Rubriky
Profily

The Lockers: Průkopníci funkového tanečního stylu Locking

The Lockers patří mezi první a dodnes nejslavnější taneční skupiny. Díky jejím členům můžeme dnes tancovat oblíbený funky tanec Locking.

The Lockers – průkopníci Street Dance

The Lockers (původní název byl The Campbell Lockers) je bývalá taneční skupina, kterou založil Don “Campbellock” Campbell spolu s tanečnicí Toni Basil. Tato skupina má velký význam pro všechny tanečníky věnující se pouličnímu tanci, a to díky jejím členům. Všichni totiž byli skvělí tanečníci a choreografové. Čím se však The Lockers neodvratně zapsali do taneční historie, je bezesporu Locking – taneční styl, který má na svědomí právě jeden ze zakladatelů The Lockers.

Členové The Lockers

Don Campbell spolu s Toni Basil založili tuto legendární taneční skupinu v roce 1971. Kdo všechno patřil mezi členy The Lockers?

 • Don “Campbellock” Campbell
 • Toni Basil
 • Fred “Mr. Penguin” Berry
 • Leo “Fluky Luke” Williamson
 • Greg “Campbellock Jr” Pope
 • Bill “Slim the Robot” Williams
 • Adolfo “Shabba Doo” Quiñones

Zatímco Toni Basil je i ve svých 77 letech stále k vidění v tanečních videích a interview na YouTube, mnozí členové The Lockers již bohužel nejsou mezi námi. Pro všechny fanoušky LockingU byl smutný především rok 2020. V něm totiž zemřeli hned dva členové skupiny: Don Campbell (30. března 2020) a Shabba Doo (29. prosince 2020).

Dnes jsme mohli tančit Campbellock

Locking byl pojmenován po svém zakladateli Donu Campbellovi. Později byl však název tanečního stylu zkrácen z Campbellocku na to, jak jej známe dnes – Locking.

Jak Campbellock k tomuto unikátnímu tanečnímu stylu přišel? Jednalo se v podstatě o náhodu. Se svým přítelem se jednoho dne snažil nacvičit Robot Shuffle, což mu však příliš nešlo. Zaklesnul se v jedné pozici a nevěděl jak dál. Tím vznikl Lock, základní pohyb tohoto stylu. Campbellockovi výrazné pohyby mu brzy vynesly pozici člena v populární televizní show Soul Train.

Později dokonce nahrál píseň Campbell Lock, která jeho tanec doprovázela. Campbell věděl, že jeho styl má něco do sebe, a chtěl tak být za každou epizodu v pořadu Soul Train placený. To však nevyšlo a nakonec z pořadu spolu s dalšími tanečníky odešel. To byl však pro Campbellocka nový začátek – v roce 1973 vznikla jeho nová taneční rodina, The Lockers.

The Lockers a jejich úspěchy

Kromě pořadu Soul Train se skupina The Lockers často objevovala i v dalších televizních show, mezi které patří:

 • Saturday Night Live
 • The Tonight Show Starring Johnny Carson
 • The Midnight Special
 • Carol Burnett

Tanečníci vystupovali živě také v Las Vegas, Disneylandu a objevili se i v televizních reklamách. Zde však úspěchy The Lockers nekončí. V pořadu So You Think You Can Dance byla tato skupina prohlášená za průkopníky celého Street Dance. Jejich objev na taneční scéně změnil tehdejší tvář tance a jejich odkaz tanečnímu světu máme možnost sledovat ještě dnes.

Ze života The Lockers

Jako celek skupina fungovala mezi lety 1973 až 1976. V roce 1976 Fred Berry a Toni Basil opustili skupinu s cílem prorazit v individuální dráze. Don Campbell a Toni Basil později obdrželi ocenění „Living Legend of Hip Hop“ od taneční organizace Hip Hop International.

Toni Basil: Nejen tanečnice, ale i herečka a zpěvačka

Toni Basil měla úspěšnou kariéru již před vstupem do taneční skupiny. V Hollywoodu prorazila jako tanečnice a herečka již ve velmi mladém věku. Jako choreografka se prosadila také velmi brzo. Na choreografiích se podílela např. ve filmech Elvis: Viva Las Vegas, Americké graffiti nebo Pravá blondýnka.

Pracovala s mnoha známými osobnostmi, jako je David Bowie, Tina Turner a také Quentin Tarantino. Tomu připravila choreografii k jeho nejnovějšímu trháku Tenkrát v Hollywoodu. Někdo si možná vybavuje hudební klip Hey Mickey s tančícími roztleskávačkami (viz video níže).

Ano, i tuto píseň má na svědomí tato legenda. V tomto klipu s mnoha akrobatickými prvky by jen stěží někdo uhodl, že jí tou dobou bylo již 39 let.

Shabba Doo jako Ozone, Mr. Penguin jako Rerun

A co další členové?

Fred Berry (Mr. Penguin) se později prosadil jako „Rerun“ v americkém sitcomu What’s Happening!!. Vznikly celkem tři série o 65 epizodách, které se vysílaly v letech 1976 – 1979. I v rámci své role v tomto seriálu si zatancoval, zúčastnil se taneční soutěže The Gong Show a snažil se své taneční umění prodat díky televizní reklamě.

Adolfo Quiñones (Shabba Doo) se objevil jako Ozone v legendárních tanečních filmech Breakin’ a Breakin’ 2: Electric Boogaloo. Jde vlastně o první celovečerní film na téma Street Dance. Mezi jeho další důležité momenty v kariéře patří tvorba choreografií pro Madonnu a její turné Who’s That Girl. Byl to také jeden z nejvýraznějších tanečníků televizního pořadu Soul Train.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.