Rubriky
Hudba Knowledge

East Coast vs. West Coast: Kdo se podílel na pobřežní rapové válce?

2Pac, Notorious B.I.G., Puff Daddy, Snoop Dogg, Jay-Z, Nas, Common, atd.. Kdo všechno se podílel na rapové válce East Coast vs West Coast?

Sporu East Coast vs. West Coast, tedy tzv. Pobřežní rapové válce jsme se na HipHopDance.cz už věnovali. Téma je to ovšem natolik významné, že stojí za to se k němu ještě jednou vrátit.

East Coast vs. West Coast

Na začátku je příběh 2Pacova života a vývoj problému do enormních rozměrů končící smrtí top umělců Hip Hopu, kteří jsou dnes velmi respektovaní a vydělávají i po své smrti. Mnoho umělců si z nich bralo příklad a inspiraci, protože dávali hip hopu přívlastek “kvalitní”. Protože je problematika sporu obou pobřeží poměrně problematická, tak níže jsou hlavní aktéři celého problému s legendou, kdo vlastně jsou nebo byli a jakou roli hráli v tomto sporu.

East Coast: Puff Daddy, Notorious B.I.G, Nas, Jay-Z …

Jedna z ústředních postav celého sporu East Coast vs. West Coast je Puff Daddy, který vlastnil Bad Boy Records. Byl to jeden z hlavních problémů a provokatérů.

Notorious B.I.G. byl 2Pacův přítel do vzniku sporu. Poté byli nepřátelé. Notorious byl přední postavou v Bad Boy a následně obviněn za spolupráci plánování 2Pacovy vraždy. Notorious však toto nařčení nikdy nepotvrdil a ani nevyvrátil. Vydal však song “Who Shot Ya?”, což prý mělo souvislost s tímto případem.

LL Cool J se do celé věci připletl spíše jen v roli provokatéra. Později této provokace litoval, protože netušil, do jakých rozměrů se celý spor vyvine. Provokoval samozřejmě prostřednictvím písní. I LL Cool J byl původně 2Pacův přítel.

Legenární Nas měl sice k 2Pacovi úctu, ale měl také promyšlené provokace ve svých písních i rozhovorech. Nicméně se údajně před smrtí Shakura usmířili.

Jay-Z vyprodukoval song “Brookyn Finest”, ve kterém se objevil i Biggie. Šlo o přímý útok na 2Paca. Odveta byla samozřejmě rychlá, ale další odpověď nepřišla nikdy.

West Coast – 2Pac, Outlawz, Snoop Dogg, Suge Knight …

2Pac je samozřejmě hlavní postava celého problému a celé rapové války East Coast vs. West Coast. Vše začalo obviněním z loupeže a plánování vraždy. 2Pac se připojil k Death Row Records a začala rapová válka.

Outlawz byla skupina 2Paca, která působila jako bitevník v boji proti protivníkům. Nejznámější výstřel je “Hit ´Em Up”, avšak příliš nechvalný.

Další řadou v boji byla skupina Westside Connection. Protivníkem byl především Common, proti kterému vedli v písních ostré ironické až sarkastické vzájemné narážky. Tento boj jejich vztah rychle zhoršil a spustila se lavina odvetných písní.

The Dogg Pound (Death Row) vydali znánou píseň “New York New York”, která dala impulz vzniku písní “L.A., L.A” (Cabone-N-Noreaga).

Snoop Dogg je jeden z top raperů současnosti. A nebyl by to Snoop Dogg, kdyby se nezúčastnil provokativního songu “New York New York”. Vedl mnoho útoků na rappery z východního pobřeží a velmi často také odpovídal na jejich reakce. Často tak vznikaly zajímavé příběhy a na odpovědi se čekalo s napětím.

Majitel Death Row Records, neboli Suge Knight, je jedna z nejkontroverznějších postav celé rozepře. Někteří jej viní ze smrti 2Paca. Suge měl doslova zášť vůči Puff Daddymu a přinutil 2Paca podepsat se studiem smlouvu, když byl ve vězení. Otázkou zůstává, jestli to byl ten správný krok a zda by 2Pacovo rozhodnutí rozvrátilo neštěstí, které jej potkalo.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.