Rubriky
Hudba Profily

50 Cent – vše, co jste kdy chtěli vědět o miliónovém králi rapu

50 Cent (Curtis James Jackson III) je jedním z nejúspěšnějších raperů. Jeho kariéra, stejně jako celý jeho život, je velmi zajímavá.

50 Cent aka Curtis James Jackson III.

Všichni jej známe pod uměleckou značkou 50 Cent. Jeho vlastní jméno je Curtis James Jackson III. Jako spousta jiných světových “značek” se narodil v New Yorku ve čtvrti South Jamaica Qeens v roce 1976. Podobně jako Eminem (Marshal Bruce Mathers III) nepoznal svého otce a vychovávala jej matka, která ho porodila v 15 letech. Byla dealerkou drog koncovým zákazníkům a často řešila existenční finanční problémy. Proto většinu času trávila na ulici (“v práci”) a Curtise odkládala k jeho prarodičům, kde musel trávit čas se zbytkem poměrně početné rodiny, která jej příliš nepřijímala mezi sebe.

Jednou jej jeho matka nachytala, jak se snaží rapovat do mikrofonu pod jednoduchým beatem z magnetofonu. Tuto skladbu dnes známe v podobě jako Best Friend. Byla to jedna z jeho prvních nahrávek, ale prarodiče mu tuto aktivitu neschvalovali. Když se matka zeptala, kdo je ten nejlepší kamarád, o kterém tak rapuje, tak odpověděl, že jedna holka.

Curtis jako boxer i dealer drog

Když bylo Curtisovi osm let, jeho babička mu řekla: “Tvoje matka se nevrátí. Už tě nepřijde vyzvednout. Odteď musíš zůstat s námi.” Malý Curtis tuto skutečnost přijal jen těžko a po potyčkách v rodině mu upravili malou místnost, kde neměl ani okna. Nechtěl se s tímto smířit a začal se v ulicích toulat více než předtím. Od jedenácti let začal boxovat a rok později začal s prodejem drog (crack) a získal si přezdívku Boo Boo.

O prodeji drog neměli jeho prarodiče tušení a mysleli si, že se po škole věnuje zcela jiným aktivitám. V boxu se stal poměrně úspěšným, kdy ve druhé polovině 80. let byl účastníkem “juniorských olympijských her”. Protože box, drogy a škola nejdou dohromady, byl přistižen na při kontrole ve škole Andrew Jackson High School kovovým detektorem, že má u sebe zbraň. Zároveň odhalili čtyři balíčky drogy a tak byl ze školy vyloučen a zatknut. Tehdy se jeho prarodiče dozvěděli o jeho “byznysu” a byli touto informací zdrceni. Nechtěli, ať skončí jak jeho matka.

Později byl opakovaně zadržen a za mřížemi strávil tři roky a poté byl přesunut do Shock Incarceration, kde konečně získal jeho základní a všeobecné vzdělání. Po propuštění zanechal rodinného byznysu a začal se více věnovat rapu, protože měl potřebu se seberealizovat a bylo to jediné, co mu zbylo.

Změnil si pseudonym na 50 Cent, který měl v 80. letech gangster, který byl pravým jménem Kelvin Martin. Curtis se k tomuto vyjádřil takto: “Zvolil jsem si toto jméno, protože vyjadřuje všechno, co jsem mohl říct. Jsem stejná osoba jako jako 50 Cent“.

Začátky u Jam Master Records

V devadesátých letech začal rapovat s Tony Yayaem, poté se poznali s Lloydem Banksou. V roce 1996 si 50 Centa všiml legendární Jam Master Jay z Run DMC, který vlastnil label Jam Master Records. Jam Master věnoval 50 Centovi velké úsilí, protože v něm viděl obrovský potenciál. Díky skupině Onyx se mohl poprvé představit veřejnosti ve skladbě React.

Vznik G-Unit

V roce 1999 se 50 Cent upsal do Columbia Records. Studio ho zavřelo na dva týdny a výsledkem byla pořádná porce třiceti šesti skladeb. Devatenáct jich šlo na album Power of the Dollar (2000). Společně s Tony Yayem, Lloydem Banksem a Bang Smurfomem založili skupinu G-Unit. Od tohoto kroku okolí ucítilo silnou konkurenci a vznikly první beefy mířené na 50 Centa. Jeden takový battle rap “na život a na smrt” vedl s Ja Rulem.

