Rubriky
Rozhovory

Nikol: Můj vzor je jednoznačně Mr. Byron

Nikol z brněnského Dynamicu se stala v únoru mistryní ČR pro rok 2010 ve street dance battlech. Jaká byla dance dráha jedné z mála b-girl …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Deena

Nikol z brněnského Dynamicu se stala v únoru mistryní ČR pro rok 2010 ve street dance battlech. Jaká byla dance dráha jedné z mála b-girl u nás, proč podle ní stále málo holek battluje a co si myslí o stylech waacking a voguing? Odpovědi najdeš v rozhovoru …

MČR 2010 – Game Over

Na MČR 2010 pod názvem Game Over, který pořádala taneční skupina Beat Up, jsi se stala mistryní ČR ve street dance battlech. Gratuluji! Jak by jsi zhodnotila celou tu akci? Bylo něco co tě například pozitivně nebo negativně překvapilo?

Tahle soutěž měla jak pozitiva, tak negativa. Co se mi líbilo, byla hudba, kterou DJ hrál. Co se mi ale naopak moc nelíbilo, tak taneční styly. Byl to battle all style – takže by se měly hrát od prvního battlu různé styly street dance a ne jen house a new style. Nakonec až v semifinále a finále lockin, poppin atd. No a překvapila mě jedna věc, ke konci tam nebyli skoro žádní diváci. To není zrovna příjemný pohled na prázdné sedačky na MČR.

Které kolo v battlech právě na Game Over 2010 bylo pro tebe to nejtěžší? Které jsi si naopak nejvíce užila?

Nejtěžší pro mě bylo semifinále proti Luccy. Je to moje nejlepší kamarádka a navíc tančíme v jedné crew Dynamic Dancers. Víme, co každá z nás dává a jak tancuje. Tento battle byl hodně vyrovnaný. A nejvíc jsem si užila asi to finále, to jsem byla dobře naladěná.

Jaké byly tvoje pocity po vyhlášení? Půjdeš to zavařit někomu i příští rok?

Po vyhlášení jsem byla samozřejmě ráda, že jsem to vyhrála. Zatím jsem titul Mistryně ČR v sólech ještě nezískala, takže je to paráda. Příští rok se pravděpodobně zase zúčastním.

Nikol
Nikol

TŠ Dynamic

Na DFA vol. 4 minulý rok jste ve finále porazili battle team BDS Academy. Co si myslíš, že přesvědčilo porotu, že právě vy, Dynamic Dancers, si zasloužíte 1. místo? Vzpomínáš si, jak se ti tam tancovalo?

Loni se mi tancovalo hodně dobře, atmosféra mezi naší skupinou byla skvělá. Byli jsme na jedné vlně. Porota se podle mě rozhodla na základě různých faktorů, ale nedokážu teď zpětně říct, možná to bylo díky taktice.

Jak vznikla ve zkratce TŠ Dynamic a co pro tebe znamená? Kolik lidí vás přibližně navštěvuje?

Taneční škola vznikla už před 18-ti lety jako menší taneční skupina, která se věnovala jak hip-hopu, tak společenským tancům. Teď jsme největší taneční školou v Brně a máme asi 500 studentů ve street dance, asi 100 ve společenském tanci a pak k nám každoročně chodí kolem 2500 tisíc středoškoláků do tanečních. Znamená to pro mě možnost, jak mohu dělat to, co mě baví – tancovat. Také určitý způsob seberealizace. Tanec je už pár let moje práce, jsem lektorka.

Pořádáte i řadu battlů, chystáte nějaké v nejbližší době?

Ano, pořádali jsme třikrát Battle Brno, Battle One to One, Battle Hip Hop Paradise, Dance Battle atd., ale v blízké době se do ničeho nechystáme.

Máte za sebou i pořádání workshopů se zahraničními lektory, např. jste měli letní sérii s Byronem minulý rok. Jaký je tvůj vztah k němu a na koho se mohou příznivci tance těšit příště?

Byron je pro mě největší taneční inspirace, jakou jsem kdy viděla. Je to jak vynikající tanečník, tak i lektor. Prakticky to byl on, kdo nás naučil to, že existuje nějaké funky, house a new style – další styly street dance. Do té doby se v ČR tančil jenom hip hop a disco a nikdo tady nevěděl, že existují i další styly. Vztah mám s ním velmi přátelský. Kromě toho, že k nám jezdí na workshopy, přijede sem i na dovču. Nebo my jedeme za ním a jeho crew do Itálie. Co se týká lektorů našich workshopů, měli jsme tu i Kite z Japonska. Další jména nebudu zatím prozrazovat. Každopádně, kdo se bude zajímat, najde zavčas info na facebooku nebo našich webovkách.

