Rubriky
Reportáže

Jaký byl víkend s Les Twins

Tři měsíce příprav, stovky odeslaných mailů, hodiny strávené reklamou, dny plné nervozity, a pak 72 hodin s Twins a vše je za námi …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)

Tři měsíce příprav, stovky odeslaných mailů, hodiny strávené reklamou, dny plné nervozity, a pak 72 hodin s Twins a vše je za námi. Jaký byl víkend s nimi? Co říkali o českých tanečnících? Líbilo se jim tady? Pokud vás tohle zajímá, tak čtěte dál.

V pátek ráno, když jsem je vyzvedávala na letišti, tak jsem měla za sebou první noc, kdy jsem samou nervozitou nemohla spát. Zvládnu to? Domluvím se? Budou fajn? Bude na letišti vše v pořádku? Hlavou se mi honila spousta myšlenek. Když mi pak po sedmé hodině ranní přišla sms od jejich manažerky, že už jsou na letišti, řekla jsem si: „Tak holka, a je to tady.“

Asi ve čtvrt na jedenáct vyšli ze dveří v příletové hale na Ruzyňském letišti dva vysocí absolutně stejní týpci s afrem, neuvěřitelně oblečení a s brýlemi na očích. Nešlo nepoznat o koho se jedná. To jsou určitě oni! Nasadili obrovský úsměv, objali mě na uvítanou a já jsem hned věděla, že tenhle víkend bude stát za to.

Nasedli jsme do auta a vyrážíme směr Ostrava. Cestou jsme se stavili na oběd, a měli byste vidět, jak na ně všichni koukali. Pak Larry prohlásí: „Tady jsou všichni nějak vysocí, jsme zvyklí, že ve Francii jsou všichni mnohem menší.“ Večer jsme pak šli na Stodolní, kde jsme si to velice užili, a ráno první workshopy.

„V devět vás vyzvednu.“ Myslíte, že to bylo možné? Samozřejmě ne, a tak dorážíme do tanečního studia až přesně na čas a Twins rovnou začínají. Všichni nervózně postávali, ale hned po prvních pěti minutách z nich opadla veškerá nedůvěra. Twins style, který učili jako první nejde ani popsat, jelikož to byla absolutně nezapomenutelná zkušenost a na to se ostatně můžete podívat sami na videích. Pak přišel hip hop, který učil jenom Laurent, ale se stejným nasazením a pro ně typickou dávkou vtipu. Po workshopech rozdali spoustu úsměvů na fotky a pak vyjíždíme opět směr Praha.

Další tří hodinová cesta s našim řidičem, kterého přezdívali Schumacher. Tady pak směřujeme do pražského klubu P.M., kde je čeká show a battlování. Viděla jsem snad všechny jejich show, ale na živo je to milionkrát lepší! Naprosto nepopsatelné a musíte si to zažít. Ti, co byli v klubu ví, o čem mluvím. A Twins hrozně chválili publikum, že byli skvělí a vytvořili obrovský kotel!

Účastnili se také battlu, který vyhráli, ale zachovali se velice mile. Řekli, že to tady nepřijeli vyhrát a ceny by měli zůstat v České republice, a tudíž putovaly do rukou Andyho a Deena z pražské BDS Academy.

V battlu se mimo jiné setkali s dvojčaty Mákou a Kákou, což byla velice zajímavá podívaná, a nebo s Nobru a Džajnou. Tento battle byl obrovský zážitek nejen pro diváky, ale i samotné Twins. Po jeho skončení říkali, že měli trochu strach z toho, jak proti nim vystupovali a někdy nechápali, co dělají, protože zástupci Out Of Bounds se chovali až docela agresivně.

Druhý den jsem se jich ptala, co si myslí o českých tanečnících a jejich názor byl asi tento:

„Byli jsme překvapeni, jelikož jsme čekali, že úroveň v Česku nebude nic moc. Opak je ale pravdou, jsme nadšení. Tanečníci měli velkou zásobu dobrých prvků apod., ale chybí jim jedna věc, a to být mnohem víc CRAZY! Pokud to do sebe dostanou, budou pak schopni předvádět takové věci, jaké jsme ani ve Franci ještě neviděli.“

Takže Češi, odvažte se!

lestwins

Na druhou stranu se jim zásadně nelíbila jedna věc, a to kouření v klubech. Lidi ale ani přes opakované upozornění, že se během battlu nekouří, které pronesl i sám Larry, nic nepochopili. Twins jsou totiž zásadně proti kouření a alkoholu!

