Rubriky
Street Dance v zahraničí

Martha a Niki jsou vzorem mnoha tanečnic, teď o nich vychází film

Dejv Zapletal

Psal se rok 2010, když v hiphopovém finále Juste Debout v Paříži zvítězily Martha Nabwire a Niki Tsappos ze Švédska. V semifinálovém battlu na ně nestačili Kanon & Fabrice, ve finále pak Joseph Go & 6Franc. Bylo to vůbec poprvé v historii, kdy největší světový Street Dance festival ovládly ženy.

Niki je letos na Juste Debout jako hlavní porotoce na Hip Hop. Společnost jí dělají další tři dámy: Toyin z USA, DeyDey z Francie a Cio z Japonska. Vůbec poprvé tak o vítězích Juste Debout rozhodne ryze dámská porota.

Zdá se to možná neuvěřitelné, ale vrcholnou Street Dance scénu až donedávna ovládali výhradně muži. Právě Martha a Niki jsou ale důkazem toho, že v Hip Hopu může prorazit i něžnější pohlaví. Obě jsou vzorem pro mnoho tanečnic nejen ve Švédsku, ale určitě i v Česku. Do zákulisí svého života teď nechávají nahlédnout díky dokumentu nazvaného jednoduše Martha & Niki – The Documentary.

Martha a Niki prožijí během dokumentu pět let

Dokument, který byl poprvé promítaný už v prosinci loňského roku na 16. ročníku festivalu International Documentary Film Festival v Amsterdamu, měl ve Švédsku premiéru 22. ledna 2016. Natočila jej režisérka Tora Martens. Ta obě tanečnice sledovala po dobu pěti let právě od Juste Debout 2010. Obě tanečnice ji uchvátily nejdříve na videu, poté osobně na švédské kvalifikaci Juste Debout.

Celý dokument je vlastně sondou do života obou tanečnic, jejich lásky k tanci, vzájemného přátelství. O touhách a hledání té správné cesty životem. V tomto 1,5h dlouhém filmu uslyšíte hudbu od Jungle Brothers, Pete Rock & C.L. Smooth, Das EFX, N.O.R.E, The Roots, Method Mana, atd.

Kdo jsou Martha Nabwire & Niki Tsappos?

Martha se narodila v Ugandě a do Švédska přišla ve svých třinácti letech. Niki naopak pochází z Etiopie a do Švédska se přestěhovala už jako dítě. Obě souhlasí s tím, že tanec pro ně sloužil vlastně jako terapie, když se ocitly v neznámém prostředí a s opravdu minimálními znalostmi švédštiny.

Celý film je natočený vlastně jako milostný příběh, jen ten šťasný konec v podobě vítězství na Juste Debout je hned na začátku. Když časem ustoupí euforie z vítězství, začnou se projevovat rozdíly mezi oběma tanečnicemi. “Náš vztah byl tak trochu jako tornádo”, přiznává Niki Tsappos. “Každá jsme chtěla jít jiným směrem”, dodává Martha Nabwire.

I dnes se obou stále drží velká vášeň pro tanec. A obě jsou šťastné tam, kde jsou. Niki objíždí svět v rámci Juste Debout Tour, Martha žije ve Frankfurtu, kde pomáhá nově příchozím uprchlíkům najít jistotu, kterou jí samotné pro příchodu do Evropy dal právě tanec.

Martha i Niki byly před premiérou filmu nervózní. “Je to obtížné, když máte světu ukázat tolik ze svého soukromí. Přesto myslím, že lidé musí přijmout naše poselství”, říká Martha a Niki s ní souhlasí.

Do českých kin se Martha & Niki – The Documentary s největší pravděpodobností nedostane. Příležitost, jak shlédnout tento rozhodně velmi zajímavý dokument, však čeští tanečníci snad dostanou díky DVD.

Martha & Niki
Martha & Niki
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.