Rubriky
Street Dance v zahraničí

R.I.P. Babson: Svět opustil jeden z evropských průkopníků House Dance

Dejv Zapletal

Francouzský tanečník Babson byl jednou z nejdůležitějších postav House Dance v Evropě. Jeho smrt zasáhla tanečníky na celém světě.

Babson zemřel ve věku pouhých 42 let

27. prosince 2020 zasáhla celý taneční svět nečekaná zpráva. V noci zemřel francouzský tanečník a choreograf Ousmane Sy známý jako Babson nebo Baba. Jeho jméno bude navždy spojeno se slavnými francouzskými tanečními skupinami Wanted Posse nebo Serial Stepperz. Založil společnost Paradox-Sal a v roce 2019 také převzal vedení národního choreografického centra v Rennes.

Především to ale byl jeden z prvních evropských tanečníků House Dance a průkopník tohoto tanečního stylu na starém kontinentu. Byl vzorem pro mnoho i českých tanečníků, kteří se s House Dance začali setkávat po roce 2000. I proto smrt tohoto velikána (myšleno obrazně i ve skutečnosti – měřil 1,88 m) taneční scénu tak zasáhla.

Babson od malička vyrůstal v pařížském obvodu Anthony. Jeho otec byl politický uprchlík, emigroval z Mali. Baba nás opustil ve věku pouhých 42 let. Důvodem jeho smrti byl infarkt. I přesto, že zemřel v relativně mladém věku, stihnul toho za svůj život opravdu mnoho. Nejen francouzští tanečníci jsou mu vděční za jeho významný příspěvek k rozvoji pouličního tance v Evropě.

Babson se na taneční scéně pohyboval od 90. let

Babson se na francouzské hiphopové taneční scéně pohyboval od 90. let minulého století. Připojil k legendární francouzské crew Wanted Posse. Dalšími členy této průkopnické taneční skupiny jsou např. Dedson, Mamson, Yugson, Hagson, Joyson, Yamson, Kimson nebo Babyson.

Babson získal s Wanted Posse mnoho ocenění. Mezi ty nejprestižnější patří např. vítězství na světovém finále Battle Of The Year v roce 2001 nebo úspěch v televizní show Incroyable Talent v roce 2013. Členové skupiny Wanted Posse také vystoupili na výstavách Macadam Macadam, Defi od Blanca Li nebo v muzikálech jako Les Dix Commandments, Romeo et Juliette a Les Folies Bergère.

Spolu s Yugsonem, dalším členem Wanted Posse, založil Babson v roce 2007 Serial Stepperz. Tato crew je na rozdíl od Wanted Posse zaměřená výhradně na House Dance. Dalšími členy jsou např. Mamson, Kapela, Malkom, Mogwai nebo Frankwa.

Zmínit je potřeba také skupinu Paradox-Sal, kterou Babson založil v roce 2012. Jde o crew, která propaguje afro house nejen ve Francii. Dalším významným projektem, pod kterým je Baba podepsaný, je All4House. Pod tímto názvem organizoval od roku 2014 ve Francii nejrůznější taneční battly, workshopy i party pro tanečníky. Mottem All4House je “One music for every dance & one house for every culture.”

Babson bodoval na Juste Debout

Samostatnou kapitolou v životě Babsona je Juste Debout, tedy zřejmě neprestižnější světový street dance battle, jehož světové finále se každoročně konalo v Paříži. Tipněte si, kolikrát dokázal v konkurenci nejlepších tanečníků z Evropy, Ameriky i Asie zvítězit. Máte svůj tip? Tak pojďte počítat …

  • Rok 2003: Babson se stává vítězem House Dance battlu společně s Yugsonem
  • Rok 2004: Babson se stává vítězem House Dance battlu společně s Yugsonem
  • Rok 2006: Babson se stává vítězem House Dance battlu společně s Yugsonem
  • Rok 2012: Babson se stává vítězem House Dance battlu společně s Mamsonem

Ano, Babson se stal absolutním vítězem Juste Debout celkem 4x. Neuvěřitelné. Úspěšnější byl pouze “parťák” Yugson, který má na kontě šest vítězství.

Babson připravoval taneční festival

V posledních dnech Babson spolu se svými tanečníky připravoval novou choreografii s názvem One Shot. Ta má zahájit 29. ročník tanečního festivalu v Suresnes, který se ale vzhledem k omezením souvisejících s pandemií COVID-19 bude od 9. ledna 2021 konat bez diváků.

Babson pro tuto příležitost povolal devět “mocných žen”, které “hlasitě potvrdí svou kreativní jedinečnost”. Choreografie má podpořit hudební fúzi žánrů house music a afro beat.

5 zajímavostí o Babsonovi

  • 1) tancovat začal v sedmi letech
  • 2) patřil k velkým fanouškům Michaela Jacksona
  • 3) jeho oblíbené taneční akce byly BOTY, Juste Debout a Cercle Underground
  • 4) jeho oblíbené boty na tancování byly Adiddas Rod Laver & Puma Gerveras
  • 5) jeho nejoblíbenější restaurací v Paříži byla Chez Alberto

Video vzpomínky na Babsona

Pojďte na Babsona zavzpomínat i vizuálně. Následující videa dokazují, jak skvělý tanečník to byl.

P.S. Pokud by někdo z českých tanečníků chtěl přispět pozůstalým, tedy rodině, může tak učinit prostřednictvím Leetchi. Tuto možnost jen během prvního dne využilo přes 600 lidí.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.