Rubriky
Hudba Knowledge

East Coast vs. West Coast: Pobřežní rapová válka

Rapová válka mezi východním a západním pobřeží má na svědomí smrt dvou velkých hiphopových osobností – 2Pac, Notorious B.I.G.

Asi nejznámější rivalita mezi rappery západního a východního pobřezí byla v období devadesátých let mezi nahrávacími společnostmi Bad Boy Records (East Coast) a Death Row Records (West Coast). Pobřežní rapová válka, jak se jí nazývalo, si zasloužila pozornost už jen proto, že hlavními aktéry byla slavná jména jako je 2Pac, Snoop Dogg, Ice Cube, Puff Daddy, Jay-Z a mnoho dalších.

Pobřežní rapová válka: New York vs. Los Angeles

Hip hop vznikl v New Yorku a toto místo bylo až do počátku devadesátých let vždy centrem největších hiphopových událostí a známých osobností, které hip hop vyzdvihovaly. Jenže v roce 1992 si album The Chronic od dnes již ikonického zástupce kalifornského west coast rapu, skupiny N.W.A., získalo nebývalé popularity a se stalo jedním z nejprodávanějších v hiphopové historii. Zanedlouho následovalo debutové album Snoop Dogga s názvem Doggystyle. K tomu všemu se Dr. Dre (již bývalý člen N.W.A.) spojil Death Row Records pod záštitou Suge Knighta.

Všichni výše uvedení začali budovat seznam velmi ceněných umělců z Kalifornie, což vyvolalo silné napětí mezi špičkami na obou pobřežích. Tenkrát byl trh hip hopem nenasycený a hladovějící jedničky samozřejmě toužily po této lukrativní záležitosti. První impulz napětí vyvolal rapper Tim Dog (East Coast), kdy vydal útočnou skladbu Fuck Compton. Jednalo se samozřejmě o prvotřídní untergroundový hit, který vyvolal násilí na hiphopové scéně. Song byl namířen proti N.W.A. a doslova rozzuřil rappery z Los Angeles. Odveta následovala téměř okamžitě, na Tima Doga totiž mířil song Who´s is Fucking Who. Další vlna přišla útočných songů přišla od DJ Quik, Dr. Dre a Snoop Dogga. Pobřežní rapová válka byla na světě.

2Pac vs. Notorious B.I.G.

Rok 1994 byl rokem 2Paca, který si vyžadoval velké pozornosti. Společně s Notorious B.I.G. měl smlouvu s nahrávací společností Bad Boy. Před vydáním Biggieho debutu Ready To Die byl 2Pac postřelen a okraden v místech, kde byl zrovna Biggie s doprovodem. Následně byl 2Pac odsouzen za rok starý případ sexuálního obtěžování. Později v rozhovoru vylíčil své podezření, že je celá věc zinscenovaná. Následovala vlna osočování a dalších obvinění a přátelství se otočilo v nekonečné rivalství.

Notorious B.I.G. vs. 2Pac
Notorious B.I.G. vs. 2Pac

Death Row vs. Bad Boy

Suge Knight na hudebních cenách zesměšnil šéfa Bad Boy Puff Daddyho, když prohlásil: “Kdokoliv tam venku, kdo se nechce strachovat o to, že jeho producent bude chtít být ve všech jeho klipech a všech nahrávkách, přijďte do Death Row.”

Ještě ten večer bylo vystoupení Dr. Dre a Snoop Dogga (oba z Death Row) v New Yorku vypískáno. Na to Snoop Dogg reagoval relativně zaskočeně. Tohle muselo zvýšit už tak velké napětí mezi East Coast a West Coast.

Situace se vyostřila na akci producenta Jermaine Dupriho v Atlantě, kdy byl během párty postřelen Sugeův blízký přítel. Suge okamžitě obvinil Daddyho a nevraživost se prohloubila. Suge se zastavil za 2Pacem s nabídkou, že zaplatí kauci na propuštění s tím, že se upíše k Death Row Records. 2Pac souhlasil a odstartoval vlnu reakcí na dřívější přátele. Kontroverze se dočkal klip New York, New York, kde se srážely mrakodrapy a ostatní monumenty, což vedlo k podezření pro zaujatost k Bad Boy Records. Odpověď s názvem L.A., L.A. a byla namířena proti rapperům v původním songu.

Spor se přiostřuje

Byl rok 1995 a 2Pac se soutředil na četné výhružky směřující na Notoriouse B.I.G., Bad Boy a ostatní s nimi spřízněné. Zajímavé je, že se k těmto útokům B.I.G. nikdy oficiálně nevyjátřil. Média však konečně pojmenovala problém jako “rapová válka pobřeží”.

Notourious B.I.G. s písní Who Shot Ya vyprovokoval 2Paca, který si tuto skladbu vyložil jako dokázání činu jeho postřelení. V roce 1996 2Pac vydal song Hit Em Up, ve kterém prohlašuje, že měl sex s ženou Notoriouse B.I.G. a dále pokračoval vyhrožováním. Tato píseň spor posunula o další level. Chino XL (New Jersey) se připletl do problému po tom, co si v písni Riiot udělal z 2Paca legraci, že byl ve vězení znásilněn. Dalším příchozí agresor Nas spíše využil napjaté situace a se svým freestyle útočil především na 2Paca.

Ne všichni však měli tendence útočit a na 2Pacovi bylo vidět, jak je až příliš celou vypjatou situací pohlcen. Lady of Rage v jednom rozhovoru přiznala, že ji 2Pac nazval slabým článkem, protože se nechce zapojit do útoků.

Death Row Records
Death Row Records

1996 – smutný rok pro hip hop

Na udílení cen Soul Train Awards v Miami došlo ke konfrontaci mezi členy Bad Boy Records> a Death Row. Na obou stranách se napočítal stejný počet zbraní, a tak se tentokrát rozešli všichni bez ztráty na životech. Veřejnost si však uvědomila, že situace začíná všem přerůstat přes hlavu.

Na dalším udílení cen Vibe v New Yorku se potkali 2Pac a Nas. Mělo mezi nimi dojít k jakési dohodě o tom, že upraví své písně tak, aby na sebe neútočili. Jenže 2Pac byl v v září 1996 v Las Vegas zabit, a tak nestihl dohodu splnit. Jen několik měsíců poté byl zavražděn i Notorious B.I.G. v Los Angeles.

Konec nepřátelství?

Jinak než nečí smrtí tato rivalita dopadnout nemohla. Hiphopovou kulturou otřáslo to, kam až může rivalství zajít a začalo se vše pohlížet jinak. V roce 1997 se sešel Bizzy Bone, Snoop Dogg a Doug E. Fresh, aby se zavázali situaci dále nezavádět do extrému a jakýmsi způsobem si takto odpustili. V této souvislosti se nepřímo distancovali od smrti 2Paca a Notoriouse B.I.G.

2Pacova matka zažalovala společnost Death Row o miliony, Suge Knight skončil ve vězení. Death Row mělo dlouhou odmlku a snaha o oživení nahrávací společnosti byla i po propuštění Sugeho marná.

Bad Boy skončili jako “druhá liga”, Puff Daddy byl však díky předchozím úspěchům velmi dobře finančně zajištěný. Další posun Bad Boy se tedy nekonal a aktéři se věnovali spíše dalším obchodům.

Od této doby se na hiphopové scéně rivalství takových rozměrů nekonalo a pokud se někde přece jenom objevily náznaky, tak se ostatní umělci situaci snažili vždy rychle uklidnit.

2Pac vs. Notorious B.I.G.
2Pac vs. Notorious B.I.G.
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.