Rubriky
Rozhovory

Sabina Škodová: Můžete mě teď potkat všude, kde se tančí!

Tanečnice Sabina Škodová je už dlouhou řadu let pojmem na české taneční scéně. Na svém kontě už má za svou kariéru nepřeberné množství úspěchů …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)

Tanečnice Sabina Škodová je už dlouhou řadu let pojmem na české taneční scéně. Na svém kontě už má za svou kariéru nepřeberné množství úspěchů! Jako jedna z mála navíc jezdí pravidelně rozšiřovat své obzory i taneční zkušenosti do zámoří. Své umění pak předává tanečníkům po celé republice, formou tanečních workshopů. HipHopDance.cz ti přináší exkluzivní rozhovor s jednou z nejzářivějších hvězd českého tance …

Ahoj Sabčo :) Myslím si, že tě není potřeba našim čtenářům příliš představovat. Jsi tanečnice, choreografka a lektorka. Doplnila by jsi ještě nějak tuto charakteristiku?

Ještě si o sobě myslím, že jsem vtipnej člověk. Jinak asi nemám co dodat :)

Jsi narozená ve znamení býka. Kromě toho, že mají tito lidé nesmírně vyvinutý smysl pro umění, jsou prý také klidní, trpěliví, konzervativní a často uzavření. Které z těchto vlastností sedí na tebe?

Na mě asi sedí to umění, i když netuším, jestli je to právě daný znamením, ve kterým jsem narozená. Jinak ale rozhodně klidná, trpělivá a konzervativní nejsem. Uzavřená asi jsem víc než jsem bývala, ale je to na základě životních zkušeností … někdy je lepší být uzavřenější ;)

Pojďme k tanci :) Vím, že jsi začala tančit už jako hodně malá. Mohla by jsi prozradit, v kolika to bylo letech a kdo tě k tanci přivedl?

Bylo mně pět let, když mě máma přivedla do dětského souboru Pišťaláček. Byl to folklórní soubor v Brně. Moje máma tančila asi šest let v Jánošíku a protože jsem se doma furt kroutila a byla moc malá na cokoliv jinýho, tak mě vzala právě sem. Tam jsem byla asi rok. Pak přišla moje učitelka s tím, že jsem moc šikovná na to, abych chodila s panenkou v kroužku a zpívala písničky (nechápu, čemu říkala zpěv, protože doma mě moji rodiče utínali, když jsem se o to snažila :). Možná, že to byl právě ten zpěv, proč mi doporučili jít jinam :)?! Takže nastalo pár let baletu…

Takže jsi začala v šesti letech chodit do baletu … čemu vděčíme za to, že jsi se nakonec rozhodla jít v oblasti tance úplně jiným směrem? Aneb jaká byla tvá cesta od baletu až po street dance?

Balet mě asi po dvou letech nějak přestal bavit a tak jsem u toho ještě rok vydržela a začala docházet na kurzy moderního tance k Evici Šedové do Studia 6 (dnešní Dynamic). Evica se jednoho dne objevila v naší třídě na základce a prostě nás na tanec nalákala. Strašně mě to chytlo a aby toho nebylo málo, tak jsem ještě začala chodit na společenské tance do Trendu, kde to bez partnera bylo samozřejmě na nic. Po roce kurzů moderního tance jsem přišla na konkurz do tehdy jediné dětské hip hopové taneční skupiny v ČR, Dynamic. Konkurz jsem udělala a od té doby mě tady máte :) Tradaaaaaa …

Po jaké době v Dynamicu začaly přicházet tvé první taneční úspěchy a v kolika letech jsi se stala v Brně lektorkou? Které taneční styly tě zpočátku nejvíce bavily a vyvinul se případně časem nějak tvůj “vkus” v této oblasti?

