Rubriky
Profily

The Electric Boogaloos: Tvůrci oblíbeného tanečního stylu Popping

The Electric Boogaloos je první a nejzásadnější taneční skupina věnující se funkovým tanečním stylům Popping a Electric boogaloo.

The Electric Boogaloos: Legendární taneční skupina

Existuje mnoho tanečních skupin, tanečníků i choreografů, kteří svým působením významně přispěli do taneční historie Street Dance. Mezi tyto legendární taneční skupiny bezpochyby patří také The Electric Boogaloos. Jedná se o významnou ikonu streetdancového světa, se kterou si nyní spojujeme zejména vytvoření a rozšíření tanečních stylů Popping a Electric boogaloo.

POPPING
Popping se řadí mezi tzv. “funk styles” a začal se vyvíjet v průběhu 70. let minulého století v západní části USA, konkrétně v Kalifornii (města Fresno, Compton). Základem tohoto tanečního stylu je tzv. “pop” (také označovaný jako “hit”), což je okamžitá svalová kontrakce, která způsobí trhnutí v různých částech těla.

The Electric Boogaloos: Začátky taneční skupiny

Jednu z nejslavnějších skupin historie pouličního tance má na svědomí tanečník Sam Solomon, známý jako Boogaloo Sam. Ten byl inspirovaný tehdejší érou tanečně-hudebního televizního programu Soul Train a tanečníky této show. Tehdy byl Street Dance již ve svých počátcích a svou slávu zažíval nový taneční styl Locking spolu s taneční crew The Lockers.

Inspirace tedy rozhodně nechyběla a Boogaloo Sam měl vizi vytvořit něco nového. Společně s jeho bratrem a bratrancem tak v roce 1977 v Kalifornii založil taneční skupinu The Electric Boogaloos. U zrodu této legendy tak stáli tři tanečníci – Sam Solomon (Boogaloo Sam), Timothy Earl Solomon (Popin Pete) a Stephen Nichols (Skeeter Rabbit).

Profil taneční skupiny The Electric Boogaloos

Některé zdroje se možná budou přít o to, jak dnes již legendární styl Popping doopravdy vznikl. Ovšem právě Sam Solomon, známý jako Boogaloo Sam, je dnes označován za tvůrce tanečních stylů Popping a Boogaloo, a The Electric Boogaloos jsou nyní známí jako průkopníci těchto stylů.

V následujícím seznamu se nachází jména od původních zakladatelů skupiny až po nejnovější přírůstky do této taneční rodiny.

Členové The Electric Boogaloos

  • Boogaloo Sam
  • Popin Pete
  • Robot Dane
  • Skeeter Rabbit
  • Suga Pop
  • Puppet Boozer
  • Creeping Sidney
  • Scarecrow Scalley
  • Mr. Wiggles

The Electric Boogaloos chtěli tancovat Locking

Boogaloo Sam si nejprve myslel, že vytvořil nový styl Lockingu. Úplně původní název skupiny byl dokonce The Electric Boogaloo Lockers. Poté však slovo „lockers“ odpadlo a vznikla The Electric Boogaloos tak, jak ji známe dnes.

I Skeeter Rabbit byl původně tanečník Lockingu, dokud ho jeho bratranci nevtáhli do tohoto nového stylu. Suga Pop byl odhodlaný stát se součástí skupiny poté, co je viděl vystupovat v pořadu Soul Train. Později se z něj stal hudební producent. Úplně nejnovějším členem této skupiny je Mr. Wiggles, který se donedávna aktivně účastnil mnoha workshopů a několikrát učil také v našich končinách.

The Electric Boogaloos a hvězdy hudebního světa

Asi největší zásluhou této taneční skupiny je skutečnost, že se jim podařilo vepsat taneční styly Popping a Electric boogaloo na mapu pouličního tance. Jejich úspěch byl zaznamenán i v mnoha populárních pořadech, mezi které patří například The Midnight Special, Kicks anebo již zmíněný Soul Train.

20 let spolupráce s Michaelem Jacksonem

To však není všechno. Skupina i její členové jako jednotlivci měli kromě vlastních vystoupení mnoho příležitostí pracovat s velkými hvězdami hudebního světa. V roce 1982 poté, co viděl jejich představení v pořadu Soul Train, oslovil členy The Electric Boogaloos Michael Jackson. Jackson tehdy chtěl, aby skupina vytvořila choreografii pro videoklipy Thriller a Beat It.

Poté spolupráce mezi taneční skupinou a Michaelem Jacksonem trvala téměř dvě dekády. The Electric Boogaloos s Jacksonem pracovali na různých projektech – skupina choreografovala mnoho hudebních videí, ale pracovala také na multimediálních filmech a živých vystoupeních.

Další úspěchy této taneční skupiny

Suga Pop měl možnost pracovat s osobnostmi jako James Brown, Lionel Richie, Sheila E nebo Janet Jackson. Timothy Solomon, známý jako Popin Pete, se zasloužil o choreografii hudebního videoklipu Chrise Browna – Yeah x3. V klipu ho dokonce můžeme vidět tančit po boku Chrise Browna ve zhruba minutové sekvenci.

V roce 2012 byli The Electric Boogaloos oceněni cenou Lifetime Achievement Award (Cena za celoživotní přínos) na taneční show The Carnival: Choreographer’s Ball. Skupina obdržela cenu za stěžejní roli v popularizaci tanečních stylů jako Popping a Electric boogaloo.

Video sestřih z různých vystoupení

Díky následujícímu videu si můžete hned 45 minut užívat tanec v podání The Electric Boogaloos. Podívejte se na sestřih z jejich tanečních exhibicí a TV shows.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.