Nedělní workshopy v Praze byly skvělé a oba byli velice spokojení. Dorazila spousta tanečníků a tím pomohli utvořit moc dobrou atmosféru, která je nadchla. Učili opět Twins style, který nebyl o nic míň lepší než ten sobotní, a poté učil jenom Larry. Jeho workshop byl skvělý, i když musím uznat, že choreografie byla na pohled docela těžká a velice rychlá. Však posuďte sami podle videí.

Pak už nás čekalo zase jen tisíc fotek, oběd a byli jsme na letišti. Tady posledních pár fotek pro nás, spousta ukázaných videí, scének a už stojíme před odbavením a zbývá pár minut před odchodem do gatu. Rozloučení, poslední objetí, slova díků a zamávání a už se nám ztrácí z očí. V tom si uvědomím, že už je všechno za mnou. Dopadá na mě obrovská únava, ale zároveň naprostá spokojenost, že vše dopadlo, jak mělo!

Na závěr bych chtěla moc poděkovat všem, kteří dorazili na workshopy, do pražského klubu P.M., kteří se podíleli na tomto víkendu, Barbaře a samozřejmě TWINS! Byl to neuvěřitelný víkend.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.

35 reakcí na „Jaký byl víkend s Les Twins“

Ok Fila end of discussion
u said u know Dzajna ,good
ask people who know me ,how i am and how i behave normally with them
Battles are just Battles
i understand what u think and u said,but u also should think a little bit more about the Culture,im not talking about countries or whateaver
Are some points in the culture that we cannot JUST change or dont look at
also understand your point and i dont think we should just DO what someone say to us to do,but even like this,people here maybe should start to organize CONTESTs not BATTLES ,if they dont understand what its be INSIDE of some battle
peace
NOBRU

Okey I respect your opinion you respect mine. That´s it. I appreciate that. Anyway You´re right czech nationality is full of criticizing other people. We just should enjoy all the stuff around instead of looking for a target. We´ve got to stop underestimating ourselves and choose our direction personally. I think that´s the only way how to do that.
Take care.

Yes Fila thats it
not just in CZ ,in Brazil sometimes its the same
everywhere i think
so Congratulations for yesterday ,was nice battle
u was better yesterday,thats how it is,its not about who its the BEST,but who its the best in that moment,battles are just battles,and yesterday u was better ,so thats it
after that we can talk,and be friendly with no problems :)
was also nice that P FLY said the same yesterday about battles
any way
keep funk
and be ready for next battles :)
take care ,peace and love always
NOBRU

Moc pekny clanek. A diskuze taky :o) Nejhezci na tom vsem je, ze o urcitych lidech mate urcite mineni, ale rikate si, ze jsou treba jini, nez se prezentuji na battlech – snazite se je hned neodsuzovat. Ale oni se pak projevi na diskuzi jako tady a vy hned vite, ze jste meli mineni spravne. Bohuzel. Na Rock Tha Floor jsem byla a videla, ze Nobru a Dzajna si proti Les Twins zatancovali predcasne finale a byli krome nich opravdu nejlepsi par. Ale to jejich namyslene a nevybirave chovani, bylo mi az trapne, ze se takto jako CR prezentujeme. Muzu byt prece dobra tanecnice a nos mit stale rovne, ne? :o)

People sorry to say this but WHO u think u re to JUGDE me and DZAJNA or whateaver
u re not GOD , u cant jugde people specially when u dont know THEM
No one here knows me or Dzajna to talk about us
I know myself ,and i know how i behave and why i behave sometimes ,as everyone im not perfect ,if i ll start to write here everything WRONG that i see or i think about all cz dancers too we gonna have this talk for years ,but im not here doing that because also i dont like to jugde no one.
This discussion start because one battle,so ok im thinking about if next time maybe would be better for the event if i ll not be there in the Battle ok :)
everybody ll be happy maybe , for me its shame to think like this,just show how people can have a really old mentality and behaves
Just to make it clear again ,i never was snobish and Dzajna also,with no one outside the battles ,and even inside ,just with LES TWINS we answer what they start there
if people dont agree ,dont see that ,sorry for u