No, řekla bych, že to začalo, když proběhlo první mistrovství v hip hopu, což bylo asi tak po dvou letech, ale nedá se to tak vyloženě říct. Fungovali jsme spíše jako skupina a ne jako jednotlivci. V Brně jsem začala učit svůj první kurz v 16ti a pak o rok později jsem dostala na půl s Bunny, která skupinu už rok vedla, juniory a děti … sranda byla ta, že jsem je učila disco a ne hip hop :)

Já jsem asi z počátku neřešila, co mě baví víc, či míň. Prostě mě bavilo se hejbat tak, jako moji trenéři a měla jsem v nich obrovskej vzor. Až postupem času jsem začala trochu chápat rozdíly mezi streetovými styly, ale stejně zlom nastal až když jsem přišla na první Street Dance Kemp a viděla tančit zahraniční tanečníky. Nějak jsem zjistila, že vlastně neposlouchám hudbu a není tam žádnej feeling, takže jsem začala tak trochu znovu :) Ale bylo to k něčemu …

Můj vkus nebo spíš slina, která mě chytla, přišla díky NY. Byla jsem předtím dvakrát v LA, ale stále jsem to nebrala jako kulturu a životní styl nebo něco, co se dá žít. Prostě jsem to tam tolik necejtila. Každýho chytne něco jinýho. Došlo mi to všechno až v NY, při mé první návštěvě a musím říct, že jsem za to strašně vděčná. Tohle město se podepsalo v mém životě něuvěřitelným způsobem, a to nejen po taneční stránce.

Sama jsi se svou odpovědí dostala k tématu Ty a USA. Kolikrát jsi vlastně tuhle kolébku street dancu navštívila a kteří tanečníci, se kterými jsi se zde sešla, tě nejvíce ovlivnili? Jak vlastně vypadají tvé “zaoceánské mise” ? Chodíš jen na tréninky do tanečních studií nebo také v NY často navštěvuješ kluby? Jak tam vypadá taneční klubová scéna?

Asi bych dokázala spočítat kolikrát, ale důležitý je to, co mi to celkově dalo. Potkala jsem tam spoustu zajímavých lidí, kteří tam buď žijí od mala a nebo jsou přistěhovalci. Každý z nich uvažuje samozřemě jinak, ale všichni se k tanci staví stejně … je to jejich život a i když třeba pracují v restauracích a nebo rozvážejí pizzu, tak je toto pro ně život. Díky tomu se tam tančí úplně jinak, mě tato cesta strašně chytla a přivedla na úplně jiné myšlení.

První dvě návštěvy byly takový, že jsem chodila právě do tanečních studií a sem tam do klubu. Jenže jsem se tam pak časem poznala s místníma tanečníkama a ti mě do toho naprosto zatáhli, takže minimum lekcí a hlavně open practice a party, ať už venku nebo v klubu. Tam jsem se toho naučila nejvíc! Když jsi mezi nima a tančíš, tak to cejtíš … mezi lidma na lekci tohle nenajdeš.

Klubová scéna je tam obrovská. Znají se více méně všichni navzájem, ale pak by se dalo i říct, že se dělej na takový velký skupiny jako třeba lidi z ghetta, stará garda, mladá garda – to jsou mláďata, co se tam třeba přistěhovali a držej spolu.

Jak tak čtu, jak o New Yorku mluvíš, nenapadlo tě někdy, že by jsi se do tohoto města vyloženě na trvalo přestěhovala? Láká tě žít v USA nebo je ti přecijen Česká republika bližší? A kde vůbec v ČR bydlíš, v Praze nebo v Brně? Vím, že máš docela dost lekcí po celé republice …

Tak to je otázka otázek :) Už jsem se o to snažila, ale bohužel to nedopadlo. Je strašně těžký se tam uchytit a ne vždycky se ti to povede. Kolikrát můžeš bejt sebelepší tanečník, ale nepotkáš toho správnýho člověka, kterej ti dá práci a letíš zpátky domů. Musím říct, že v NY je to boj a nejen v tanečním světě. Spousta lidí tam nemá práci a kdo má a přijde o ní, tak ji těžko hledá jinde.

Co se týká tance, tak bych byla raději tam, ale doma je taky dobře. Když chce člověk dělat to, co ho baví, tak si to dokáže najít i v těch nejmíň možnejch místech a já myslím, že u nás se to docela posunulo o kus dál. Hlavně co se týče chápání kultury, takže si tu na svoje přijdu taky. Jsem třeba strašně vděčná za každej Soulgasm a nejen to, dala jsem se na salsu a to mně naprosto nahradilo NY, co se týče house dancový komunity a hustlu. V Praze salsa rozhodně žije a hlavně ti lidi, co choděj do klubů, to žijou. Každej den tady najdete párty, kde se tančí od večera do rána, a to ve velkým stylu :)

Mám workshopy všude možně, ale vždycky se vracím do Prahy. I když Hradec už je takový moje druhý bydliště a Modrá na Slovensku naprosto přechodný bydliště :D

Neznám příliš mnoho tanečních lektorů v ČR, jejichž lekce by byly tak oblíbené jako jsou ty tvoje. Čím si to vysvětluješ? Přijde ti, že vedeš své hodiny jinak, na české poměry nestandartně? Na co konkrétně se nejvíce zaměřuješ, apod.?

