Rubriky
Hudba

UK rap: 10 nejlepších britských hip hop songů všech dob

Dejv Zapletal

I Velká Británie umí rap, a to hodně dobře. Nabízíme vám přehled deseti nejlepší UK hip hop singlů všech dob.

¨

Za UK hip hop může BBC

Britský hip hop, často označovaný jako UK rap nebo také Brit-hop je hudební žánr, který vznikl ve Velké Británii a pokrývá různé formy hiphopové hudby. Zajímavé je, že tento termín vytvořila a zpopularizovala britská televizni stanice BBC společně s anglickou verzí časopisu Vogue.

Na UK rap má velký vliv dub, který do Anglie “přivezli” jamajští migranti v 50. až 70. letech minulého století. Stejně jako v USA se britský hip hop formoval jako subkultura s několika elementy. Mezi ty základní i v Anglii patřily kromě rapu také deejaying, graffiti a breaking (b-boying). Obliba hip hopu rostla díky klubům a večírkům, britští umělci si inspiraci brali pochopitelně především v americkém hip hopu.

Vůbec první britská hiphopovou písničkou byl vánoční song Christmas Rapping od Dizzy Heights vydaný v roce 1982.

Byla to opět BBC, která v roce 2002 spustila známou digitální rozhlasovou stanici 1Xtra (někdy také označovanou jako Radio 1) věnovanou černé hudbě. Její náplní byl a pořád je hip hop, r´n´b, UK garage, dancehall nebo grime.

Anglie, konkrétně Londýn, je známý také tím, že se tu rozvíjelo spojení hudebních žánrů hip hop a house. To je známé pod označením hip-house nebo house rap. Právě toto spojení ovlivnilo místní uk garage, díky čemuž se pak začal rozvíjet v Anglii velmi populární žánr grime. Více o tomto spojení si můžete přečíst v článku mapující rozdíly mezi styly hip hop a house na tanečním blogu 331 Dance Studia Olomouc.

Výrazná ženská hudební stopa

V souvislosti s britskou hudební scénou nelze nezmínit poměrně výraznou ženskou stopu. Female mc´s jsou v hip hopu často zárukou kvality a v uk rapu to platí dvojnásob. Ženy byly u vývoje hip hopu ve Velké Británii hned od počátku a mnohé z nich dosáhly velkého mezinárodního úspěchu. Za všechny jmenujme např. Lady Leshurr, Lady Sovereign, Little Simz, MIA, Monie Love, Stefflon Don, Estelle nebo Ms. Dynamite.

Top 10 UK rap singlů

V následujícím výběru deseti nejlepších britských hip hop songů všech dob najdete jména jako Lady Sovereign, Rimzee, Giggs, Roots Manuva nebo Lowkey. Naopak se do něj nevešli v současné době velmi populární Stormzy nebo Little Simz. Pochopitelně jde o subjektivní výběr a určitě se najdete mnoho čtenářů tohoto článku, kteří by třeba na přední pozice dali někoho jiného. Přesto pokud britské houpavé muzice zatím příliš neholdujete, možná jí po dnešku přijdete na chuť :-)

10. Lady Leshurr – Black Madonna

9. Giggs – Talking Da Hardest

8. Rimzee – Keep Stacking

7. Lowkey – Hand on Your Gun

6. Cashtasic – Colorz

5. Akala – Yours and My Children

4. Estelle – 1980

3. London Posse – How’s Life in London

2. Lady Sovereign – Love Me Or Hate Me

1. Roots Manuva – Witness (1 Hope)

Redbull má svůj vlastní UK hip hop výběr

Chcete si poslechnout, co ve Velké Británii frčí právě teď? Zkuste výběr Redbullu, který na Spotify najdete pod názvem Grime + UK Rap 2020.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.