Rubriky
Lifestyle

Street art – umění, které zdobí světová i česká města, třeba Přerov

Street art je velmi oblíbený, a to nejen ve světových velkoměstech, ale i v menších českých městech. Podívejte se, na jaké street artové kousky můžete narazit v Přerově.

Minulý týden jsme si představili legendárního street artového umělce z Londýna jménem Banksy (na jeho díla se můžete podívat tady). Dnes téma street art trochu rozšíříme, a to pohledem do New Yorku i Přerova.

Banksy se snažil zachránit 5 Pointz v New Yorku

Banksyho instagram sledují miliony lidí po celém světě a jedna z nejslavnějších událostí byla jeho 31denní návštěna New Yorku, města graffiti a street artu. Každý den vytvořil jedno dílo, které lidé hledali po celém městě. Lidé doslova šíleli, když objevili jeho poselství a výjimkou nebyly pouliční potyčky, když se konkurence snažila přiživit na jeho účet. Rozšířil se totiž tzv. spot jocking, což obnášelo poškození původního díla například podpisem jiného umělce. Proto lze dokonce nalézt díla, která jsou pod plexisklem, aby nebyla nijak poškozena.

Sledovat Banksyho na Instagramu

Tvrdí se, že jeho Banksyho díla mají hodnotu nejméně stovky tisíc dolarů. Většina děl se ale i přesto přemalovala. Jeho hlavní poselství bylo, ať se zachrání místo nazývané 5 Pointz (45-46 Davis St, Long Island City, New York), které je symbolem spojení umělců. To se bohužel nepovedlo, 5 Pointz bylo později přemalováno bílou barvou a na místě mají stát komerční budovy.

5 Pointz, New York
5 Pointz, New York

Street art inspirovaný Banksym také v Přerově

Dnes můžeme street art vidět snad v každém městě. Ať ve formě pouhých nápisů, které člověka nutí přemýšlet nad upozorňovým problémem, nebo v podobě postav či obličejů, nejčastěji šablonovou technikou. Populární jsou také jakési značky, které má každý umělec unikátní. Tyto značky lepí nejčastěji na rohy budov do větší výšky ať nejsou snadno odstranitelné. Poprvé s tímto nápadem přišel slavný Space Invader, který tvořil značky z jednotlivých keramických kostiček. Tenkrát ještě netušil, jakého významu se jeho nápadu dostane.

Banksy - legendární street artový umělec, kterého nikdo nezná

Banksy: Legendární street artový umělec, kterého nikdo nezná

Banksy je fenomenální street artový umělec, který pochází z Londýna. Jeho tvorba je charakteristická v reálných velikostí postav nebo zvířat. Umění na hraně zákona Banksy často používá šablonovou techniku doplněnou graffiti, většinou ve formě vzkazu. Známým se stal postupně a po celém světě, protože jeho unikátní poselství zaujme vždy velké davy a tím si vytvořil…

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)

Street art inspirovaný fenomenálním street artovým umělcem Banksym najdete i v českých městech, a to nejen v těch velkých. V následujícím fotoreportu najdete street art, který aktuálně můžete potkat v ulicích Přerova.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.