Rubriky
Street Dance styly

Taneční styl New Style Hustle aneb párový Street Dance tanec

New Style Hustle je relativně nový taneční styl Street Dance. Pochází z Ameriky a tancuje se v páru. Jaká je jeho historie i současnost?

New Style Hustle (NSH) je nováčkem mezi tanečními styly. Jedná se o párový tanec s prvky Street Dance, který vznikl v Americe. Inspirovaní tanečníci jej pak krátce po jeho vzniku přinesli do Evropy. Pojďme se podívat na tento jedinečný taneční styl blíže. Tento článek představí začátky NSH a současnou vizi tohoto tanečního hnutí. Podíváme se také na to, na jakou hudbu se NSH tančí a jaké kroky v něm tanečník uplatní.

NSH a jeho počátky – jak vznikl New Style Hustle?

New Style Hustle vznikl v roce 2011 v americkém New Yorku. Jeho zakladatel, Jeff Selby, se tehdy zajímal o klasický Hustle, který se později stal základem pro NSH. Klasický Hustle má své počátky v 70. letech. Na svět přišel opět v New Yorku, tehdy to však byla portorická komunita, které nyní vděčíme za zrod tohoto původního stylu. Hustle byl tehdy inspirován salsou a tančil se na disco music, která ovládala tehdejší dekádu.

Jeff Selby vzal základy klasického Hustlu a jakožto původně tanečník House Dance okořenil Hustle o prvky streetového stylu. Začal tančit Hustle na house music a vzal tak společenský párový tanec z tanečních sálů do ulic. Tímto oslovil novou generaci tanečníků a zrodily se začátky moderního streetového tance New Style Hustle.

U zrodu NSH stáli i někteří z řad českých a slovenských tanečníků. Ti vzali příležitost a New Style Hustle do rukou a přivedli jej v roce 2012 do Evropy. Nejprve se NSH dostal na Slovensko, odkud se poté rozšířil do České Republiky, Polska a dalších evropských zemí. U počátků NSH byli například T-Boy (Tomáš Dráfi) a Miss Bibi (Sabina Škodová). NSH pak zaujal další tanečníky a netrvalo dlouho, než se komunita New Style Hustlu rozrostla.

Jak se tančí New Style Hustle? Kroky a hudba NSH

Svůj základ má New Style Hustle v krocích klasického Hustlu, který si zakládá i na technice. Co je ovšem novinkou, je pořádný kus svobody, který NSH svým tanečníkům dopřává. NSH dává prostor volnosti ve footworku i ve stylingu a vítá jakoukoliv kreativitu. Tanečníci nejsou omezeni striktními pravidly, důraz je naopak v procítění tanečního flow vlastním způsobem. Běžně se v NSH využívají prvky House Dance, Break Dance, Hip-Hopu či Waackingu.

V NSH tedy najdeme spojení velmi technického tance a streetdancové volnosti. NSH se tančí v linii a má řadu základních kroků, které si tanečník musí osvojit. Z těch pak vznikají složitější figury, ve kterých tanečník může uplatnit i svou kreativitu. Tanečníci v procesu freestylu často vymyslí i vlastní kroky, které si pak osvojí jako vlastní charakteristické moves. Ty pak buď mohou předávat dál na tanečních lekcích nebo si je ponechat k triumfu na tanečních soutěžích.

Počítání NSH je specifické. Počítá se na “a raz-dva-tři”, což ze začátku může působit potíže. Specifikem tohoto tance je i to, že se může tančit v podstatě na jakoukoliv hudbu. New Style Hustle vyrůstal na housové hudbě, jeho tempo tak bylo ze začátku rychlé a energické. NSH si však můžeme zatančit i na pomalé R’n’B, Funk, Pop nebo na cokoliv jiného, co zrovna DJ pouští v klubu.

New Style Hustle dnes

New Style Hustle je dnes především o silné komunitě tanečníků, kteří sdílejí energii a radost z toho, co jim NSH přináší. Nezáleží na tom, kdo v páru tančí – rozlišuje se pouze leader a follower. Na lekcích a workshopech NSH se tanečníci střídají, aby si vyzkoušeli tančit s různými partnery a vyzkoušeli styly ostatních.

Je to jednak proto, aby si tanečník nezvykl na styl jednoho tanečního partnera a nebál se pak improvizovat s ostatními. Je to však i kvůli kouzlu NSH, které spočívá v oné komunitě. Na lekcích NSH se totiž tvoří taneční přátelství, která trvají celý život. Na lekcích se učí kroky a figury, celé choreografie však ojediněle. Důraz se totiž dává na freestyle, schopnost improvizace a sebevyjádření.

Často to bývá tak, že po lekcích následují taneční “jam sessions”, kde si tanečníci volně tančí mezi sebou. Na jam session je možné procvičit si nově naučené kroky a spojit je s vlastním freestylem. Nebývá výjimkou, že zapálení a inspirovaní tanečníci NSH pak ještě vyráží do tanečních klubů ukázat své kreace na tanečním parketě. NSH má dnes jakožto novinka ve Street Dance potenciál a dle slov Jeffa Selbyho jej budou tančit i naše pravnoučata.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.