Při cestě do studia napsal během půlhodiny song How to Rob, který mu s přehledem zajistil větší popularitu, protože byl posměšně směřován na mnoho hvězd rapu (Jay-Z, Big Pun, DMX, NAS, Wu Tang Clan, Ja Rule). Byl to výborný tah a odpověď se přiřítila téměř okamžitě. Nas přijal tuto skladbu s úsměvem a pozval ho na promo turné k albu Nostradamus.

50 Cent byl 9x postřelen

V roce 2000 byl na při nastupování do auta zasažen devíti ranami ráže 9 mm. Jedna kulka prolétla přes tvář a poškodila jazyk, což se později projevilo i na jeho hlase. Při léčbě trpěl velkými bolestmi a měl tendence své kariéry zanechat. Celý incident okomentoval takto: “Celé se to stalo tak rychle, že jsem neměl šanci opětovat palbu. Celou dobu jsem byl vyděšený k smrti. Podíval jsem se do zpětného zrcátka a řekl jsem si, no ku*va, někdo mě jde zastřelit. Jak jsem si to řekl, tak to začalo.”

Své pocity dále rozvádí ve své knize From Pieces to Weight: Once upon a Time in Southside Queens: “Po tom, co jsem byl devětkrát postřelený a nezemřel jsem, začal jsem nad životem rozmýšlet. Jak někdo může způsobit tolik utrpění a bolesti? Nechybělo mnoho a mohl jsem být na onom světě.”

Jeho velkou podporou byla manželka a jeho syn. Columbia Records s ním zrušila smlouvu, i když se mluvilo o tom, že tento krok zařídili jeho nepřátelé. Jediná cesta šíření alba bylo internetem, ale i přesto se stalo nejúspěšnějším na undergroundové scéně.

Get Rich Or Die Tryin

V roce 2005 natočil film popisující jeho život Get Rich Or Die Tryin (Zbohatni nebo chcípni). Dále hrál v několika vedlejších rolích nebo sám sebe namluvil v seriálu Simpsonovi. Mimo filmovou scénu je úspěšný investor a sportovec. 50 Cent má na kontě více jak 63 cen a 80 nominací.

50 Cent jako milovník beefů a skandálů

Je známý svou provokací a velkou trpělivostí s beefy. Nejznámější a nejzajímavější beef, který 50 Cent vedl a vede, je s rapperem Lil Waynem, kterému věnoval píseň Part Time Lover. Tím odstartoval kaskádu reakcí, které nenechaly na sebe dlouho čekat. Neméně zajímavý je beef s bývalými členy G-Unit, kde spor s Gamem je nejplodnější na disstracky.

Existuje ještě mnoho dalších pokusů se zviditelnit k 50 Centovi od méně významných rapperů nebo pouze provokatérů. 50 Cent se k těmto útokům doposud nevyjádřil a pravděpodobně ani nevyjádří.

O poslední velký skandál se postaral, když zveřejnil sexuální nahrávku od ženy svého rivala, aby jej vyhecoval k odvetě. Tento přešlap skončil u soudu a stál jej pět milionů dolarů. U soudu zahrál divadlo, kde tvrdil, že je na pokraji bankrotu, ale na dva týdny před tímto prohlášením na internetu sdílel fotografie, kde se v posteli doslova válí v penězích nebo má ledničku plnou bankovek. Je tedy zřejmé, že ani tento problém jej nerozhodí a že celou situaci vnímá jako recesi.

50 Cent a Eminem – velcí přátelé

50 Cent a Eminem jsou blízcí přátelé a pomáhají si nejen po stránce pracovní, ale i soukromém životě, kde jsou často spolu k vidění na akcích. Zajímavé je, že 50 Cent nepije alkohol a ani nekouří. Na fotografiích je sice často vidět s doutníkem, ale patří to pouze k jeho image.

Rád poskytuje rozhovory, které často nese v ironickém duchu a používá vulgarismy. Má psa, který se jmenuje Dolar. Patří mezi nejvlivnější a nejbohatší rappery všech dob a rozhodně v tom hodlá dál pokračovat.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.