Rubriky
Rozhovory

Káka: Když tancuju, vím, co dělám

Tentokrát jsme si pro vás připravili pohled do života úspěšné tanečnice a členky BDS Academy Kateřiny Kvasnicové alias Káky …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Radka Lišková
Latest posts by Radka Lišková (see all)
Kateřina "Káka" Kvasnicová
Kateřina "Káka" Kvasnicová

Tentokrát jsme si pro vás připravili pohled do života úspěšné tanečnice a členky BDS Academy Kateřiny Kvasnicové alias Káky. Tato třiadvacetiletá tanečnice má tancování v genech. Její maminka i babička byly baletky a i její sestra je tanečnice. O tom, jak začínala s tancováním, co jí na street dance baví a jak vidí českou taneční scénu, jsme si s ní povídali a vy máte možnost být u toho.

Ahoj, Katko. Začnu klasickou otázkou, jaké byly tvoje taneční začátky?

Ahojky :) Začínala jsem v klasických průpravách pro děti, myslím, že ta první byla baletní, pak nějaký taneční kroužky, až jsem se dostala do tanečních skupin a zakotvila jsem tehdy ještě v ECHO Praha, později BDS. Myslím, že to bylo daný i od rodičů, jelikož maminka taky baletila stejně jako moje babička.

Tvoje maminka byla baletka? A kde tancovala?

Maminka chodila na balet jako malá, ale babička byla tanečnicí déle, myslím, že měla našlápnuto dokonce i na primabalerínu, jenže neměla přesné dispozice, tak to později taky ukončila. Kde ale tančily, to přesně nevím, ale babička byla jistě v nějakém baletním souboru. Mám také vzdálené příbuzné od babičky a všichni od baletu. Můj kmotřenec přes koleno je uznávaný baleťák, který získal i se svojí manželkou několik Thalií a nyní funguje v divadle J. K. Tyla v Plzni, kde řídí baletní soubor. Oba byli sólisti Národního divadla v Praze.

Tak to je super! To máš úžasné geny :) I tvoje sestra tancuje, že? Je s tebou v BDS …

Přesně tak … Myslím, že i hec a rivalita, která mezi náma kdysi bývala, když jsme ještě tancovaly disco, nám dosti pomohla k tomu, abychom se začaly pořádně podporovat a růst rychleji, jelikož jsme se prostě předháněly :)

Kateřina "Káka" Kvasnicová
Kateřina "Káka" Kvasnicová

Takže jsi začínala s discem a pak jsi přešla rovnou k hip hopu?

Ano, pak jsem přešla do skupiny, kde se dělalo disco, s kterým jsem vlastně začínala i v Echu, a pak teprve díky Mirovi jsem se dostala k první formě hip hopu tady u nás v ČR.

A co tě na hip hopu zaujalo?

Je to tanec, který má svou historii a stále se vyvíjí, ne jako disco! Je to celá kultura, kterou žiju. Když tancuju hip hop, má to pro mě smysl, vím, co dělám.

Který styl teda miluješ nejvíc? Hip hop nebo i něco dalšího? Četla jsem, že ses začala věnovat hodně dancehallu …

Když to vezmu popořadě, začala jsem s hip hopem, pak přidala house, a poté popping s dancehallem. To jsou moje lásky :) Nemám vyhraněný jeden, který mám ráda nejvíc, jsem street dancer, a tak se snažím zapojit, co můžu. Minulý rok jsem chodila i na break dance, tedy – jaksi se plácat a obouchávat do tělocvičny :)) A i to je super. Letos jsem začla se stepem. Úplně od základů s ním začínám a i to mě bere.

Co tvoje začátky s battlováním? Bývávala jsi nervózní nebo jsi do toho šla od počátku po hlavě a prostě sis to užívala?

Určitě jsem bývala nervózní, a když na to přijde, i dnes se mi stane, že mě něco rozhodí. Pokud si to člověk nezačne užívat a nevykašle se na jiné vlivy, které mu v tom brání, asi se nikdy neotevře a neprojeví se naprosto přirozeně tak, jak by to mělo být.

