Rubriky
Knowledge Profily

Otec hip hopu Dj Kool Herc oslavil šedesátiny

Dejv Zapletal

Clive Campbell, známý spíše jako Dj Kool Herc, je označován jako The Father of Hip Hop, tedy “otec hip hopu”. Společně Afrika Bambaatou (ten mimochodem své 58. narozeniny oslavil pouze o den později) a Grandmasterem Flashem se velmi výrazně zasloužil o rozvoj hiphopové kultury. Jak už mnozí z vás ví díky našemu novému účtu na Instagramu, tento měsíc, konkrétně 16.4.2015, oslavil své šedesáté narozeniny.

Kool Herc

Kool Herc se narodil na Jamajce, do Bronxu v New Yorku emigroval v roce 1967, když mu bylo 12 let. Na střední škole Alfreda E. Smithe trávil poměrně hodně času v posilovně a protože byl už v té době poměrně hodně vysoký, vysloužil si přezdívku Hercules (zkráceně Herc). Počátky jeho deejayské kariéry lze vystopovat v roce 1973, 11. 8. tohoto roku si totiž vůbec poprvé zahrál, a to na party své sestry Cindy. Stejně jako několik dalších Hercových parties se i tato oslava odehrála v domě jeho rodičů na adrese 1520 Sedgwick Avenue. Tato budova, jinak nazývaná General Sedgwick House, je od té doby považována za místo, kde se zrodil hip hop, jako datum vzniku hip hopu je pak oficiálně označována právě sobota 11. srpna 1973. V roce 2008 vznikla iniciativa hiphopových umělců z celého světa, jejíž cílem bylo uznání budovy, v níž Herc bydlel, za národní památku.

Velký zlom nejen pro jeho kariéru, ale pro vývoj hip hopu všeobecně, nastal ve chvíli, když si Herc uvědomil, které části songů mají u lidí větší úspěch, na které více tancují. Byly to ty krátké části – pauzy (breaks), ve kteých se nezpívalo, takže alespoň na malou chvíli do popředí vystoupil beat. Herc měl touhu tyto části písní prodloužit, proto začal kupovat dvě kopie stejné gramofonové desky a pořídil si také dva gramofony. Instrumentální části písní pak mixoval neustále za sebe a uměle je tak prodlužoval. Naučil se v písních hledat “perfektní beat” pro své parties, nezáleželo mu na hudebním stylu, protože pro své účaly použil vždy jen malou část songu. Vznikl breakbeat.

Hercova sláva stoupala, a to i díky tomu, že si pořídil nejkvalitnější soundsystem v okolí. Uspořádal obrovskou party v parku, díky které si jej mj. všimla další velmi důležitá osobnost v historii hip hopu – Afrika Bambaataa. V roce 1975 dosáhla Hercova sláva vrcholu, když začal pracoval jako deejay pro klub Hevalo v Bronxu. V klubu s ním hrával i Coke La Rock, který je označován jako prvního MC (master of ceremony) vůbec.

Pro tanečníky je ale asi nejdůležitější, že Kool Herc byl ten, který prosadil označení b-boy. Nedávno byl dokonce označen jako nejstarší žijící b-boy.

Do klubu Hevalo se na Herce chodil dívat i jeho konkurent a zároveň poslední z tzv. “svaté trojice hip hopu” – Grandmaster Flash (Flash obohatil mixážní pult o cross fader, díky němuž bylo možné plynule přecházet z jedné hrající desky na druhou). Právě Grandmaster Flash se skupinou The Furious Five (jejich singl The Message je označován jako první komerčně nahraný rapový song a jeho refrén je dodnes citován mnohými mc´s) zapříčinili, že Hercova popularita začala v roce 1977 klesat. Jednou v noci mezi nimi dokonce došlo k potyčce, při které Herc utrpěl několik bodných ran. Jeho kariéra se už nikdy nevrátila na takové výsluní, svůj poslední old school večírek odehrál v roce 1984.

Stejně jako Afrika Bambaataa se i Kool Herc objevuje na parties spíše sporadicky, ale čas od času zavítá také do Evropy. V roce 2013 uspořádal se svou sestrou Cindy v rámci festivalu Summer Stage v Central Parku na Manhattanu oslavu 40. výročí od vzniku hip hopu. Součástí byly pochopitelně koncerty, ale také diskuze o jeho počátcích a historii hip hopu vůbec.

Kool Herc si zahrál sám sebe v legendárním filmu Beat Street, poctu mu vzdalo mnoho hiphopových umělců, třeba KRS-One společně s Blu natočil singl s názvem Kool Hercules.

Další informace o vzniku hiphopové kultury najdete na naší stránce Historie hip hopu.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.