Nemám pocit, že by byly moje lekce až tak oblíbené, ale asi jsou jiné. Hlavně můj tanec načichl za to cestování zkušenostma, a to asi dělá hodně. Snažím se lidem předávat i informace a především zkušenosti, což člověk, kterej necestuje, asi nemůže. V tom bych viděla asi jedinou takovou odlišnost :)

Já ráda učím techniku a to, jak vlastně na to. Někdy udělám i vazbu, ale to jen tak svátečně … neustále jsem přesvědčená o tom, že vazba nikoho nenaučí tančit. Záleží to ale dost na tom, koho máte na lekci. Pokud vám tam přijde už vyspělej tanečník, tak ho asi farmra učit nebudu :) Většinou učím spíš lidičky, kteří se teprve učí a ještě toho tolik za sebou nemají, takže tam bych s vazbama asi moc nepochodila :)

Sabina Škodová
Sabina Škodová

Uměla by jsi říct 1-2 jména tanečníků, kteří jsou pro tebe samotnou úplně top v Čechách a ve světě? :)

Ne, neuměla. Já nehodnotím tanečníka jen podle toho, jak se hýbe, ale jak o tom přemýšlí a taky podle toho, jakej je člověk. Tanečníků, kterých si vážím, je několik, ale nejsou to třeba nejlepší tanečníci na světě. Nevadí mi to, protože právě tyhle lidi mi dávají víc než někteří, kteří mají neuvěřitelný pohyby, ale chovají se jak … :) Můžu je obdivovat, ale tím to pro mě tak nějak končí. Není to pohrdání a ani arogance, jen jsem se od jisté doby a po určitých zkušenostech začala dívat na lidi jinak.

Jak by jsi zhodnotila současný stav street dancu v Česku a jaký máš pocit z toho, jak se tu scéna vyvíjí?

No, těžko teď soudit, protože jsem se nepohybovala docela dlouho až tak moc na české scéně. Každopádně jsem viděla Dance Floor Attack a tam bych řekla, že se to nikam neposunulo. Ale co můžu říct z pražské scény, tak tu tanečníci chodí víc na párty, scházejí se a neřeší, kdo je jaká skupina a trénujou spolu, což mě strašně moc potěšilo. Taky je super, že jsou někteří schopní přijet i z jinýho města na párty. A o tom to je! Myslím, že se to po této stránce určitě sune dál.

Máš kromě tancování a častého cestování, které je s ním spojené, vůbec čas na nějaké další aktivity? Jaké záliby a koníčky má Sabina Škodová?

Ha, tak to je otázečka jak malovaná :) Přiznám se, že jsem měla teď spoustu času, ale jen díky tomu, že jsem byla dlouhodobě nemocná, takže jsem tančit ani moc nemohla. Tělo to prostě nedávalo. Teď už se všechno naštěstí vrací do normálu a Sába chytla druhej dech a řítí se na nějaký nový projektíky. Moje další aktivita je právě salsa, kterou vyplňuju téměř veškerej čas, kterej trávím v Praze, takže se rozhodně nenudím. Stalo se to takovou mojí novou zálibou a musím říct, že moc pěknou :) Je fajn vystřídat prostředí a poznat nový lidi.

Každopádně našeho světa se nevzdám, nebojte :) Jsem asi maniak a v tuhle chvíli je mým koníčkem tanec, tanec, tanec. Je to ale samozřejmě daný hlavně tím, že jsem dlouho moc tančit nemohla. Takže až se toho zase nabažím, tak mi tuhle otázku položte znovu a já odpovím docela určitě jinak :)

Liší se hodně hudba, kterou si pouštíš v soukromí od hudby, která hraje na tvých tanečních hodinách? Mohla by jsi prozradit tvůj nejoblíbenější hudební žánr, případně i interprety?

