Rubriky
Hudba Profily

2Pac: Legenda hip hopu a nejúspěšnější rapper v historii

Legenda hip hopu a nejúspěšnější rapper v historii? 2Pac, vlastním jménem Tupac Amaru Shakur prodal 75 miliónu kusů desek.

Jeho rodné jméno bylo Lesane Parish Crook, poté jej matka přejmenovala po jejím vzoru hnutí odporu španělským conquistadorům v Peru – Josém Gabriela Túpaca Amaru. Je však znám pod pseudonymy jako Pac, 2Pac nebo Makaveli.

2Pac – po smrti úspěšnější než za života

2Pac byl člověk, který byl nejúspěšnější rapper v historii se 75 miliony ks prodaných desek. Narodil se samozřejmě v New Yorku, v líhni světových rapperů, v části Harlem. Jeho nejbližší příbuzní byli díky své velmi rozsáhlé kriminální minulostí v hledáčku FBI a jeho nevlastní otec Mutulu Shakur byl na seznamu deseti nejhledanějších uprchlíků. Po jeho dopadení se rodina přestěhovala do Baltimoru v Marylandu.

V Bartimoru se dostal 2Pac na školu umění, kde studoval herectví, poezii, jazz a balet. Jeho talent se projevoval především v herectví. Později se věnoval beatboxu a rapu. Poté se rodina opět přestěhovala do Kalifornie, konkrétně do města Marin City, kde mohl 2Pac konečně dostudovat. Vynikal ve školních divadelních hrách, a to jej vedlo k přijmutí do hudebního uskupení Digital Underground. V této době se začal rýsovat jeho hudební život.

2Pac byl původně tanečník

V počátcích vystupoval jako tanečník a doprovodný MC pro Digital Underground. Na konci roku 1991 vydal svůj debut 2Pacalypse Now. Texty byly se sociální tématikou a kritikou. Ve své podstatě šlo o běžné texty té doby, avšak debut si zasloužil nejedno ocenění a upoutal pozornost takových jmen jako je 50 Cent nebo Eminem. Následující album (1993) nebylo striktně zaměřeno na sociální problematiku, ale spíše kontroverzním tématům a zaznamenalo větší úspěch než album první. V témže roce založil skupinu Thug Life.

2Pac měl mnoho nepřátel a za svého života čelil mnoha obviněním nebo potyčkám. Jedna z těch významnějších bylo postřelení, když chtěl navštívit Quad Studio na Manhattanu. Poté byl obviněn z několika sexuálních obtěžování a znásilnění. Ze znásilnění bylo nakonec obvinění staženo, ale žena, která měla být předmětem incidentu, tak změnila výpověď na pokus o znásilnění a obtěžování. Za toto byl odsouzen ke čtyřem a půl roku za mříže. Dle neoficiálních zdrojů měli v uvěznění 2Paca prsty jeho přímí rivalové.

2pac | Tupac Shakur
2pac | Tupac Shakur

2Pac během svého věznění využil své popularity a jeho momentální situace, kdy byla vydána třetí deska, která byla nejen skvělým marketingovým tahem, ale také se stala multi-platinovou deskou a v hitparádách obsazovala první místa. Vězení mu také nabídlo první zpečetěný vztah se svou přítelkyní Keishou Morris. Po roce se však románek rozplynul a rozvedli se. Za jedenáct měsíců byl osvobozen po zaplacení kauce šéfem Death Row Records, kdy za oplátku se Pac musel upsat smlouvou pro studio. To ještě nevěděl, že povede válku se svou nově vzniklou skupinou Outlaw Immortalz proti Bad Boy. Death Row zajistilo 2Pacovi 4,5 milionů prodaných desek.

Kontrast vznikl, když jej rivalové označovali za gangstera. 2Pac se proti tomuto označení ostře bránil a neztotožňoval se s gangsterskou komunitou. Naopak se snažil svůj rap přiblížit do realistické roviny života v chudinských čtvrtích a řešení kontroverzních témat, což bylo lehce napadnutelné, protože s touto tématikou byli gangsteři automaticky spojováni.

Sen se stal realitou a v roce 1996 vystoupil společně se Snoop Doggem. Žádná sláva ovšem netrvá věčně a i 2Pac nebyl výjimkou. Společné vystoupení s Doggem bylo jeho poslední.

Snoop Dogg & Tupac Shakur
Snoop Dogg & Tupac Shakur

2Pac zemřel v pouhých 25 letech

V noci 7. září 1996 odcházel ze zápasu Mika Tysona. V hotelu napadl člena Southside Crips, který okradl a obtěžoval již dřívě členy Death Row. Později jel do Clubu 662, kde jej neznámý útočník z bíleho Cadillacu čtyřikrát postřelil. Zranění byla však natolik vážná, že o šest dní později zemřel. Bylo mu 25 let.

Janet Jackson se k jeho smrti vyjádřila takto:

Jsem šťastná, že jsem poznala druhou tvář Tupaca, někoho, kdo je starostlivý, milující, někoho jiného než je veřejná image. Bude chybět mnoha lidem. Tupac byl prostě opravdový.

Treach (Naughty By Nature) řekl:

Můj kámoš 2Pac, on nikdy neměl trestní záznam, dokud neudělal nahrávku. Jednou se dostanete na světlo, přijdete na mnoho věcí. Jedna věc, kterou mohu říct, on byl jeden z nejreálnějších niggas, jaký kdy žil. Řekl, cokoliv měl na mysli.

Konec války mezi Bloods a Crips?

Po jeho smrti se mírnily boje (mezi gangy) mezi východním a západním pobřežím USA. New York se stal symbolem 2Paca, hojně se objevovaly graffiti s jeho podobiznou a lidé rapovali jeho písně. Jeho matka založila nadaci, kterou pojmenovala Tupac Amaru Shakur Foundation, která má podporovat nadějné umělce.

2Pacem se zabývaly spousty autorů, kteří nešetřili superlativy a označovaly jej za přirozeného člověka se schopností oslovit široké spektrum lidí, aby v něm viděli jakousi reprezentaci sebe samých. Dále jeho matka založila oděvní značku Makaveli Branded Clothing a dodnes je jeden z nevydělečnějších umělců po smrti.

2Pac – Posledních 24 hodin života (dokument)

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.