Nikol
Nikol

Nikol

Niky, teď prozraď, jak probíhala tvoje taneční dráha v začátcích? Kdy jsi zjistila, že street dance je pro tebe to pravé ořechové? Máš nějaké taneční vzory?

S tancem jsem začínala po 8-leté dráze moderní gymnastiky a to ve 14-ti letech. Šla jsem na konkurz, kde mě v Dynamicu vybrali rovnou do juniorské elity. Za to jsem byla strašně ráda. Bylo to ale ze začátku těžké, musela jsem se vyrovnat holkám, které tancovaly třeba už odmala. Tancování mě chytlo hned od začátku, bavilo mě totiž tak od 12-ti poslouchat hip hop. Takže jsem s tancováním vůbec nepochybovala. Tanečním vzorem je pro mě jednoznačně Mr. Byron.

Za jak dlouhou dobu jsi se vypracovala na profi tanečnici a trenérku?

Rok jsem tančila v juniorské elitě a pak jsem přešla do hlavní věkové elity, kde jsem dostala nabídku od Adama Šedy (dřívějšího trenéra této složky, nyní je ředitelem TŠ Dynamic), abych s nimi tančila malou skupinu, kde tančilo 8-10 nejlepších tanečníků z celé složky. To jsem fakt čučela. Potom se začalo jezdit na battly. Dosáhla jsem pár úspěchů (např. finále na první Druhé Šanci). Pak jsem začala tančit v profi skupině a nakonec jsem začala i učit.

Máš za sebou pěkný seznam tanečních úspěchů. Vzpomínáš si, jak jsi se cítila při tvém úplně prvním battlu?

Můj úplně první battle byla právě zmíněná Druhá Šance v Olomouci. Byla jsem celkem v pohodě. Soutěžilo se totiž ve dvojicích, člověk má pocit, že má někoho vedle sebe a můžou se doplňovat.

Jaké styly tancuješ nejraději? Jsi také jedna z mála b-girls u nás. Co si myslíš o v ČR „nových“ stylech waack a vogue, které našly místo na battlu teprve minulý rok?

Mám ráda obecně hip hop – new style a hype. Každopádně i house a funky si ráda zatančím. No a break dance, to je jasné. Baví mě vymýšlet a zkoušet akrobatický věci. Mám k tomu blízko z té gymnastiky. Tam byly přemety na denním pořádku. Waack a vogue se mi strašně líbí, když to někdo umí zatancovat s tím správným feelingem. Ale jestli to patří na battly, tím si moc jistá nejsem … Ale nakonec proč ne, alespoň se ti soutěžící posunou o krok dál.

Kde hledáš inspiraci a jak trávíš volno?

Inspiraci hledám všude, jak z videí, tak na battlech a soutěžích. Volno trávím například uklízením, vařením … ne sranda :) Ráda se zajdu projít někam do přírody, do kina, s kamarádama ven nebo nakupovat oblečení.

Jaký je tvůj pohled na street dance scénu u nás? Proč myslíš, že stále málo holek (i když se počet začíná zvedat) chodí do battlů?

Obecně ve světe platí to, že borci jsou lepší freestyleři než holky. Ze zkušenosti vím, že málokterá holka se v battlu cítí. Většinou je to tak, že holky mají spíše rády choreografie. Jinak taneční scéna v ČR se posouvá čím dál rychleji. Je to díky zdrojům jako je internet, workshopy, možnosti vycestovat a sbírat inspiraci venku.

V jaké situaci je tanečník, který si chce pouze tancem vydělávat? Co tanec a média?

Tancem se určitě uživit dá, já sama to tak mám. Možnosti jsou různé. Učení, vystoupení, divadlo. Chce to každopádně dobrého manažera. V médiích se o street dance zatím moc nemluví, ale začíná se to konečně hýbat.

Co bys vzkázala čtenářům HIPHOPDANCE.CZ?

Ať si užívají všeho naplno a každý den žijí tak, jako by to byl ten poslední …

Nikol
Nikol
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.

1 komentář u „Nikol: Můj vzor je jednoznačně Mr. Byron“

Kvalitní rozhovor, zázivný, plný informací jak o Nikol tak o dance scéne. Deeno fandim ti, jen tak dál :)

Komentáře nejsou povoleny.