Rubriky
Rozhovory

Rozhovor s vítězi prvního ročníku soutěže The Dancer

Dejv Zapletal

Absolutními vítězi premiérového ročníku soutěže The Dancer jsou Fanda Čech, Michaela Bartková a Filip Růžička (Fifa). Co jim tato soutěž dala a vzala, jak se na ni připravovali a jak si chtějí užít hlavní výhru – pobyt v New Yorku? To vše se dozvíte v následujícím rozhovoru …

Zkuste čtenářům trochu přiblížit formát soutěže The Dancer. Jak vlastně celá soutěž probíhala?

Fanda Čech: The Dancer je vlastně nový formát soutěže, kde nejde o battly a freestylové tancování. Koncept je založený na tom, že se tanečníci v krátkém čase učí vazby v různých stylech a obtížnostech a ty potom předvádí před porotou. Musí je co nejkvalitněji zvládnout.

Míša Bartková: Jde o úplně nový koncept soutěže, určený pro tanečníky jako jednotlivce, kde každý musí projít 4 tanečními styly – hip hop, disko, contemporary a latino (základy kubánské salsy, afro apod.). V prvních postupových kolech a v semifinále jsme absolvovali 4 lekce v těchto daných stylech, každou po hodině a půl, se zhruba 10-ti minutovými přestávkami mezi každou lekcí. Každá lekce měla podobný průběh – rozehřátí, stretching, technika a následně choreografie, kterou jsme pak předváděli před porotou. Mimochodem porota vždy hodnotila v průběhu celé lekce, což docela přidalo na obtížnosti, jelikož v těch 6-ti hodinách nebyl žádný prostor na odpočinek. Choreografie se samozřejmě musela předvést co nejpřesněji, s co největší energií, výrazem a osobitostí. Tanečník, který získal co možná největší počet bodů v každé disciplíně, měl zajištěný postup dál. Finále probíhalo trochu jinou formou, měli jsme za úkol se během dvou dnů (v přepočtu ve zhruba 8-mi hodinách) naučit 3 minutové choreografie, hip hop, disko a contemporary, také si připravit minutové sólo ve svém vlastním stylu a následně večer v průběhu finále vše odperformovat.

Filip Růžička: The Dancer je soutěž, kde se hledají všestranní tanečníci. Musí zvládnout 4 styly (hip hop, disco, modern dance, latino cuba) na určité úrovni. Naučíte se vždy něco z techniky, kroky a poté vazbu, kterou tancujete v malých skupinkách před porotou. Ta vám uděluje body. V druhém kole byl po každé vazbě i freestyle a ve třetím kole jste předváděli navíc i své sólo.

Kdo z lektorů vám nejvíce seděl a proč? Nemusí to nutně znamenat, že jste na jeho lekci získali nejvíce bodů …

Fanda Čech: Mně z lektorů nejvíc seděli samozřejmě Gabča Vengřinovičová a Majkl Zvara, protože to jsou streetaři :-) A vlastně i Tomáš Haas mi dost sednul. Měl jsem sice strach z disca, protože tempo kulomet a noha u hlavy nejsou zrovna moje silné stránky. Nakonec se ale ukázalo, že Tom nedává nohy k hlavě apod., ale že se jeho disco spíš podobá streetjazzu, což mi dost sedí :-)

Míša Bartková: Všichni lektoři byli super. Líbilo se mi, že každý z nich měl svůj osobitý styl, jak v přístupu k soutěžícím, k vedení lekcí, tak k tvorbě. Mne naprosto nadchla Vika Kozáková, svým pojetím contemporary. Lekci s ní jsem si užila asi úplně nejvíce, její styl mi prostě sednul a inspiroval. Kdo opravdu oživil atmosféru soutěže a vždy neskutečně bavil v průběhu celé lekce, byl Tomáš Haas. Pro mne asi zatím nejvtipnější lektor, kterého jsem kdy poznala! :-)

Filip Růžička: Z lektorů mi nejvíce seděl Michal Zvara, jelikož dělá to, čemu mám nejblíže. Ale ostatní lektoři byli taky super! Nepřišli si tam jen odučit lekci, ale byli tam pro nás a pomáhali nám, když jsme něco nevěděli z techniky atd. Zároveň ale panoval nekompromisní přístup, když to nezvládáš a nechceš bojovat – tam jsou dveře, běž. Lektoři byli přísní a chtěli z nás vždy dostat to nejlepší.

