Rubriky
Street Dance v zahraničí

Move: Dokumentární taneční seriál na Netflixu o životě tanečníků

Netflix podporuje tanec a představuje nový taneční dokumentární seriál Move, který ukazuje život známých světových tanečníků.

Move je nová pětidílná taneční série, která vyšla v říjnu 2020 na Netflixu. Jedná se o dokumentární sérii, která zobrazuje pět různých tanečníků a choreografů pocházejících ze zcela odlišných prostředí. Tento dokumentární seriál proplétá své hlavní téma – tanec – s individuálními životy tanečníků zobrazených v každé epizodě.

Jako diváci tak máme možnost seznámit se nejen s rozličnými tanečními styly, ale zároveň i s biografiemi velkých jmen současného tanečního světa. V pěti epizodách nás osloví umělci jako Jon Boogz a Lil Buck, Ohad Naharin, Israel Galván, Kimiko Versatile a Akram Khan.

Move – taneční seriál plný pohybu a životních příběhů

Tanečníci zobrazení v této dokumentární taneční sérii přibližují divákům jedinečné taneční styly, které buď zcela vytvořili nebo zpopularizovali. Move zachycuje rozhovory s tanečníky, ale také jejich rodinami nebo kolegy. Tyto rozhovory se mísí s velkolepými tanečními scénami a hudbou, která vše doprovází. Spojení osobních rozhovorů s tanečním sebevyjádřením dává divákům možnost nahlédnout do koutků mysli a duše těchto umělců.

Move se jako dokumentární seriál nesoustředí pouze na tanec jako takový. Ukazuje tanečníkovo prostředí, komunitu a zázemí. Na povrch vyplouvají tanečníkovy hodnoty a pohled na svět. Ukazuje se, proč je tanec právě pro onoho tanečníka tak důležitý. Tanec zde navíc není redukován pouze na choreografii, je naopak ukazován jako komplexní forma komunikace, která každému pomáhá formovat vlastní životní filosofii.

Pojďme si představit jednotlivé epizody taneční série Move, kterou můžete shlédnout na Netflixu.

Epizoda 1 – Jon Boogz a Lil Buck

V první epizodě jsou zobrazeni tanečníci Jon Boogz a Lil Buck.

Lil Buck je mistrem Jookinu – tanečního stylu, který vznikl v americkém Memphisu v 90. letech a můžete jej znát také pod názvem Gangsta Walking (G-Walk). Za pomocí studia baletu tento taneční styl vyšperkoval a začlenil do něj mnoho baletních prvků. Spojil tak jedinečný pouliční tanec Jookin s více klasickými technikami.

Jon Boogz vyrůstal v oblasti Miami, kterému dominovaly tamější gangy. I přes složitou situaci zdokonalil svůj vlastní styl Popping, ve kterém využívá svalové paměti a extrémní kontroly svého těla.

Oba tito tanečníci sdílí složité podmínky, ve kterých byli vychováni. Setkali se s domácím násilím a museli se spolehnout pouze na podporu ze strany svých matek. Oba muži v sobě však viděli potenciál a rozhodli se proto přestěhovat se do Los Angeles. Krátce poté se v L.A. setkali a založili taneční společnost Movement Art Is. Hlavní vizí této taneční společnosti je přiblížit pouliční tanec širšímu publiku a ukázat, že Street Dance je legitimní uměleckou formou sebevyjádření.

Epizoda 2 – Ohad Naharin

Ve druhé epizodě je představen izraelský tanečník a přední světový choreograf, Ohad Naharin. Ten již od mala vyrůstal v uměleckém prostředí, začal však tančit až ve svých 22 letech. Je zakladatelem pohybového jazyka Gaga, ve kterém učitel provádí tanečníky improvizovaným cvičením. To je založené na sérii obrazů, které učitel popisuje. Gaga klade důraz na pohyb skrze představování si, a proto při tančení nejsou v taneční místnosti zrcadla.

Epizoda 3 – Israel Galván

Move ve svém třetím dílu ukazuje taneční cestu Israele Galvána. Tento španělský tanečník Flamenca vyrůstal s rodiči tanečníky a tančil již od mala. Mnozí jej považují za nejlepšího tanečníka flamenca na světě. Hlavní mise Israele Galvána ve Flamencu je však jasná. Jde mu především o to rozbít hluboce zakořeněné genderové stereotypy v tanci. Označuje se za tanečníka svobody, který chce Flamenco osvobodit od předchozích generací.

Epizoda 4 – Kimiko Versatile

Čtvrtá epizoda představuje Jamajskou tanečnici Kimiko Versatile a taneční styl Dancehall. Kimiko tančila již odmalička, musela však tvrdě pracovat na tom, aby si vybudovala své jméno. Začátky byly složité a ani její matka neviděla v tančení řádnou profesi. Kimiko se však zařekla, že jednou na ni bude její matka hrdá. Dnes Kimiko za pomoci Dancehallu ukazuje světu svou nespoutanost a ženskost. Pro ostatní tanečnice je symbolem odhodlanosti a ženské síly.

Epizoda 5 – Akram Khan

V páté epizodě je představen Akram Khan, tanečník a choreograf bangladéšského původu. Tanec měl v krvi už odmala – již ve věku 4 let byl schopný vytvořit komplexní choreografii. Začínal s trénováním Kathaku, což je forma indického klasického tance. V roce 2000 založil Akram Khan Company, která dnes patří mezi přední taneční společnosti ve světě. Akram Khan je dnes známý především pro své inovativní spojení Kathaku a Contemporary Dance.

Tanec na Netflixu není jen Move

Streamovací služba Netflix udělala svým dokumentárním seriálem Move radost všem tanečníkům. Navíc je zřejmé, že jde zatím pouze o první sérii a chystají se další epizody. Kromě toho ale najdete na Netflixu i další taneční filmy a seriály. Některé z nich jsou komerčnější, ale v nabídce určitě najdete i další zajímavé kousky. Move se ale bezpochyby zařadí mezi úplně to nejzajímavější, co mohou tanečníci na Netflixu najít.

Zajímá vás, kolik to stojí? Pokud Netflix předplacený ještě nemáte a uvažujete o tom, připravte si 199 Kč měsíčně za tarif Basic (rozlišení 480p), 259 Kč měsíčně za tarif Standard (rozlišení 1080p) nebo 319 Kč měsíčně za tarif Premium (rozlišení 4K).

A kde to všechno sledovat? Oficiální aplikace vyšly pro Smart televize od Samsungu, LG, Sony, Philipsu, Panasoniku, Sharpu, Toshiby a HiSense. Dále jsou dostupné na systémech Android TV a Apple tvOS; konzolích PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One a smartphonech s Androidem i iOS. Na počítačích s Windows 10 má Netflix zvláštní aplikaci v Microsoft Storu.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.