more DANCE ,less talk ok :)
peace
NOBRU

Ok just to finish this talk
HIP HOP its a culture ,and we all have to respect this ,fact.As we also have to respect all of different cultures around the world ..so i think this its easy and clear right.
Battle its not about who leave in the guetto or in some rich place,who is black or who is white ,or whateaver,its about dance ,and show who its the best dancer at that moment ( it not means be the best one,but the best at THAT moment) and inside of this its no friendship ,before battle and after always handshake and respect ,but during the battles the feeling should be another one
so respect te culture firist ,and sorry also the creators,because without them NO ONE of us would be here today even talking about HIP HOP :)
OK THIS ONE LOOK AT 1:46 :)

just watch and listen to them …no one can say more trues about hip hop dance then those guys :)

and last comment i forgot ,no one here can jugde the others …the only one who can jugde us its god. So before u ll jugde the others ,look at u firist

oh right, about hip hop culture don´t forget that without changes of the bases, styles like locking popping or even whole hip hop culture and so on would never be existing. If people was still going in already gone ways all of us would be still dancing around a fire naked, nobody would dance what we dance today. So I just think that we cannot stop on the spot and do it as it was done two decades ago we have to move on and create dance. We all are creators who is still shaping our culture. AS Budha said: “I am a hip hop”
AS you said that is no friendship during battle and that is apparently the reason why I have different opinion. Because I know majority of czech dancers and I consider them as my friends so I can´t leave this feeling out of that. You said respect the culture at first… I have to say that I have to respect my friends at first, culture will always be standing in the que.If we are still talking about founders…as Caleaf told: “…this art form is not about battling, this is about love…here are these creators….just wath and listen! http://www.youtube.com/watch?v=UYculrDEx2s&feature=PlayList&p=F37CBDF3D996817B&playnext=1&playnext_from=PL&index=71

U re totally going to different way
Yes the dance should keep the evolution we re not in the 80
Sorry BATTLE its BATTLE
as i had many friends and when im battle agaisnt them i keep different feeling
this all conversation start because LES TWINS ,they re not mine friends as i said maybe u dont wanna admit ,but THEY start the agressive feeling in the battle i just asnwer
i also have some friends or people who i know and i respect here in CZ and i dont bring this feeling to battle against them,but when its happen to have some strong feeling inside of the battle its NOTHING wrong about it,because firist ,we re inside of BATTLE ,and thats it
Yes dance its not about battle its about share and love,i all ready said that,but INSIDE of BATTLE its BATTLE and u can behave as u want,ntohing wrong in dance just with friendship and nothing wrong dance with strong feelings
that it
maybe u dont wanna see it,or u dont wanna admit that THIS all talk that U GUYS start here was really wrong and for nothing
as i said before u re all just wasting your time talking about people who you dont even know ,as me and Dzajna ….try to look at all battles that LES TWINS had here in cz and also in France …or even better,stop to look to the other and take care of u …
i respect the oppinios specially when its something positive ,to make it the dance and dancers betters,but this for me its for nothing,as i can see u ll not change your oppinion and i ll not change mine
Just to let u know ,it was firist time that i danced like this in CZ ,i never had dance with so strong feeling as that day,but it wasnt ME who start,and also i still dont see the mystake about that
take care
peace

Ok i knew that video before,but i just wacth again
I never said DANCE its about BATTLE
i said BATTLE its BATTLE
that what he said was for some dancers ,that because of youtube,think that hip hop its just about battles,Justedebout and this things …that what he said its the simply true …
but BATTLE still is BATTLE :)
i spoke about friends,just to make it clear again,we never get into this topic ,friend firist as u said,and respect always everyone ,and oppinions and the differences beetwen mentalitys …
As Caleaf said each one have to tell a history with your dance,and im just doing this ,maybe YOUR history its different than mine,but its didnt mean that ypur history its right and mine its wrong or the opposite :)
as i said the facts are clear about this talking ,just watch again the battle with LES TWINS and u ll see
peace
NOBRU

Ok but my first comment wasn´t written against you or Dzajna. I know her and she always act nice to me. I can´t say any bad word about her and I either didn´t. I wrote about czech culture about czech mentality and our behaviour.( Not even a word about you). That we should describe our stories not pretend something. And truly I don´t care how you express yourself. if you insult me or attack me in a battle somehow I would react. ( YOU I don´t mean exactly you I mean everyone)

