Rubriky
Video

Michael Jackson: 5 nejlepších tanečních videoklipů

Dejv Zapletal

Michael Jackson sice před několika lety zemřel, jeho tvorba však hýbe hudebním i tanečním světem dodnes. Jaké jsou jeho nejlepší videoklipy?

Jak se král popu zapsal do historie

Král popu Michael Jackson sice před několika lety zemřel (konkrétně 25. června 2009), jeho veledílo však hýbe hudebním i tanečním světem dodnes. Na jeho songy jsme narazili i při nedávném rozhovoru s Duďou. Jeho album Thriller s přehledem válcuje žebříčky nejprodávanějších alb a tanečníci celého světa napodobují jeho taneční umění.

Vybrat jeho 5 nejlepších tanečních videoklipů je v podstatě nadlidský výkon. Až na výjimky je každý Michaelův videoklip taneční a zároveň skvělý. Proto si pojďme připomenout spíše 5 jeho nejúspěšnějších videoklipů – tedy těch, které posbíraly nejvíce cen a jsou mezi obyčejnými smrtelníky nejznámější.

Hned na úvod tedy prozradím, že se do TOP 5 nevešel třeba videoklip Remember The Time, ke kterému dělal choreografii legendární hiphopový tanečník Buddha Stretch, nebo třeba They Don´t Care About Us (k tomuto singlu vznikly hned dva videoklipy). A co pak třeba Scream se sestrou Janet Jackson, Jam Ghosts / 2 Bad, atd.

Psát o skvělých klipech Michaela Jacskona by bylo na dlouho, ale není to cílem dnešního článku. Pojďte si spíše zavzpomínat na ty kousky, které nějakým způsobem pohnuly hudebním světem a zapsaly se do historie.

Michael Jackson
Michael Jackson

Michael Jackson – Beat It

Vůbec prvním videoklipem, ve kterém je použitá skupinová choreografie, se stal klip k písni Beat It z roku 1983. Právě společné taneční pasáže jsou pro Michaelovu tvorbu příznačné. Režisérem klipu byl Bob Giraldi, přestože neměl s natáčením videoklipů žádné zkušenosti. Vizuálně zajímavý střet dvou gangů spolu s hudbou a vytříbenými tanečními kreacemi dává tušit, že máme co do činění s králem popu. Až neuvěřitelným se může zdát fakt, že přestože byl Michael Jackson vyhlášeným perfekcionalistou, obsadil do videoklipu Beat It jako členy gangu skutečné gangstery z ulice namísto profesionálních tanečníků.

Michael Jackson – Thriller

Michael Jackson za sebou zanechal královské dílo přesně tak, jak se na krále popu sluší a patří. Nezpochybnitelným důkazem je song Thriller a videoklip k němu. Thriller bývá označován jako průkopník tzv. cinema videoklipů, tedy krátkých filmů. Právě důraz na filmovost je pro Jacksonovo dílo typické. Zajímavostí Thrilleru je nejen legendární zombie taneční pasáž, ale střídání rovin vyprávění.

Michael Jackson – Bad

Do dlouhého výčtu veleúspěšných videoklipů se v roce 1987 zapsal klip k písni Bad. Režie se tentokrát neujal nikdo menší než ikonický režisér Martin Scorsese. Velkorozpočtové, osmnáctiminutové dílo, které vzniklo spojením dvou velikánů uměleckého tvorby druhé poloviny 20. století, stojí za opakované shlédnutí. Filmovalo se v nechvalně známém Harlemu, kam přesně zapadá atmosféra klipu plná rasových potyček a sporů. Dodnes opakovány jsou především společné choreografie z podzemních garáží.

Michael Jackson – Smooth Criminal

Na základě této písně vznikl roku 1988 krátký film s názvem Moonwalker. Jak už název napovídá, nemůže v něm chybět ikonická moonwalk, tedy měsíční chůze, která se s postupem doby stala přímo symbolem pop music 20. století. Propracovaná choreografie videoklipu v sobě střídá sólové i skupinové části. Album Bad, na kterém song Smooth Criminal najdete, tak patří vedle Thrilleru k nejprodávanějším deskám v historii.

Michael Jackson – Black Or White

Nelze si představit výčet top videoklipů bez Black Or White. Stejně jako moonwalk také typický taneční prvek s rukou na zipu kalhot je přímo symbolem tvorby Michaela Jacksona. Právě toto gesto nacházíme poprvé ve videoklipu k písni Black Or White. Příběh videoklipu je plný nejrůznějších koutů světa, kultur a tanečních zvyklostí a jakoby vyjadřoval rozmanitost, kterou přinesl Michael Jackson hudebnímu a tanečnímu světu.

Videoklipy, které musí znát každý tanečník

Na závěr pro vás máme malý tip. Další článek o Michaelu Jacksonovi, který určitě stojí za pozornost, najdete na tanečním blogu 331 Dance Studia Olomouc a je věnován všem tanečníkům: Michael Jackson: 7 klipů, které musí znát každý tanečník

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.