Rubriky
Reportáže

Queens Style Zone 2 byl ve znamení wackingu a vogueingu

Street dance battle v Ostravě? No přece Queens Style Zone … Toto spojení si vybaví většina …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Dejv Zapletal

Street dance battle v Ostravě? No přece Queens Style Zone … Toto spojení si vybaví většina tanečníků, a to i přesto, že se akce s tímto názvem uskutečnila teprve dvakrát. Ještě než zveřejníme informace k právě připravovanému třetímu vydání battlu, pojďme se ohlédnout, jak to v klubu Marley na Černé louce vypadalo v listopadu letošního roku …

Druhé pokračování Queens Style Zone mělo na programu battly hip hop 2vs2 a house dance 1vs1. Obě dvě tyto kategorie ovšem absolutně zastínil wack/vogue battle 1vs1, který se v ČR konal vůbec poprvé. A premiéra to byla opravdu velkolepá. Tancovalo se od páté odpolední nepřetržitě až zhruba do půl dvanácté, kdy byli oceněni nejlepší tanečníci celého dne. Kromě respektu celého klubu si odvezli také věcné ceny, které věnoval hip hop shop Queens. Akce ovšem pokračovala, na battly volně navázala after party a tak se tančilo dál až do ranních hodin. Ale postupně …

Do poroty přijala pozvání trojice tanečníků z Brna zastupující tři přední české crews. Beat Up přijela reprezentovat Tess, Dynamic Ondra a High Edition Hanka. Za gramofony se postavil zlínský deejay Lowmoney (NFW) a celou akci z pozice speakera koordinoval Kmín z rádia Helax.

HIP HOP 2VS2

Hlavní kategorií celého večera byl hip hop battle dvojic. V minutových demech se porotě představilo více než 30 dvojic zastupující taneční skupiny nejen v Ostravě a okolí, ale také v Přerově, Zlíně, Olomouci, Vyškově, Brně, atd. Mezi 16 nejúspěšnějšími páry postupujícími do battlu se objevili tanečníci z Beat Upu, Roots Company, Alyaschca Crew, L´sD Crew, New Side, Groove Fanatics, atd. Všechny ale zastínila brněnská crew High Edition, které se podařilo projít do semifinále prostřednictvím tří párů ze čtyř možných. Byli to Tereza & Tamara, Maťa & Romča a Tereza & Alinka Pralinka. Posledním jmenovaným holkám se podařilo v celém battlu zvítězit, ve finále se potkaly se čtvrtým semifinálovým párem – LayDeem a Adamem z Alyaschca Crew.

HOUSE DANCE 1VS1

Druhou kategorií byl poslední dobou mezi tanečníky velmi oblíbený house dance. Potvrdil to i velký zájem na Queens Style Zone, do dem se přihlásil max. možný počet tanečníků, a to 50. Nejvíce tanečníků bylo domácích, soutěžit ale přijeli např. i tanečníci ze Slovenska. Porota poslala battlovat opět pouze 16 nejlepších. Přes osmifinálové a čtvrtfinálové kolo prošla následující čtveřice: Amy (Beat Up Ostrava) – tu lze označit za největší překvapení večera, Míra (High Edition Brno), Adam (Alyaschca Crew Olomouc) a Honey (Groove Fanatics Karviná). Holky měly tentokrát jednoduše smůlu, a tak se ve finále proti sobě postavili Adam a Míra. Právě Míra patří k nejlepším českým house dancerům vůbec a i ve finále potvrdil svou roli favorita a do Brna si pro High Edition odvezl už druhé vítězství.

WACK/VOGUE 1VS1

Přestože se wack & vogue battlu zúčastnilo jen 16 tanečníků a především tanečnic, přestože tento battle trval dohromady i s demy pouze něco přes hodinu a přestože ještě před akcí většina diváků vůbec nedokázala rozeznat wacking od vogueingu, stala se tato kategorie královskou disciplínou večera. Ano, v tanečních stylech wacking a vogueing se v ČR battlovalo vůbec poprvé, protože jedním z poslání této série akcí je také vzdělávání nejen tanečníků, ale i laické veřejnosti. Na Queens Style Zone 2 měli všichni jedinečnou možnost poznat, jaký je mezi oběma tanečními styly rozdíl, v čem spočívají a jak se tancují. Je pravda, že tanečníci oba styly do sebe občas míchali, to ale bylo způsobeno především nedostatkem zásoby prvků.

Neočekávalo se, že by úroveň battlu byla nějak extra vysoká, přece jenom čeští tanečníci s těmito styly teprve začínají a žádný přední světový lektor wackingu nebo vogueingu kromě Yoshie z Japonska do ČR zatím nezavítal. Bylo na první pohled poznat, kdo se o tyto taneční styly zajímal už před battlem, vyhledal si videa, znal písničky, atd.

Jednoznačně nejlepšími tanečníky byli Tomáš (Dance 2XS Praha) a Táma (High Edition Brno), kteří se taky naprosto zaslouženě potkali ve finále. Atmosféru při tomto finále ani nelze popsat. Celý klub na nohou, řev, že málem nebyla slyšet hudba, porota trhající si vlasy. Takto úžasnou atmosféru jsme v českém prostředí na žádné taneční akci ještě nezažili a všichni zúčastnění si ten moment budou určitě ještě hodně dlouho pamatovat.

Tomáš a Táma byli jednoznačně o level výš než všichni ostatní tanečníci battlu a porota se dokonce vyjádřila v tom smyslu, že by oba okamžitě mohli jet Českou republiku plnohodnotně reprezentovat na battly do USA, kde má wacking i vogueing největší tradici. Je ale třeba jmenovat i dvě další tanečnice, které se dokázaly poprat jak s hudbou na wacking, tak na vogueing. Byly to Eliss z Alyaschca Crew a Tereza z High Edition. Dalším soutěžícím v battlu vždy něco chybělo, nejčastěji to byla zásoba alespoň základních vogueingových prvků.

Třetí vítězství pro High Edition vybojovala Táma a nutno říct, že porota rozhodla dobře, i když většina diváků v klubu očekávala spíše vítězství Tomáše. Tomáš je showman, dostal klub do varu, ale Táma jej jednoduše přetancovala. Každopádně obrovský respekt patří určitě oběma.

Co říci o Queens Style Zone 2 na závěr? Kdo nebyl, může litovat – tato často používaná fráze nabrala v listopadu letošního roku jiný rozměr a rozhodně stoprocentně platí pro všechny, které alespoň z části zajímá pouliční tanec. I když má tato akce podporovaná největším českým hip hop shopem Queens za sebou pouze dvě pokračování, už teď ji můžeme označit jako jednu ze zásadních událostí na české taneční scéně. A nezbývá, než se těšit, co nám nadělí třetí pokračování, které pořadatelé plánují na 16. ledna 2010. Datum si poznačte do diáře a čekejte bližší info v dalších dnech …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.