Rubriky
Reportáže

Premiérový Versus battle sklidil velký úspěch

Olomoucký klub 15 minut hostil poslední prázdninovou sobotu zcela novou akci s názvem VERSUS | 2 styles battle & party …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Dejv Zapletal

Olomoucký klub 15 minut hostil poslední prázdninovou sobotu zcela novou akci s názvem VERSUS | 2 styles battle & party. Premiérové vydání neslo podtitul Hip Hop vs. Dancehall, a právě tyto dva hudební i taneční styly provázely mejdan celý večer.

Po relativně dlouhé době se tak do Olomouce vrátil pouliční tanec. Posledním battlem, který tu proběhl, byl warm-up k česko-slovenské preselekci na Battle Of The Year v březnu letošního roku. Nejen olomoučtí tanečníci tak byli na akci nažhaveni a na atmosféře to bylo znát. Původně menší party se proměnila v battle se vším všudy a v klubu bylo opravdu plno.

Za gramofony se postavil brněnský Dj Dummy, který zatím mezi tanečníky mimo Brno příliš známý není, a to i přesto, že stejně jako např. Dj Lowa sám před časem aktivně tancoval. Kromě dvou přehmatů ale odehrál battle na výbornou, slyšet jsme mohli známější a komerčnější pecky stejně jako absolutně neznámé songy. Dummy pravidelně střídal old school s hity nedávné doby, takže si na své přišli absolutně všichni.

Mikrofonu se ujal známý speaker Epic z BDS Academy Praha, který celou akci kočíroval. Do poroty se pak posadili absolutně všichni tanečníci, kteří se battlu zúčastnili. Pro některé to tak byla úplně první porotcovská zkušenost, což bylo mimojiné cílém této akce. Je důležité získávat zkušenosti, a to nejen přímo na tanečním parketu. A i když by tento systém mohl nahrávat obavám z nekompetentních rozhodnutí, žádného výrazného pochybení ze strany poroty jsme se nedočkali a tento systém se osvědčil.

HIP HOP BATTLE 1VS1

Jako první přišel na řadu hip hop battle 1vs1, do kterého se přihlásilo celkem 32 tanečníků a tanečnic. Velkým překvapením byla účast tanečníků, kteří na tuto akci cestovali i přes 12 hodin vlakem a podle svých slov rozhodně nelitovali. Koho jsme tedy na premiérovém VERSUS battlu mohli vidět tancovat? Kromě domácích tanečníků (OlomouCity Dancers, Alyaschca Crew, SDG Snappy, SDS, …) přijela výprava z Přerova (New Side), Zlína (Beat Up), Vyškova (N-Yoj! Chilli Crew, The Crash), Liberce (FDS), Teplic (Viva Jump), ale také z Prahy, Brna, Nového Jičína, slovenské Trnavy nebo dokonce polského Koszalinu (Top Toys).

Všech 32 tanečníků bylo rovnou vylosováno do prvního kola battlu, tentokrát tedy neprobíhala žádná dema. K vidění bylo několik zajímavých a především velmi vyrovnaných battlů. Přesto se nakonec do semifinále probojovali dva nejlepší tanečníci a pravděpodobně i dvě nejlepší tanečnice celého večera. Jeden z favoritů Romeo (New Side Přerov) si poradil s polskou tanečnicí Nenou (Top Toys Koszalin) a výborně tancující Kick (OlomouCity Dancers Olomouc) nedal šanci Sparky (New Side Přerov). Finále tedy bylo čistě chlapskou záležitostí. Možná trochu překvapivě, ale rozhodně zaslouženě v něm zvítězil domácí Kick a zařadil se tak mezi v současné době nejúspěšnější olomoucké tanečníky.

DANCEHALL BATTLE 1VS1

I když je to už nějaký rok zpátky, co dancehall zažil v ČR velký boom, všeobecně se tu kvalita tanečníků, a především tedy tanečnic, které se dancehallu samozřejmě věnují mnohem více, příliš nezvýšila. Uvidíme, jak tomu bude za 14 dnů na Queens Style Zone 5 v Ostravě (registrovat se můžete na stylezone.hiphopdance.cz), nicméně v Olomouci jsme se žádných opravdu excelentních výkonů nedočkali. Přesto bylo k vidění několik příjemných překvapení, a to především v podání Battle Lady z Viva Jump Teplice nebo Elly z Prahy.

Asi největší atrakcí (omlouvám se za ten výraz, ale pro mnohé diváky tomu tak určitě bylo) dancehall battlu byly Nena & Mazdia z polské crew Top Toys. Především Nena je na polské dancehallové scéně velmi známá, po vítězství na velmi známé soutěži Dancehall Queen Poland zabodovala i v jamajském finále. Bootyshake v nejrůznějších polohách (třeba ve stojce na hlavě) pro ni nebyl žádný problém, přesto však nezapomínala ani tancovat. Proto mě oproti jiným účastnicím Dancehall Queen, jejichž vystoupení mají do tance opravdu daleko, vcelku překvapila a zaslouženě postoupila až do semifinále.

Kromě Neny se do semifinále probojovaly Anara Julia z Prahy, Battle Lady z Teplic a Janča J. z Olomouce. Rozhodnout o postupu do finále nebylo vůbec jednoduché, protože všechny tanečnice si byly navzájem vyrovnané, k čemuž se přidalo i dilema na téma, jaký taneční projev je vlastně více dancehallový. Nicméně nakonec se ve finále utkaly Battle Lady (Viva Jump Teplice) a nakonec vítězna Janča J. (Olomouc).

Všichni čtyři finalisté (tedy Kick, Romeo, Janča J. i Battle Lady) si odnesly ceny od partnerů akce So Real Shop (www.sorealshop.cz) a Converse Mania (www.converse-mania.cz).

Tancováním ale program v klubu 15 minut nekončil. Svůj prostor dostali i mc´s, ve své exhibici a následném battlu se představil nedávný vítěz Battle Kings nebo finalista Battle Night MC Arp. Všechny vstupenky byly slosovatelné, takže si za pouhých 40 Kč odneslo více než 10 diváků ceny v hodnotě přes 3000 Kč.

Stinnou stránkou akce byly konflikty mezi některými návštěvníky, které ale byly okamžitě vyřešeny. Přesto jsme však po domluvě s klubem učinili potřebná opatření, abychom se podobným záležitostem příště vyvarovali. Takže příští VERSUS | 2 styles battle & party si budete moci užít ještě více než toto premiérové vydání.

Na závěr je tedy třeba poděkovat všem, kteří akci podpořili a přišli se do klubu 15 minut především dobře bavit. Už teď pro vás připravujeme druhé pokračování akce s podtitulem House vs. Funk. Ano, bude se tancovat house dance, popping, locking, waacking, atd. Těšte se na 30.10.2010, kdy druhé pokračování VERSUS | 2 styles battle & party proběhne.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.