Hudba se u mě doma určitě liší, ale někdy si i ráda pustím pecky, které třeba používám na lekcích. Je to trošku úlet, ale ráda si poslechnu R´n´B, jenom ne takový to ukňouraný, kde všichni všechny milujou a tak. Asi před půl rokem jsem dostala od někoho, kdo má asi dost stejnej vkus na poslechovou hudbu jako já, luxusní alba. Musím říct, že je to pravá hudba pro Sábu :) Vždycky mě to strašně hodí do klidu a pěkně se u toho usíná. Tady máte některý z nich: East Side Story, Strange Flower, Silhouette Brown … Samozřejmě, že záleží na tom, jakou mám náladu. I takovej chill house je rozhodně na místě…

Nedávno sis zahrála ve videoklipu s moderátorem Evropy 2/raperem/zpěvákem, Raegem. Jak tahle spolupráce vlastně vznikla? Líbilo se ti natáčení a šla by jsi do podobného projektu znovu?

S Raegem jsem se tuším poprvé setkala na natáčení pořadu Frisbee, kde jsem porotcovala battle s názvem Král parketu. Parkrát jsme se dali do řeči a byla to vždycky zajímavá debata. Po nějakým čase jsme se zase potkali a on se zmínil o chystaném vidoklipu a nabídl mi, zda-li bych si tam nechtěla zahrát s ním. Chvilku jsem nad tím přemýšlela, přece jen nejsem herečka a nikdy jsem nic takovýho nedělala. Řekla jsem si ale, že je to obrovská výzva, vyzkoušet si, jestli kromě tancování zvládnu i něco jinýho, a nakonec jsem na to kývla. Musím říct, že to byla velká zkušenost a bylo to pro mě hodně zajímavý. Jestli bych šla do podobného projektu znova? Hm, asi by záleželo na nabídce. Přeci jen se líp cítím v tanci než v hraní. Ale spojit tyto dvě věci dohromady … beru okamžitě!!

Kam budou směřovat tvé kroky v nejbližších měsících? Na jakých akcích v České republice tě budeme mít možnost vidět a kam by se měl člověk vydat, kdyby si rád zkusil hodinu tance pod tvým vedením?

Můžete mě potkat všude, kde se tančí … Jakákoliv akce se naskytne, na které mě nechají řádit aspoň chvilku, budu tam. Určitě zase plánuju NY a hledám „sponzora“ :) Vím ale, že takový lidi neexistujou, takže počkám až někde něco vydělám. Jjinak mám v hlavě pár projektíků, jak už jsem tady zmiňovala. Od 7. dubna otevírám konečně svůj open class v Praze. Je to po dlouhé době, tak doufám, že lidičky přijdou. Bude to open class waacku a bude probíhat každý čtvrtek od 20:30 do 21:30, v prostorách BDS Academy. Je tam super prostředí a zázemí. Dál plánuju „po“letní waacking soustředění na tři dny, které proběhne v termínu 2.-4.9. 2011 v Hradci Králové. Tam by se měl právě tančit především waack a trochu taky vogue. Budu zvát zahraničního hosta na oba styly, tak doufám, že si tanečníci přijdou na své. Bude to takovej warm up pro akci „Waack it up 2“, která by měla proběhnout začátkem října. Loňské vydání se opravdu podařilo a už teď vím, že se k nám do Česka chystá spoustu zahraničních tváří … bude to velký! Těšte se :)

Díky za rozhovor! V případě, že by jsi chtěla něco vzkázat našim čtenářům, nyní máš prostor :)

Určitě! Lidi, kteří ještě netančíte a čtete tento rozhovor … tančete! Neskutečně vás to odreaguje a třeba v tom najdete i nějakej smysl a životní styl. Každopádně i jako forma relaxu to není vůbec špatný :) Tanečníci, co už tančíte nějakej ten pátek … neřešte, co kdo má na sobě a běžte na párty a tancujteee! Tancujte se všema a pro zábavu, ne se předvádět … to vám totiž k ničemu nebude… :D Užívejte si to! Peace.

Info k fotografii v článku:
fotograf: Víťa Špičan
úpravy: Dominik Mráz

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.

1 komentář u „Sabina Škodová: Můžete mě teď potkat všude, kde se tančí!“

Prosim Vas, nevim jestli jste pouzili google translator pro anglictinu, ale ta anglina nedava vubec smysl docela casto. Tedka jsem to dal precist kamosovi americanovi a teda uvod mu nedaval smysl.

Komentáře nejsou povoleny.