Jak jste se naopak poprali s tanečními styly, kterým se třeba běžně nevěnujete?

Fanda Čech: Největší problém jsem měl s modernou. Ne ani kvůli náročnosti vazeb nebo tak, ale spíš kvůli tomu, že nemám ve zvyku propínat špičky, nemám rozsahy na švihání nohou a neumím skákat všechny ty modernistický skoky.

Míša Bartková: Mně asi dělal největší problém hip hop. Už delší dobu dávám přednost jiným stylům, proto jsem cítila, že mi dělá problém se do toho zase dostat. Z této disciplíny jsem také měla největší strach ve finále. Co se týče salsy, za celý svůj život jsem absolvovala asi 3 lekce, takže techniku nemám téměř žádnou, ale ta hudba mne naprosto omamuje. Jsem velkým milovníkem jihoamerické kultury, takže to šlo od srdce.

Filip Růžička: Poprat jsme se museli, no :-) Hlavně jsem se naučil, že když něco neumíš, tak to nesmíš nechat na sobě znát. Dost jsem zápasil s modern dance. Něco ze základů mám, ale nevěnuji se tomu každý den.

The Dancer
The Dancer

Jak jste v průběhu soutěže vnímali konkurenci? Tušili jste, že by to mohlo vyjít?

Fanda Čech: Konkurenci jsem samozřejmě vnímal celou soutěž. V prvním kole jsem to šel jenom zkusit a v nic jsem nedoufal a ono to vyšlo tak, že jsem najednou byl první :-) Takže v druhém kole jsem se už hecoval tak, že jsem odtamtud sotva odešel :-) No a ve finále už jsem byl v úplným šílenství, protože všichni byli super. Ale nakonec vyšlo i to finále :-)

Míša Bartková: Abych se přiznala, až do finále jsem tanečníky kolem sebe vůbec nevnímala. Soustředila jsem se jen na to, abych já sama předvedla to nejlepší, co umím, a abych sama sebe nezklamala. Ve finále jsem pak prozřela, kolik talentovaných a krásných lidí kolem sebe mám, což mne velice motivovalo a díky čemu jsem si soutěž o to víc užila. Ale jak říkám, nevnímala jsem ostatní tanečníky jako konkurenci, spíše jsem chtěla ukázat to nejlepší ze sebe, ať už to dopadne jakkoliv. Což se mi tak z 80% podařilo :-)

Filip Růžička: Přihlásil jsem se na poslední chvíli. Něco v hlavě mi řeklo, že by to mohla být dobrá zkušenost. A taky popravdě, 400 Kč za 4 workshopy po hodině a půl se super lektory, kteří ví, je super. Tak jsem do toho šel a očekávání na začátku nebyly žádné, jak jsem se ale dostal do druhého kola z prvního místa, tak už to bylo jiné :-)

A co příprava na soutěž? Kolik času jste jí věnovali a jak probíhala?

Fanda Čech: Vzhledem k tomu, že jsem dost časově vytížen (škola, tancování, láska :-) atd. ), tak jsem si na přípravu nechal jen týden a v ten den, co jsem chtěl začít (týden před soutěží),, jsem lehnul s čtyřicítkama horečkama. Takže jsem se bál, že na žádnou soutěž ani nepojedu a že budu umírat v posteli. Moje příprava tedy byla pátek dopoledne před odjezdem.

Míša Bartková: Do prvního brněnského kola jsem se přihlásila spíše ze zvědavosti, takže příprava neproběhla žádná, ale za to jsem si toto kolo užila úplně nejvíce. Před semifinálovým kolem jsem jela 2 – 3 měsíce v kuse bez zastavení (různé taneční projekty a kšefty), takže opravdu nebyl čas se ještě nějak připravovat, spíše jsem tam šla s tím, abych to ve zdraví přežila. Což se nestalo, protože jsem si hned v prvním kole hip hopu (díky zákeřným pohybům Gábi Vengřinovičové :-) ) totálně zablokovala krk, takže jsem semifinále odtančila v bolestech a hlavně naštvaná, že jsem skoro nic nepředvedla. Aby toho nebylo málo, hned po skončení náročného semifinále jsem se musela v rychlosti přesunout na Barrandov na natáčení Superstar, kde mne čekalo odtančit svou vlastní choreografii s četnými pohyby házení hlavou, což byl se zablokovaným krkem opravdu problém! :-) Na finále jsem si plánovala alespoň měsíční přípravu – vyšel z toho týden (ale za to intenzivní).

