Rubriky
Street Dance v zahraničí

MS hokej 2016: Mistrovství světa v ledním hokeji pohledem tanečníka

Dejv Zapletal

Květen už tak nějak každoročně patří především fanouškům hokeje. Letošní jubilejní 80. Mistrovství světa v ledním hokeji se hraje v Rusku a České reprezentaci se zatím daří, dnes postoupila do čtvrtfinále ze skvělého prvního místa ve skupině. I proto je dnes vhodná příležitost na tak trochu odlehčený článek, ve kterém budeme pomyslně cestovat a podíváme se na to, jak Mistrovství světa vnímají tanečníci.

Určitě si totiž soupeře našeho hokejového týmu spojí s tanečníky a tanečními skupinami z jednotlivých zemí. Kdo by tedy proti českému výběru tancoval v základní skupině Mistrovství světa 2016, kde jsme narazili na Rusko, Švédsko, Lotyšsko, Norsko, Kazachstán, Dánsko a Švýcarsko?

Rusko

Z následujících sedmi států má Rusko určitě největší potenciál, resp. najdete zde největší počet tanečníků. Konají se zde opravdu světové akce Big Up Camp (první čistě dancehallový kemp) nebo Respect My Talent. Rusko je také jediná pozvaná země na premiérový KOD World Cup, kterou dnes zmiňujeme. Konkrétně ji reprezentovali What The Flock v Hip Hopu, GFF Loudest Point v Poppingu, That´s The Point v Lockingu a Top 9 Crew v b-boyingu. Vedle Top 9 jsou velmi úspěšnou b-boyingovou crew také Predatorz.

Švédsko

Když se řekne Švédsko, každému tanečníkovi se vybaví především dvě jména: Martha Nabwire a Niki Tsappos. Tyto dvě hiphopové tanečnice ovládly v roce 2010 finále největší světové street dance akce Juste Debout jako první zástupkyně něžnějšího pohlaví v historii. Niki letos Juste Debout dokonce porotovala. Uplynulých pět let jejich nejen tanečního života navíc sleduje velmi úspěšný dokument nazvaný Martha & Niki – The Documentary.

Lotyšsko

Celosvětově nebo alespoň celoevropsky známých jmen se na lotyšské street dance scéně přliš nepohybuje. Naprostá většina tanečního dění se odehrává v hlavním městě Riga, kde se také pravidelně koná lotyšská kvalifikace na SDK Europe. Právě tam působí také Jam Style Dance School, jejíž asi nejznámější a nejúspěšnější členkou je Nastya (Anastasiya Vorkunková).

Norsko

Norskou stopu ve světě street dance drží především Quick Crew. Tato velmi úspěšná partička vznikla v roce 2007 ve městě Oslo. V roce 2009 zvítězili v norské verzi populární televizní show Norway Got Talent (norská verze Česko Slovensko má talent) a od té doby zásobují svět spoustou skvělých videí, které najde na YouTube. S Quick Crew často uvidíte tancovat i oblíbené tanečníky, kterými Ian Eastwood nebo třeba Lando Wilkins bezpochyby jsou.

Kazachstán

Kazachstán na mapě světa pomohli zviditelnit nejen Borat nebo “kanadský” hokejový útok Dawes – Bochenski – Boyd, ale také velmi talentovaný tanečník L´eto. Určitě jste viděli battle s Killasonem z Hip Hop Forever 2014. Zejména díky jeho vstupu na song “Rockabye Baby”, který doslova obletěl taneční svět, si jej oblíbilo mnoho fanoušků street dance. L´eto má freestyle rád a daří se mu, přesvědčit jsme se mohli třeba i na Juste Debout, kde stejně jako na mnoha jiných akcích tancoval se svým parťákem Baukou.

Dánsko

Nejznámější dánskou tanečnicí je bezpochyby Stephanie Nguyen aka Lil Steph.. Tato tanečnice, ale také zpěvačka a herečka, se narodila v roce 1987 a znáte ji především díky filmové sérii StreetDance nebo dalšímu tanečnímu filmu You Got Served: Beat The World. S Madonnou také absolvovala turné The MDNA Tour. Poprvé o sobě dala vědět ale už v roce 2007, když zvítězila ve finále největší světové street dance akce Juste Debout.

Švýcarsko

Nemůžete si zrovna vzpomenout na žádného švýcarského tanečníka? Zkuste se ohlédnout více do historie, protože právě ze Švýcarska pochází několik poměrně známých break dance crews. Tak třeba Fantastic Rockers z Curychu, City Rockers z Bernu, Supreme Rockers z Lausanne nebo Basel City Breakers z Baselu.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.