Hej lidi, ….každý tanečník má svůj styl, jako styl oblékání, tak styl tance, tak styl battlů..je přeci na každém z nás jak si to udělá…jsme svobodná země a můžem si dělat co chcem, tak halooo, nechte každého ať si to dělá – tančí po svém…co pak to musí být po každé po někom? Že někdo něco řekl, a my to musíme říkat taky? co pak máte všichni stejné názory na nějakou věc? vždycky je někdo jiný a odsuzujem ho?

je na pojetí každého samotného tanečníka, jakým způsobem se prezentuje při battlu =) Jak chce, aby na něj bylo nahlíženo, jak si chce sjednat respekt, jakým způsobem chce předvést své schopnosti. Osobně odsuzuji agresivitu v Jamu, ale co se týče battlů, je podle mě na uvážení každého jednotlivce(nebo více lidí), jakým způsobem se budou snažit porazit protistranu. Pokud se nejedná o vyložené zesměšňování, tak si myslím, že je paráda koukat jak na vyloženě ,,přátelský battle” ( i když co to je přátelský battle, vždy chci být lepší než soupeř a všem dokázat, že JÁ nebo MY jsem/jsme TI LEPŠÍ), tak i na vyhrocenější/vypjatější battlíky. Rozhodně bych neodsuzoval ani battly, z kterých je cítit určité to procento, dejme tomu až nenávisti. ! Svět ve kterém žijeme není idylický, proč se to snažit předstírat v battlech =)! Bildy

Hezky vystihnuto.. jak chtějí, aby se na ně nahlíželo, tak se na ně nahlíží… tak se nedivte :))

Ani v cizině toto neschvalují… viz aféra s Meechem :)

Ok i ll saz the REAL true about all of this
Firist , for who was there ,the LES TWINS start firist during our battle to COUNT and scream louder ,to make some pression or maybe put our routines DOWN,so we just did the same…they came with that feeling and we just answer what they did…also nothing wrong
Second many people in C republic dont know the meaning of BATTLE …if u wanna share ,dance,enjoy and be happz ,cool …go to the JAM or make it CONTESTS …contest its different from battles …only people who leave the HIP HOP CULTURE knows what im talking about ,so sorry,if people dont understand that firist ,learn about HIP HOP CULTURE :)
In Druha Sance nothing happen ,because as i know ,here are not BATTLES are contest,so i keep the same feeling as everyone,but agaisnt LES TWINS it was different ..thez came with REAL battle feeling there,and i feel great to answer and dance as in some REAL battle …for me was really nice,and its not disrespct with them,after battle i was the firist one to go and talk with them and say thanks for the amaying battle,so sorry again,for who dont understand whats its a BATTLE,dont even try to go there any more,try firist to learn about hip hop history and them came back to danca,or also if u wanna share ,dance and just enjoy its your option too,u have my all respect about it
and dont waste time talking bad about people who its just dancing ,better to go trainning and learn more right
peace
and respect always
NOBRU
OUT OF BOUNDS and XSTYLE from BRAZIL

Jasně, že rozdíl je jam a battle… jasně,že v každým battlu jde o to vyhrát…ale věc, která dělá vítěze je způsob, jak hraješ…každej ať si přebere – that´s my point of view.
Battles vznikly v Améru pokud jsem dobře seznámenej s historií tak v prapočátcích byly battles způsobem řešení sporu mezi gangy..je to tak?
Evropa to přebrala..okey nic proti, ale tady nejsou slumy, ghetta a většina z nás nedealuje na ulicích… přiznejme si, že nejsme gangstři a buďme rádi, že nás nikdo nestřílí v postelích. Takže na co si to tady hrajeme. Duragy a naštvaný obličeje vyšly z módy. Kriminalita, kterou my tady schvalujeme a obhajujeme jako cool v Americe plní márnice stejně starýma jako jsme my. Užívejte si a bavte se tancováním. To co nás přece spojuje je (snad) radost z toho co děláme a vědomí, že kolem nás jsou další, kteří to chápou a razí stejným směrem. Tak proč si tancováni ošklivit nenávistí? Za sebe a za jiný ze své crew i jinde můžu říct, že pokud je “pravej” battle jen o potřebě porazit někoho jinýho nechci se toho battlu účastnit. Už ted jsou pro mě jamy daleko víc, ale pokud mám battlovat chci, aby si můj “soupeř” užil battle tak jako já ne-li víc. V tom vidím krásu a sílu toho čemu se tak dlouho věnuju. V rozšířování té radosti, kterou mi tancování dalo a dává.