Filip Růžička: Přípravu na soutěž jsem moc nestíhal, mám lekce každý den a mé tělo nemohlo. Po druhém kole jsem od lektorů zjístil, v čem mám rezervy a začal pracovat na rozsahu a na technice modern dance. Své solo jsem připravoval v hlavě.

Díky vítězství v soutěži The Dancer se podíváte do New Yorku. Už jste přemýšleli, co všechno během pobytu chcete zvládnout?

Fanda Čech: No jasně :-) Kvůli New Yorku jsme tam šli, teda aspoň já :-) A chtěl bych zvládnout úplně všechno, ale trošku se bojím, že během 10 dnů budu rád, když zvládnu pár lekcí, uvidím Sochu Svobody a Central Park.

Míša Bartková: Co možno nejvíce tanečních lekcí, všechno vidět, všechno koupit, nejvíc si to užít! :-)

Filip Růžička: Já byl v NYC před rokem na tři týdny, takže jsem už viděl vše, ale vůůůůbec mi nevadí, že tam pojedu zase! :-) Chtěl bych stihnout workshopy a Sochu Svobody. Míše a Fandovi se klidně nabídnu jako průvodce.

The Dancer
The Dancer

Co byste vzkázali lidem, kteří uvažují, že by se zúčastnili příštího ročníku?

Fanda Čech: Co bych vzkázal? Vzkázal bych, že pokud děláte street, choďte předtím na techniku moderny, to určitě pomůže. Taky pokud jste nikdy nedělali latino, naučte se aspoň základní kroky + rytmiku. A pokud máte problémy se zády, hodně je posilujte, nebo začněte chodit na lekce Gábiny, aby si vaše záda zvykly, protože s Gábinou o ně dost možná přijdete :-)

Míša Bartková: Makejte na sobě, hlavně na stylech, kterým se tolik nevěnujete. Buďte originální, osobití, pokorní, průbojní, pozitivní a tančete srdcem. Věřte si, pokud cítíte, že na to máte.

Filip Růžička: Určitě jdetě příští rok do toho! Bude to náročné, tomu věřte, ale dostane vás to někam úplně jinam. Posune vás to dopředu. Získáte mnoho zkušenosti, techniky, kroků. Naučí vás to, jak se prezentovat jako tanečník. Lidi kolem vás vás budou hecovat. Není tam čas na brečení v koutě, prostě musíš makat. To mě strašně bavilo, mám z toho dobrý pocit a jsem rád, že jsem do této soutěže šel.

Poslední otázka trochu z jiného soudku. Co vás čeká v nejbližších dnech a týdnech, kde vás můžeme potkat?

Fanda Čech: V nejbližších dnech a týdnech budu určitě na různých soutěžích (Czech Dance Organization, Taneční skupina roku), kde budu mít svoje složky (TS Paul-Dance, T-Bass, Dance Academy Prague), takže je pojedu podpořit :-) Jinak určitě taky budu na dílčích akcích Urban Culture Games a hlavním eventu, ke kterýmu tohle směřuje. Tohle všechno chystáme s Projekt AWA (hlavně teda Silvi, Robin a Eli).

Míša Bartková: No, správně by mě mělo čekat psaní bakalářské práce a příprava na státnice, ale to zřejmě nevyjde :-) Příští týden natáčení na TV Barrandov v pořadu To byl váš rok, kde jsem dostala nabídku zatančit si contemporary sólo. Čeká mě vystoupení ve Stavovském divadle v rámci předávání cen Czech Grand Design pod vedením Jany Burkiewiczové. Od dubna budu mít nově svoje taneční lekce ve Vršovicích pod vedením Art 4 People, na co se těším asi úplně nejvíc! :-)

Filip Růžička: Mě teď potkáte jen na studiu nebo doma za počítačem :-) Stavím tento rok 9 formací (pro můj Beat Up a extérně pro Funky Beat) a jaksi to je trošku hodně :-) Takže hledám hudbu, mixuju, vymýšlím, stavím. Uvidíte mě na Taneční skupině roku, na Czech Dance Masters a nejbližších battlech.

The Dancer
The Dancer
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.