Rubriky
Hudba Profily

Fenomén současnosti? Americký rapper jménem Wiz Khalifa

Wiz Khalifa je jeden z nejpopulárnějších rapperů současnosti. Má kontě má hity jako Black And Yellow, See You Again, Go Hard Or Go Home …

Wiz Khalifa, pravým jménem Cameron Jibril Thomaz, se narodil v Severní Dakotě ve městě Minot. Rodiče se rozvedli, když mu byly tři roky. V roce 2002 nastoupil na střední školu do Pittsburghu. Právě na střední škole získal přezdívku “Wiz” a později mu je jeho strýc (muslim) dal přezdívku “Khalifa”. Khalifa je pojmenování pro nástupce proroka Mohameda.

Wiz Khalifa ariéru odstartoval mixtapem

Jeho hudební kariéra odstartovala v roce 2005 mixtapem Prince of the City: Welcome to Pistolvania. Ve stejném roce vydal i svůj debut Show and Prove (Rostrum Records). V roce 2007 uzavřel smlouvu u major labelu Warner Bros Records. U Rostrum Records vydal v témže roce dva mixtapy Grow Season a Prince of the City 2. Ani jeden mixtape avšak nezaujal natolik, aby si zasloužil více pozornosti. Na konci roku 2007 vydal singl Say Yeah. Tato píseň se dostala na 20. místo Billboard Rap Songs. Bohužel ale více nezaujala a dostalo se jí navíc i kritiky, kdy se diskutovalo o použití samplu z písně Better Off Alone od Alice Deejay společně s čistě elektronickými prvky. Výjimkou nebyly časté přívlastky jako nevkusné nebo neoriginální použití.

Během roku 2008 Wiz pokračoval v jízdě a vydal další mixtape Star Power. Warner Bros odkládal vydání tak dlouho, až Wiz rozvázal smlouvu se společností. V roce 2009 prodal 50 000 kusů alba Deal or No Deal. Rok 2010 byl pro Khalifu jeden z nejvýzmnějších. Upsal se pod Atlantic Records a vystupoval na festivalech Soundset a Rock the Bells. Vydal se na vlastní tour, které byly následně beznadějně vyprodané.

Black And Yellow – první opravdu velký hit

Výrazný skok do slávy mu umožnil singl “Black and Yellow”. Tento singl se v roce 2011 dostal na první místo v Billboard Hot 100. Poté vydal své debutové album Rolling Papers, které se v USA za první týden prodalo 197 000 kusů (celkem 780 000 kusů). V říjnu 2012 vydal mixtape Cabin Fever 2 a hned se dostalo na 2. příčku Billboard 200. Následovala spolupráce s Weeknd na písni “Remember You” a s Akonem na “Let It Go”.

Asi nejvíce se zvýraznil při vydání soundtracku k filmu Rychle a zbězile 7, kde se Wiz podílel na singlech jako “Go Hard or Go Home” a nejznámější “See You Again”. Tento singl posloužil jako pocta zemřelému herci Paulu Walkerovi. Tento tah mu vysloužil první příčku v hudebních žebříčcích a raketový růst popularity. Čísla mluví za vše – 3 x platinový v USA, 1x platinový v Británii, v Austrálii 3x platinový, na Novém Zélandě 2x platinový. Píseň se držela v Billboard Hot 100 na prvním místě dvanáct týdnů a na Youtube vidělo klip přes miliardu uživatelů.

Wiz Khalifa vs. Adele – kdo lépe zpívá?

Začátkem letošního roku obletělo svět video, kde si zaimprovizoval na song Hello od Adele. Ukázal tak, že neumí pouze rapovat, ale také výborně zpívat.
Nyní pokračuje v další tvorbě a jeho zatím nejvýznamější projekt se nazývá Khalifa.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.