Rubriky
Profily

Banksy: Legendární street artový umělec, kterého nikdo nezná

Banksy je fenomenální street artový umělec, který pochází z Londýna. Jeho tvorba je charakteristická v reálných velikostí postav nebo zvířat.

Umění na hraně zákona

Banksy často používá šablonovou techniku doplněnou graffiti, většinou ve formě vzkazu. Známým se stal postupně a po celém světě, protože jeho unikátní poselství zaujme vždy velké davy a tím si vytvořil své obdivovatele a otevřel otázku, zda je street art umění nebo vandalismus. Sám Banksy ve svém dokumentu Exit Through The Gift Shop, který režíroval, tvrdí že jeho umění je na hraně zákona, nikoli za hranou.

Dokáže nepozorovaně na frekventovaných místech vytvořit precizní umělecké dílo, které si lidé často fotí, natáčí nebo dokonce vyřezávají a prodávají v dražbách bez povolení autora. Jedno z nejznámějších děl jsou válečné koně, které přímo souvisí s incidentem z 12. července 2007, kdy američtí vojáci zabili v Bagdádu několik iráckých civilistů, včetně dítěte. Později bylo pochybení přiznáno a událost obletěla celý svět. Toto dílo bylo vytvořeno v New Yorku na Lower East Side (159 Ludlow Street). Dalším velkým dílem je kresba na izraelské bezpečnostní bariéře. Jeho díla mají hodnotu statisíců dolarů a mezi celebritami jsou jeho díla oblíbená. Například Angelina Jolie vlastní několik jeho děl za několik milionů dolarů.

Kdo je vlastně Banksy?

Banksy je jako člověk jedna velká neznámá postava street artové scény. Ví se o něm skutečně velmi málo. I když v říjnu 2013 agentura Profimedia vypustila zprávu, že má jeho fotku s civilním jménem Robin Banks, nikdy se nepodařilo tuto zprávu potvrdit. Snad nejblíž se k Banksymu dostal člověk jménem Thierry Guetta. Byl to amatérský kameraman, který natáčel vše, co viděl. Později se jeho zálibou stalo natáčení umělců street artu v Los Angeles. Líbil se mu adrenalin a sledování způsobů jakým tato díla tvoří. Natáčel vše od přípravy až po realizaci. Postupně se seznámil s velmými jmény street artu, ale jeho cíl byl setkat se s Banksym a natočit jej přímo při akci. Jenže dostat se k němu bylo nemožné. Banksy neměl ani telefon a ostatní umělci tvrdili, že i kdyby na něj měli nějaký kontakt, tak ho neprozradí.

Banksy se rozhodl, že odletí do Los Angeles vytvořit nová díla a náhodou se s Thierrym setkali. Banksymu tvrdil, že je kameraman a že materiál použije na vytvoření dokumentu o street artu. Působilo to jako skvělý plán. Banksy se k tomu, proč se nechal natáčet, vyjádřil tak, že umění, které dělá, nemá dlouhou životnost. Nejsou to cenné předměty s historickou hodnotou a zdokumentování by mohlo zanechat dlouho trvající stopu. Když mu jednou Banksy řekl, že by mohl z natočeného materiálu vyrobit slibovaný dokument, byl Thierry zaskočen. Měl obrovské množství nepopsaného materiálu, ale Banksyho slovo bylo pro něj svaté a tak se pustil do díla.

Výsledek mu prezentoval. Banksyho vyjádření mluví za vše:

V tu chvíli jsem si uvědomil, že Thierry není žádnej filmař, ale duševně nevyrovnanej člověk co má náhodou kameru. Bylo to nekonečně dlouhý. Hodina a půl nekoukatelný upoutávky. Jakoby někdo s poruchou pozornosti měl dálkový ovladač a přepínal mezi 900 kanály kabelovky. Řekl jsem mu že jsem nikdy nic podobnýho neviděl. A nelhal jsem. Byla to taková nepříjemná situace, kdy ti někdo ukáže svou práci, je to úplná sračka a ty nevíš, kde začít. Thierry měl výborný materiál o mirosvětu street artu. To se nikdy nebude opakovat, tak ať se dá aspoň na to koukat.
Banksy - Life Is Beautiful
Banksy – Life Is Beautiful

Thierry Guetta se proslavil právě díky Banksymu

Banksy mu po tomto šoku doporučil ať zkusí vytvořit svou tvorbu. Thierry se tohoto “rozkazu” natolik ujal, že si vzal velký úvěr, zaměstnal několik zaměstnanců a vyráběli plakáty většinou s motivy známých osobností a úpravami na hranici pop artu. Začal si říkat Mr. Brainwash (Vymývač mozků). Jeho nadšení se dorostlo takových rozměrů, že se rozhodl dle Banksyho udělat svou výstavu děl pod názvem Life is beautiful (Život je krásný). Zadlužil se do enormních rozměrů a pronajal si pro svou výstavu budovu v Hollywoodu studia CBS o rozloze 4500 m2, kde vystavoval svá díla.

Jen za týden si vydělal na svých obrazech přes milion dolarů a výstava trvala dva měsíce. Jeho díla jsou známá po celém světe, jen díky Banksymu. Dá se tvrdit, že využil popularitu Banksyho ke svému byznysu. Ten se k celé věci vyjádřil takto:

Je svým způsobem právomocným dědicem Andyho Warhola. Warhol kopíroval sériové portréty slavných osobností, ale stále to byly ikony. To až díky Thierrymu pozbyly na významu. Nevím co ten Thierryho ohromný úspěch v umělěckým světě znamená. Možná byl geniální odjakživa, možná měl prostě štěstí, možná to znamemá že umění je tak trochu vtip. Jen nevím na který účet. Nehrál tak úplně podle pravidel. Ale žádný pravidla vlastně nejsou, tak ani nevím co z toho plyne za ponaučení. Vždycky jsem všechny povzbuzoval ať dělají umění. Myslel jsem že by ho měl dělat každý. Teď už to tolik nedělám.
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.