Rubriky
Reportáže

Desátý ročník Juste Debout je minulostí

V neděli 13. března 2011 proběhl v Paříži jubilejní desátý ročník nejprestižnějšího světového street dance battlu …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Dejv Zapletal

V neděli 13. března 2011 proběhl v Paříži jubilejní desátý ročník nejprestižnějšího světového street dance battlu Juste Debout. Battlovalo se v kategoriích hip hop, house, popping & locking (vše 2×2), nechyběly ani doplňkové kategorie experimental a toprock.

Juste Debout se poprvé konalo v roce 2002, tehdy ještě v pařížské tělocvičně Champ sur Marne s cca 330 návštěvníky. V roce 2004 se akce přestěhovala do Stade de Courbentin, to ji navštívilo přes 2400 příznivců pouličního tance. Popularita stále stoupala, počet států, kde probíhaly preselekce, se neustále rozšiřoval. Po pěti letech existence lze Juste Debout označit jako největší a nejprestižnější street dance akci na světě, na kterou se sjíždějí ti nejlepší tanečníci stylů hip hop, house, popping a locking ze tří kontinentů.

V roce 2008 se díky nedostačující kapacitě akce potřetí stěhuje, tentokrát do obrovské Palais Omnisport de Paris Bercy, kde se Juste Debout koná dodnes. V loňském roce celosvětového finále navštívilo 13000 lidí, dalších více než 30000 návštěvníků shlédlo preselekce v jednotlivých státech světa. Letos si desáté jubileum nenechalo ujít přes 15000 příznivců street dance z celého světa.

V letošním roce se preselekce konaly hned v několika státech vůbec poprvé, což znamenalo pro Juste Debout docela velké oživení. Mám na mysli především USA, protože vítězové této kvalifikace velmi zamíchali celkovým pořadím. Dalšími státy, kde se v roce 2011 poprvé bojovalo o postup na Juste Debout, byly např. Singapur, Švýcarsko, Řecko nebo Anglie.

Nejvíce pozornosti strhávala jako vždy hiphopová kategorie, která měla dva favority. Domácí hvězdy a vítěze japonské preselekce Les Twins, ale také vítěze americké kvalifikace, kterými byli Tyger & Virgile. Tyto dvě dvojice se střetli v semifinálovém battlu, který se tím zároveň stal předčasným finále. K velké radosti všech domácích návštěvníků byli úspěšnější francouzká dvojčata Larry & Laurent, pro které pak finále proti U.K. & Aldo Ardo z německé crew Bad Newz M.P. bylo jednoznačnou záležitostí. Ani jedni ze soupeřů Les Twins nezískali od porotců během battlů ani jeden hlas, jejich absolutní převaha na letošním Juste Debout se podepsala i na nekompromisním výsledku finále 5:0.

Je to trochu symbolické, že zrovna desátý ročník Juste Debout patřil největším mediálním hvězdám v historii této akce. I tentokrát střídali battlování před patnáctitisícovým publikem s poskytováním rozhovorů nejrůznějším televizím a internetovým portálům v press roomu. Les Twins si svůj poslední Juste Debout battle (což oznámili hned na začátku akce) opravdu užili a vítězství jim patří naprosto zaslouženě.

Mezi další dvojice, které se probojovaly do hlavního battlu, patřili např. Joseph Go & Francis, Diablo & Speedy Legz z Criminalz Crew, francouzsko-německá dvojice Dedson & Ben nebo teď už ne tak malé Japonky, které v roce 2009 zvedly na nohy celou halu Bercy – ano samozřejmě jde o Maiku & Kazane.

Opravdu zajímavou kategorií byl ale také house dance battle. Zatancovali si v něm třeba Daneshiro & Rickysoul, Eddy & Niako, Babson & Mamson (všichni FRA) nebo další mediální hvězdy FootworKingz (USA), zdálo se ale, že snad celá hala si přeje, aby tuto kategorii poprvé vyhrály dámy. Tayin & Tasha (USA) nesázely na žádné triky nebo vychytávky do hudby, tančily čistě a s radostí, což všechny bavilo. Jejich vítězství byla oslava tance v pravém slova smyslu.

