Svou největší slávu Hip Hop zatím zažil v 90. letech. Z této doby také pochází nejrozšířenější taneční prvky jako Running Man, Roger Rabbit, Criss Cross a mnoho dalších. Dnes jsou to ve své podstatě jedny z nejzákladnějších kroků, které by měl hiphopový tanečník znát. Protože se nejedná o příliš náročné prvky, staly se populárními a později se objevovaly v tanečních videoklipech.

Tento zlatý věk Hip Hopu, jak se dnes 90. léta nazývají, umožnil vznik nejznámější hiphopové taneční skupiny Elite Force (elitní tanečníci Mop Top). Tato taneční skupina vznikla v roce 1992 při příležitosti natáčení videoklipu Remember The Time od Michaela Jacksona. Choreografii k němu vytvořil Buddha Stretch, který je dodnes považován za největší ikonu Hip Hopu a prvního hiphopového choreografa vůbec. Kromě něj byli zakládajícími členy Henry Link a Loose Joint. Později se k Elite Force přidali také Brooklyn Terry, Bobby Mileage a Ejoe Wilson.

Elite Force Crew
Elite Force Crew

Hip Hop vs. New Jack Swing

New Jack Swing je hudební styl, který založil zpěvák, hudebník a producent Teddy Riley. Jeho rukopis poznáte v písních od Bobbyho Browna, Blackstreet, Heavy D & The Boyz, Kool Moe Dee nebo Keitha Sweata. Narozdíl od hiphopových songů je součástí New Jack Swingu i zpěv, jde vlastně o přímého předchůdce dnešního R´n´B.

Pro tanec, který New Jack Swing doprovázel, vznikl název Hype. Je to tedy jakási forma komerčního Hip Hopu s rychlejším tempem a výrazným beatem. Tanečníci byli často oděni do výrazného oblečení, aby tanec lépe vynikl.

Hip Hop vs. New Style

I kolem roku 2000 byl Hip Hop nesmírně populární. New York jako místo, kde se Hip Hop rozvíjel, je oficiálně považován za jakousi Mekku. Tanečníci se v této době snaží hodně experimentovat a posouvat Hip Hop dál na vyšší úroveň. Známé taneční prvky z tohoto období jsou především Harlem Shake, Chicken Noodle Soup, Dougie, Cat Daddy, Nae Nae, atd. Nejedná se ale v podstatě o nic jiného, než o kombinaci tanců z 80. let. Technicky mají stejný základ, ale přizpůsobení hudby vyžadovalo vyšší obratnost a rychlost.

V této době době se také výhradně v Evropě začíná používat pojem New Style (Hip Hop Newstyle). Evropští tanečníci, kteří začali napodobovat tanečníky z New Yorku, tento taneční styl nejdříve nazývali New York Style, později jeho název zkrátili na New Style. Proslýchá se, že tanečníci v Evropě chtěli svůj styl tvořit dle svého a do názvu se jim New York tedy příliš nehodil.

Všeobecně je ale pro Hip Hop typické, že v různých lokalitách existovala různá pojmenování tanečních prvků. Dodnes se můžeme setkat s tím, že pro nějaký taneční krok existuje více názvů nebo že evropští tanečníci používají pojmy, které v Americe neznají.

Hip Hop vs. MTV Dance

MTV Dance nebo Video Dance jsou další uměle vzniklé pojmy, které reprezentují komerční formu hiphopového tance určenou pro hudební videoklipy, filmy, taneční vystoupení, atd. Velký důraz je zde kladen na preciznost choreografie. Undergroundoví tanečníci nemají tento taneční styl příliš v oblibě, protože popírá některé základní hodnoty Hip Hopu. MTV Dance často ani nepoužívá základní hiphopové pohyby jako Bounce a Rocking, proto jej nelze s Hip Hopem přímo spojovat.

Mezi tanečníky také často probíhá vášnivá diskuze na téma Freestyle vs. Choreografie. Tancování choreografií dříve s Hip Hopem opravdu nic společného nemělo, za hiphopového tanečníka byl považován pouze ten, který uměl improvizovat (proto k hiphopové kultuře neodmyslitelně patří i battly). Ruku v ruce s popularizací tohoto tanečního stylu však přibývalo tanečníků, kteří freestylovat prostě neuměli, proto vznikla jakási subkultura choreografií.

Narozdíl od minulosti je dnes mnohem více tanečníků, kteří se věnují choreografiím a freestylové tancování je tolik nezajímá. Pracují na synchronizaci předem daných pohybů (tuto potřebu hiphopová historie nezná) a soustředí se na to, jak zaujmout nejen tancem, ale také kostýmy, hudebním doprovodem, atd.

Taneční styl Hip Hop - další informace
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.