Sorry fila your comment about GUETTOS for me sounds really racist
im from BRAZIL and we have also guettos there…be a part of the hip hop culture its be a part of some type of life that people dont find it just dancing in studios or in front of mirror.
BATTLES re just BATTLES,as the name say,nothing beetwen this.Its how to solve your problems with dance,how to express your feelings,how to show that u re better than someone who its dancing agaisnt u .
If people dont understand that ,they should STOP to go to battles,or people should start to organize CONTEST not battles any more
So for everyone who speak about me or Dzajna,dont say anything about us,or even people from my group …NO ONE know us ,u dont know our reasons,our histories ..specially in my case,im not even from C republic …im GLAD to have born in BRAZIL with many good people and guettos around,and to have leave the hip hop culture in the clubs,battles and dacing in the streets …i respect the fact that its different here,so people should respect me too ..i never treat no one bad here,but im quite TIRED of this type of comments..and our battle against LES TWINS ..they start to dance when JAJA was dancing in her time and also they start to COUnt AND SCREAM firist agaisnt us ..so WHO was agressive there
i just answer them at the same way …and i also respect them and all dancers who give me respect before and after battle ,thats it ..
for people who wants to find problems about me or my crew…sorry ,learn firist about HIP HOP DANCE and CULTURE and if u still have problems with me or my crew ,sorry ..i respect that too …and something that NO ONE can say its that me or JAJA were arrogant with someone..because we never did nothing like that too no one,even during the battles here in C republic…
thats it
peace to everyone
and DANCE its about feelings,share,be conected with people ,and im someone who loves to dance and my life because of it
but BATTLE…its different people :) wake up
NOBRU – OOB and XSTYLE from Brazil

At first I´ve to react to your opinion that my comment is racist… I really don´t know how good you are at czech or who´d translated it for you but all I wrote was that we are living in country without poverty without ghettos and so on and we should be proud of that we don´t have to fight every day to survive instead of acting like gangsters. I didn´t wrote anything against you, your crew or foreigners. I really don´t care about these things. At second I really don´t care about creators of battles. According to Laydee´s article at alyaschcacrew.com creators of battles were gangsters who solve their problems by this way…if I understood that corectly. Again we are not americans we are not these gangsters and lot of things got changed during these past years. Maybe you would disagree with me. But this is mid-europe and why we should take care about someone who doesn´t care about us or own dance society? We are creating something our not their and we live here together not with them. Maybe this would sound silly to you but in this case I´m little bit nacionalistic (not nacist okey don´t swap terms). And isn´t right that people who went out of the routine made something special and new e.g. Don Campbellock. So why should we recreate our types of battles although all of us like them (sorry most of us). Becase someone somewhere sometime said something? in that case I will be ignorant and I´ll say I don´t care and I´ll go on.
At third: I personally have nothing against you or your crew. That´s fine you are proud of being Brazilian but you have to get understood that you came here. As you said you are really pissed off comments about you, or your partner Dzajna or your crew. If so much comments are still criticizing one thing maybe you should start thinking about that and Maybe you should adapt yourself to czech enviroment. I don´t wanna insult you I just don´t see any other solution.