Zatímco na hip hop a house seděla většina patnáctitisícového publika jako přikovaná na svých místech, u funkových stylů byl znám mnohem větší pohyb lidí po hale. Možná to bylo konkrétně u poppingu dáno předem lehce odhadnutelným vítězem, což battlu ubíralo na atraktivitě. Gucchon & Key (Co-Thkoo) opravdu nenašli na Juste Debout 2011 žádnou vážnější konkurenci. Z dalších účastníků popping battlu stojí ale za zmínku např. J-Smooth & Kid Boogie nebo Popping G & Crazy Kyo.

Posledním 2×2 battlem byla kategorie, kterou doslova ovládl oheň a vítr. Pokud jste viděli videa z americké preselekce, bylo vám určitě jasné Hurricane & Firelock se v locking battlu jen tak nedají. Kdo jako vždy čekal atak asijských lockerů, byl možná trochu zklamaný, dokonce ani J. Soul & P-Lock (FRA) se do finále lockingového battlu neprotancovali. V semifinále je totiž porazili Flockey & Ray, kteří se tak ve finále postavili proti Američanům.

V kategorii experimental zvítězil Andreas, v toprock battlu si pak vítězství nenechal vzít Bboy Thias. Právě v toprocku soutěžil i legendární Mr. Freeze nebo polovina nejslavnější dětské dvojice současnosti Bailrock. Pokud jste se ale prošli halou Bercy, určitě nebyl problém narazit ani na jeho druhou polovinu, kterým je Baby Boogaloo.

Za zmínku určitě stojí i dvě opravdu skvělé show, které do programu desátého ročníku Juste Debout zařadil hlavní organizátor Bruce Ykanji. 9-1 Pack i Pro-Phenomen předvedli, že i v televizních soutěžích mohou zvítězit opravdu špičkoví tanečníci s výbornými choreografiemi.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY HIP HOP:

čtvrtfinále
Les Twins vs Poogie & Nycka
Tyger & Virgile vs Junior & Azar
Old Future vs Aldo Ardo & U Kay
Dedson & Ben vs Yudat

semifinále
Les Twins vs Tyger & Virgile
Aldo Ardo & U Kay vs Yudat

finále
Les Twins v Aldo Ardo & U Kay

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY HOUSE DANCE:

čtvrtfinále
Daneshiro & Ricky Soul vs Naim & Willie
Adn & Zach vs Eddy & Niako
Tayin & Tasha vs Babson & Mamson
Next Generation vs Footworkings

semifinále
Daneshiro & Ricky Soul vs Adn & Zach
Footworkingz vs Tayin & Tasha

finále
Tayin & Tasha vs Adm & Zach

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY LOCKING:

čtvrtfinále
Roaddoggz vs What Came Out of the Mother Ship
Hurrikane & Firelock vs Pouss One & Morgan
Flockey & Ray vs Legendes Urbaines
P-Lock & J Soul vs Vovan & Moroz

semifinále
Roaddoggz vs Hurrikane & Firelock
Flockey & Ray vs P-Lock & J Soul

finále
Hurrikane & Firelock vs Flockey & Ray

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY POPPING:

čtvrtfinále
Co-thkoo vs Spazm & Baby Bang
J Smooth & Kid Boogie vs Poppin C & Poppin Scream
Dickson & Brooke vs Sonia & Farah
Poppin G & Krazy Kyo vs Marabout & Blondie

semifinále
Popping G & Crazy Kyo vs Sonia & Farah
Co-thkoo vs J Smooth & Kid Boogie

finále
Popping G & Crazy Kyo vs Co-thkoo

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.