Člověk si musí zvyknout na to, že na něj kouká plný klub lidí …

Rozhodně! To se získá jen praxí. Prostě freestyle, freestyle, freestyle! :)

Vzděláváš se i u zahraničních tanečníků, jezdíš po workshopech?
No, jasně! Od nich to přišlo. Snažím se, co můžu, ale není to jednoduché. Přesto jezdím ráda na workshopy, např. v létě jsem byla v Itálii na týden, teď poletím do NYC v zimě. A BDS pořádá workshop s Henry Linkem v listopadu.

Takže nejvíce tě inspirují tanečníci ze zahraničí …

Samozřejmě, ale chtěla bych říct, že stejně nejvíce trénuji se svými bratry a sestrou tady, a to je moje největší a nejčastější inspirace!

Na SDK jezdíváš?

Jezdívala jsem na celý týden, ale letos i předloni už jsem byla jen na pár dní, abych okusila i jiné podobné akce.

Například The Week?

Přesně tak! Pro mě z hlediska lektorů to byla naprostá bomba – Brian Green, Rabah, Guchon, Yoshie, Caleaf Sellers, Joseph Go, Neguin, Byron … Bylo to super, sice trochu vedro na trénink, ale to se vsáklo :)

Jak jsi říkala, v zimě se chystáš do New Yorku. Jedeš za tancem nebo na dovolenou relaxovat?

Jedu tam za tancem, ale i strávit svátky s maminkou, sestrou a ještě kamarádkou, také tanečnicí.

Už víš, kam v New Yorku zamíříš, na jaké lektory, workshopy či párty?

Co se týče New Yorku, nejsem tam moc zběhlá. Ale z minulosti vím, že super lekce jsou v Perridance, Steps on Broadway, Djoniba Dance Center a někdy i v Brodway Dance Center. A na párty chci zajít určitě, jelikož když jsem tam byla prvně, neměla jsem ještě 21 let :)

A když jsi byla v New Yorku poprvé, jaké jsi z toho měla pocity? Čím tě New Yorku uchvátil?

Byla jsem tam tak před 3 lety se sestrou poznat město a vyzkoušet workshopy s lektory. Líbilo se mi tam moc! Byla jsem úplně nadšená z toho, že to tam vypadá opravdu jak v televizi :) Když jsem poprvé uviděla ty obrovské budovy, měla jsem slzy v očích a říkala jsem si: Konečně jsem tady!

Kateřina "Káka" Kvasnicová
Kateřina "Káka" Kvasnicová

Co si myslíš o české taneční scéně?

Česko je na tom s tancem podle mě velice dobře na to, jak je to malý státeček :) Ale myslím si, že kdyby se lidé více do hloubky zajímali o opravdový tanec, bylo by vše mnohem rychlejší a kvalitnější a česká scéna by se tím pozvedla ještě více. Je tu spousta kvalitních tanečníků a lektorů, ale zároveň i naopak, a tito lidé celý cyklus zpomalují.

Je tady dost akcí, na kterých by se mohli tanečníci realizovat?

Akcí je tady spousta, ale na úkor toho také nejsou všechny domyšlené. Myslím si, že není dobré, když se v jeden víkend setkají tři akce naráz.

A u vás v Praze je hodně akcí, žije to tam? Chodíš často na párty?

Myslím si, že co se párty týká, tak je to v Praze super. My chodíme celkem často, ať už jen za poslechem dobré hudby nebo si zatančit.

S organizováním battlů jsi spokojená?

No, s battlama je to taky těžký. Přijde mi, že Morava dělá akce pro svoje lidi a Praha zas pro svoje. Málo kdo jezdí z Prahy jen tak na Moravu a obráceně, což je škoda. Měli bychom se někde setkávat všichni. Ale je logické, že tanečníci jezdí na akce v jejich okolí, kde to mají blíž.

Teď trochu aktuálně – budeš porotcovat v sobotu v Hradci Králové na Bruk Outu. Jak se těšíš?

Na Bruk Out se těším moc! Bude to první větší akce čistě dancehallová. Doufám, že to lidi chytne více a více, a že se podíváme na Jamaican Dancehall v podání lidí z ČR a sousedství.

Moc ti děkuju za rozhovor :)

Já děkuji taky :)

http://www.youtube.com/watch?v=bSPMgpYfb2k

http://www.youtube.com/watch?v=LBQgzVzZrxM

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.