Ok again Fila ,maybe my cz or my translater its not so good thats right
but when u talk about guettos or whateaver,firist u should know what re u talking about
so sorry if i undertood wrong what u said,also internet its wrong place to talk about it,but i feel like u re trying to show that u better than other places,and its not like this ,any way doesnt matter
the point about dance and culture
its not in your hand or in EUROPEAN hands change some culture ,that its not YOURS
Exmple,if people wants to learn CAPOEIRA ,they should know the culture behind that,and they cannot just say,u know what i dont like this name CAPOEIRA lets call now ZUZUBALANDIA,because we re in Europe and i dont leave in Brazil …
its the same about hip hop..some dancers call Hip Hop Dance ,Newstyle ..like WHAT ..nothing new,they just think maybe like u ,like ok,we re not in USA,we dont wanna call like this….
If u dont wanna be part of the BATTLES culture,its your choice,and i respect that ,but if u say BATTLE,and u go there,u should know how battle it is…its nothing beetwen that ,and also nothing bad in go to battles and bring a strong atmosphere there,because in the end ,we re all dancers and we re all doing what we love to do.
People who talk about the other its because they dont have so much to talk about theirselfs ,sorry its what i think
i had change a lot of my behaves since i came to CZ ,but i ll not change what i learn about HIP HOP CULTURE,i respect a lot the culture and i leave this culture,i just want to people to respect that ,im not saying that people have to leave the culture,but they should know and respect …
i also know many dancers that dont like to go to Battles or whateaver,so they dont go ..easy …
I still dont know why people re here wasting time talking about that ,because it seems like somethign really BAD ..uau ..in the true as i wrote before LES TWINS bring the agressive feeling to the battle
and lets just make it clear ,DANCE its DANCE .
If someone wanna solve something with me,easy ..lets DANCE and solve :)
I grow up in some place where i was always improving my dance in th clubs and in the circles,and sorry even in the clubs i see dancers doing circles and dancing ..even just session ..its really rare to see that ..
so i think its not me who should start to think about it,but its people who dont understand the CULTURE
I respect cz mentality and as i said i change a lot my self after i came,but about hip hop culture its just my LIFE.
And again Fila,people re talking about something that it dont have to be said ..
BATTLES are BATTLES
i have my personnality ,im not just listen to the creators or whateaver,because as i said ,i leave the hip hop culture ,im not just dancing in front of mirrors ,or walking with hip hop clothes or whateaver…hip hop its more for me …
nothing agaisnt u ok
just saying what i think
respect your oppinion,but my oppinion its honesty the simply true
some people ll understand ,some people ll not,but its ok ,im not here to be a president or whateaver :)
take care
peace
NOBRU XSTYLE BRAZIL and OUT OF BOUNDS

Come on peoeple. I didn´t mean anything wrong by the words I wrote. It was just simple opinion. It was only how it looked for my but nothing against u. But it looks like there is a big affair from this. But I didn´t want that nor ment that. So…

both of us have different opinion and I agree on that. You have your true I have mine. I agree on some things you wrote but for me creators are people who showed us their attitude and way how to do that and I just think that we are not obliged to follow them in exactly written way. I´m just representative of progress in everything in my life. I´m not conservative. That´s all. Thank you for discussion. :) be cool I won´t take it personnaly :)

Musím se zastat právě těchto tanečníků z Out of Bounds!! Ještě než jsem je poznala osobně, jsem si o nich myslela to samé, měla jsem stejný názor jako Vy a vždycky si jen poklepávala prstem na čelo s myšlenkami v hlavě:” Bože, co to jako předváděj?Nahoděj “killa face” a myslej si, že se z nich všichni po****?!” Ale právě oni sami mi tento názor vyvrátili! A to že nechápou smysl tanečního battlu?!Oni právě jako JEDINÍ pochopili smysl tohoto battlu s les twins…a oni jako jediní měli nárok být ve finále..každý ať to bere jak chce,pouhá věc názoru,který respektuji;) bye

Aha,takže podle tebe to bylo v pohodě jo :D 6e jedin7 pochopili smysl battlu? :D nechtěj mě rozesmát,to bylo tak trapný co tam předvedli,tak strašně sem se styděla,že si někdo něco takového dovolí,někdo kdo se takhle prezentuje nemůže chápat tancování a už jen to že Les Twins komentovali ten battle tak že jejich chování nepochopili….,promin,ale řekla bych že oni toho ví trošku víc o battlování vzhledem k tomu,že byli finalisti Juste DEbout a mnoha podobných battlů a jestli si Džajna nebo Nobru myslí,že toho ví víc,tak nevím jestli se mám smát nebo brečet….že sme vaše chování nepochopili??? že vy jediní to chápete???? Tak tím pádem vás asi nechápe půlka světa a jestli vám se taková arogance líbí a považujete ji za normální tak běžte do Brazílie,tam vás možná pochopí……

ale ale … ta poslední věta se mi ale vubec nelíbí =) Nechte každého žít a buďte rádi za to, že tu tak kvalitní tanečníci jsou ( názor už se tu vyjádřil, že se to většině lidí nelíbí, teď je na nich samotných, zda-li své chování v battlech změní nebo to jsou prostě oni a potřebují se tak vyhecovat do bojové nálady aby podali co nejlepší výkon – já to beru..)… hlavně se NESNIŽUJTE K PROJEVŮM RASISMU … a to je ta tvoje poslední věta jasná =)) takže .. takhle fakt ne :/

