Rubriky
Rozhovory

Táma: Netančete wack & vogue jen proto, že je to teď in

Že neznáte Tamaru Štěpánkovou? Tak to byste měli ale rychle napravit, protože tato zkušená tanečnice reprezentující High Edition zvítězila na vůbec prvním …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Dejv Zapletal

Že neznáte Tamaru Štěpánkovou? Tak to byste měli ale rychle napravit, protože tato zkušená tanečnice reprezentující High Edition zvítězila na vůbec prvním wack/vogue battlu v České republice a uchvátila nejen porotu, ale i publikum. Co si o battlu myslí a jaký je její pohled na taneční styly wacking a vogueing, to se dozvíte z následujícího rozhovoru.

Ahoj Tamaro, tak úvodem určitě velká gratulace k vítězství na vůbec prvním wack/vogue battlu v ČR, který proběhl na Queens Style Zone 2 v Ostravě! S jakými pocity jsi na battle jela a s jakými jsi odjížděla?

Ahoj Dejve. Díky moc! Naposledy jsem byla na battlu cca před 5 lety, takže moje pocity byly následující: „tohle bude můj první battle v životě“ … takže strach, nervy, noční můry a vlastně nic pozitivního. V podstatě jsem si vše jela vyzkoušet, jen si tak zatančit, netušila jsem, že to bude mít takový úspěch. Takže odjezd: „parádně jsem si to užila“ :-)

Který battle byl pro tebe nejtěžší a který sis naopak nejvíce užila? Bylo pro tebe finále s Tomášem (D2XS) vyvrcholením celého večera?

Celkově street dance se věnuji pořádně poslední rok, a to především díky High Edition, brněnské taneční crew, která mě zasvětila do těchto street stylů, a to naprosto ve všech směrech. Nejtěžší pro mě byl new style. Tenhle styl je pro mě nejvzdálenější a zatím jsem se v něm nenašla. Je potřeba se rozvíjet a trénovat, čas a píle vše ukážou. Samozřejmě nejvíc jsem si užila wack/vogue, a proto také bylo finále opravdu vyvrcholením celého večera. S Tomem jsem si to opravdu užila a jsem ráda za to, že to byl právě on, kdo mě doprovázel v battlu.

Když je někde nějaký battle poprvé, většinou atmosféra nebývá z nejlepších, protože se daným stylům zatím příliš lidí nevěnuje. Proč to v Ostravě neplatilo?

Wack a vogue jsou dva specifické, ale přesto rozlišné styly. Jde především o prezentaci a projev tanečníka. V podstatě je to show, lidem se líbí a chtějí ji vidět. Proto byla v Ostravě taková atmosféra.

Oba taneční styly jsou u nás prozatím hodně okrajové. Kdy a kde ses k nim dostala ty a jak dlouho se jim věnuješ?

Ano, zatím jsou to okrajové styly, přesto se tančí již dlouhá léta. První setkání bylo s vogueingem, a to v době, kdy jsem byla ještě dítě. Byla to éra Madonny – písně Vogue nebo Fever, na které nás učili trenéři tančit jako ona a její tanečníci. Jenže v té době jsem nevěděla co tančím a proč, v podstatě to nevěděl nikdo. Další setkání bylo v průběhu působení v Magic Free Group, ale spíše okrajově, protože přišla doba street dance, takže se tomu většina tanečníků přestala věnovat. Až za poslední rok v High Edition jsem získala podrobnější informace o těchto stylech a mohla jsem začít je pořádně rozvíjet, trénovat a zkoušet si nové prvky, především u wackingu.

A máš raději wack nebo vogue? Diváci myslím jasně dali najevo, že se jim více líbí vogueing …

Mám ráda oba styly, protože je každý jiný. A to je právě potřeba rozlišit, i když je to dost těžké, např. v battlu. Chcete ukázat to nejlepší, a tak mícháte všechno dohromady. Pro diváka je, si myslím, opravdu líbivější vogue. Styl, kde převažuje afekt, preciznost, silný projev a především show. Wack je podobný, ale není tak přehnaný jako vogue. Patří sem především prezentace tanečníka, ladnost, ale i přesnost prvků a také trocha extravagance. Abyste těmto stylům dodali šmrnc, je nedílnou součástí váš obleček, kostýmek, boty na podpatku.

