Rubriky
Hudba

Female mc´s – ženy v hip hopu jako záruka kvality

Ženy měly vždy těžší pozici v prosazení se v branži hip hopu a cesta k úspěchu nebyla jednoduchá. Může za to hned několik faktorů, se kterými se během vývoje hip hopu musely vyrovnat.

Pohled do historie na ženy v hip hopu

Počátky female emceeingu sahají do samotného zrození hip hopu. Vzhledem k sociálnímu postavení žen ve společnosti nebylo možné dosáhnout takových úspěchů. Dominantní postavení měli muži, kteří často ve svých textech používali vulgarismy v souvislosti s ženami. Dalším úskalím bylo téměř nulové prosazení v mainstreamovém hip hopu, tedy v tom, který byl propagovaný velkými vydavatelstvími. Důvody byly hned dva. Vydavatelství vlastnili muži a ten hlavní důvod byl byznys. Žádanější byl “tvrdší” rap s typickou ikonou svalovce s pohnutým osudem. Rapperky však šly do boje a využily “ženské zbraně” jako návnadu publika se zapojením response tracks. Jednalo se o jasnou a přímou konkrétní odpověď rapperům, kteří schopnosti ženy buď zesměšňovali nebo jinak podceňovali jejich schopnosti. Cíl byl jasný – zviditelnit se.

Female mc´s | ženy v hip hopu
Female mc´s | ženy v hip hopu

Za všechno může hit Roxanne Roxanne

Lavinu strhla skladba Roxanne Roxanne od skupiny U.T.F.O.. Po tomto hitu objevilo přes sto padesát response tracks, které narapovaly jen ženy. První známější rapperkou se stala Sha Rock (členka skupiny Funky Four). Důležitější roli však sehrála jiná žena, a to bývalá soulová zpěvačka Sylvia Robinson, kterou napadlo, že by mohla ve svém vydavatelství Sugarhill Records vydat hiphopový singl. Zajímavé je, že se skupina vytvořila přímo na místě z kluků, kteří se pohybovali kolem scény. Vznikla tak skupina Sugarhill Gang, která díky hitu Rapper´s Delight prorazila do světa.

V devadesátých letech díky upevňování pozice do mainstreamu se ženský rap téměř běžně hrál v rádiích a byl schopný konkurovat mužskému. Provokativní texty, popfeministická rétorika a dominantní vystupování, to vše inspirovalo nové rapperky jako Queen Latifah, která chtěla v hip hopu šířit ideu Afriky Bambaaty. Skladba od Latifah a Monie Love s názvem Ladies First je považována za průlom ženského rapu.

Nejslavnější žena v hip hopu? Missy Elliott

Revolucí se stala Missy Misdeamour Elliott, která se kromě hudby proslavila i bojem proti domácímu násilí (které sama zažila) nebo specifickým vystupováním, kdy nešetřila slovy jako “bitch” (např. singl She´s a Bitch). Missy také otevřeně mluvila o své nadváze. Použité expresivní vyjadřování ovšem tentokrát mělo poněkud jiný význam než na počátcích hip hopu. Cílem bylo zvýraznění tvrdosti vystupovaní, nikoliv jako ponižování. Missy Elliott je originální i stylem oblékání, které rozhodně nepůsobí tak, že by se jednalo o hodné děvče z vesnice. Ve své podstatě se jedná o ženský protiklad muže – “bad man”.

Missy Elliott se na konci loňského roku připomněla po několikaleté pauze novým singlem, který pojmenovala WTF (Where They From).

Dnes je ženský rap na světové úrovni zcela samozřejmý a často se soustředí na ony ženské zbraně, které fungují jako výborný nástroj pro nalákání pozornosti. Otázkou zůstává, co je prioritou. Sexistické vystupování nebo předvést umění rapu? V posledních letech se na scénu vrací “staré” elity a nebo jejich remaky. Proto se máme rozhodně na co těšit nejen v podobě vokální, ale i taneční.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.