Abych pravdu řekl, tak arogantní chování Nobru a Džajny v battlu jsem taky moc nepobral, a to i přesto, že po battlu byli naprosto v pohodě. Pokusy o zesměšňování soupeřů, vyřvávání, co to tančí, apod., s tím jsem se naposledy setkal tak před 4 lety, kdy tu probíhaly první battly.

Moc pěkný report :) A jsem rád, že nejsem jediný, kdo si myslí, že tanečníci z Out Of Bounds (konkrétně právě Nobru a Džajna) vůbec nechápou smysl TANEČNÍHO battlu. Že je především o respektu a přátelské atmosféře, že všude jinde v “rozvinutám tanečním” světě podobné jednání odsuzují …

Come on, LayDee.
You should know better!
Battles as all street dances and hip hop culture started in USA.
Ask any one of them how it is with battles.
During the battle is one against the other(or 2 against another 2) and it is all about winning!
But when the battle finishes, doesnt matter who wins, people are friendly and not competitive again.

That’s why there are 2 different things : Battles and Jams.

In the jams, you share, you add to the other and just enjoy.
Battles are about competition. Wheter we like it or not, that’s how it is, its definition. As I said, dont need to believe me, ask the creators!

Peace ;-)

Fila to napsal velice výstižně, tady nejsme v Americe a i ta má období tanečník/gangsta dávno za sebou. Až k nám příště přijede třeba Buddha, tak se ho zeptejte, zda se tak pořád v tééé slavnej Emérice :) pořád tak tančí v battlu? Jistěže ne :)

Já nemám problém s Nobru nebo Džajnou jako takto. Ale nikdo mi nevymluví, že ten kdo druhého respektuje, váží si jej a užívá si battle (jak tvrdí), je schopen v reálu tak silně vyjadřovat pravý opak – ignoraci, ponížení, absolutní neúctu. To přeci nejde dohromady!

Každý vám řekne toto BATTLE = RESPEKT. Svého protivníka mohu absolutně zdrtit, nešetřit, i když vím, že jsem o deset tříd výše. Ale v rámci jakési “etikety” se přeci nemohu snížit k tomu, abych jej urážel. Nobru a Džajna si to asi neuvědomují, ale to co dělají je právě snad to nejhorší urážení tanečníkovi úcty.

A o tom DANCE BATTLE fakt není, Amrika neamerika, gangy negangy …

K těm gangům – uvědomte si tento fakt – byly to gangy 13, 14 letých kluků, kteří se podle toho taky chovali. Slavná scéna ze Style Wars ukazuje, jak se NYBreakers s RSC špičkují …

Ale myslíte si, že titíž b-boys,, Crazy Legs nebo Ken Swift tímto stylem vystupují v battlech dnes? Vyrostli, stejně jako vyrostla hiphopová (taneční) kultura …

Hahahahah u re so funny
i dont know if i understand everything that u wrote down there in CZ
but let me make it clear again
WHO START TO BRING THE AGRESSIVE FEELING TO THE BATTLE WAS LES TWINS ,if u wasnt there or u didnt see here we go,watch my link and u ll see that they start to scream loud agaisnt me and Dzajna,that they were dancing in her time also
If u dont see that u re BLIND or u pretend u re blind
after that we just answer the provocation at the same level and its nothing wrong about that,and COMMON they cannot say they were surprise,they re from FRANCE ,and i know how its BATTLES in France,i know a lot of frech dancers :)
And again
BATTLE ITS BATTLE ,nothing beetwen that.
Stop try to find something to talk about me and Dzajna ,or about Out of Bounds,better for all of u its go to dance,trainning,to learn more about HIP HOP CULTURE. To dance in battle i dont need to be a gangsta ,but its not a RULE that u have to bring friendship also. Im not a gangsta but just to make it clear ,i know what it means BATTLE,JAM,SESSION,CONTEST,CLASSES,SHOWS ..too many different things :)

Komentáře nejsou povoleny.