Oběma stylům po battlu zřejmě stoupne popularita. Takže co bys poradila těm, kteří se jim teď chtějí začít věnovat?

Ano, trochu mi to přijde jako móda. Je tu nový trend a tak to začnou lidi nosit. Byla bych nerada, aby díky popularitě začali tanečníci tančit tyto styly jen proto,že je to in. Možná jsem trochu z toho roztržitá, mám strach, že lidi budou tyto wack a vogue propagovat jako vtipné a směšné, než-li obdivuhodné a jedinečné. Každý, kdo chce tančit tento styl, musí mít především kladný vztah ke kultuře, vzniku a celkovému stylu těchto tanců, a to se vším všudy. Myslím, že tyto styly jsou právě především o prezentaci každého jedince, projevu, extravaganci a také sexappealu. Je důležité uvědomit si sám sebe a ukázat svoji silnou stránku osobnosti. Zásoba prvků a technika jsou nedílnou součástí stylů. Je docela těžké spojit tohle vše dohromady a také každý styl tanečně rozlišit. Samozřejmě vám hodně napoví hudba, která tyto styly doprovází. Je potřeba zajímat se o styly, sledovat videa a především trénovat, trénovat, trénovat.

A teď okrajově … Je to spíš můj osobní názor … Co se týče trénovaní a tancování wack, vogue … Každý, kdo tancuje, by se měl zajímat o tanec celkově, tedy učit se různým stylům, nejde jen o street, ale třeba moderna, jazz, salsa, samozřejmě i wack, vogue. U wack, vogue je rozdíl v tom, že zde převažuje právě projev, což si nedokážu představit u kategorie dětí, juniorů, ale i dospívajích holek a kluků. Nejde o to trénovat tyto styly jen tak, i na tréninku si musíte zkoušet projev a postoj. V celkovém projevu na battlu je vidět drzost ve výraze, těle a pohybech a to pro tyhle věkové kategorie opravdu není přirozené ani etické. Je zvláštní se pak postavit v battlu proti člověku, který je o 10 let mladší (což mně se stalo) a vlastně se snaží být jako dospělý. Není to přirozené, protože tímhle tancem v podstatě ukazujete i váš sexappeal, který může být někdy až přehnaný, a to právě u vogue. Můj názor tedy zní, že styly wack, vogue jsou určeny spíše pro starší generaci tanečníků, a to především při veřejných vystoupeních, battlech, extravagantních módních show aj. Moji taneční kolegové se mnou konzultovali tuhle myšlenku a shodli se na tom, že by se tanečníci měli rozvíjet přirozeně, protože ne vždy je úchvatné se dívat na tanečníka, který tancuje něco v čem není přirozený.

Dle slov porotců máte jet s Tomášem okamžitě reprezentovat Českou republiku na battly do USA. Myslíš, že je to opravdu reálné? Jela bys?

Wow … Tak to sem netušila, že by dle poroty bylo reálné jet mezi pravé tanečníky wack a vogue jako reprezent ČR. Samozřejmě reálné to je, proč ne. Takže bych tuhle možnost brala jako reálnou a jela bych, ale nejdřív chci na sobě ještě pořádně zapracovat a hlouběji do těchto stylů proniknout. Myslím, že stejně by to cítil i Tomáš. Možná časem se tam jednou pojedeme podívat a třeba i reprezentovat ČR. Jde především o zkušenost, zábavu, inspiraci a mnohem bližší nakouknutí do děje těchto stylů nebo například vidět naživo show Archieho Burnetta nebo mega show The House of Dangerkat, což bývají uchvacující módní show Kaiti Dangerkat vystihující taneční styly wack, vogue.

Díky za velmi cenné názory a snad se brzy zase uvidíme na nějaké wack/vogue akci.

Já také děkuji a těším se na další battly wack and vogue show.

Tamara Štěpánková
Tamara Štěpánková
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.