Rubriky
Reportáže

Jaký byl jubilejní dvacátý ročník BOTY?

Battle Of The Year – legendární akce, která letos oslavila dvacet let. Ano, je to neuvěřitelné, ale na vůbec první …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Dejv Zapletal

Battle Of The Year – legendární akce, která letos oslavila dvacet let. Ano, je to neuvěřitelné, ale na vůbec první break dance contest jste se mohli do Německa (tehdy ještě do Hannoveru) přijet podívat v roce 1989. Jak BOTY vypadá dvacet let poté?

Jubilejní dvacátý ročník proběhl 17. října 2009 ve Volkswagen Halle v německém Braunschweigu. V Braunschweigu není nikdo, kdo by BOTY neznal. O akci ví desetileté děti ve škole i důchodci na lavičkách v parku. Když vlezete do jakéhokoliv obchodu nebo fastfoodu, hned je všem jasné, že jste cizinec a proč jste zrovna teď v Braunschweigu. Battle Of The Year je prostě fenomén, který k tomuto městu neodmyslitelně patří, přesto se zde však letos konal možná naposled …

BOTY není záležitost jednoho dne, ale v podstatě celého týdne. V Braunschweigu probíhaly b-boy, lock, pop i hip hop workshopy, vyučovali Roxrite (USA), Lilou (FRA), Storm (GER), Arzu (GER) nebo Salah (FRA), celý týden jste také mohli navštívit výstavu k dvacetiletému výročí Battle Of The Year. Ve čtvrtek pak odstartoval další program v podobě Theater Night (vystoupili Storm, Salah, Vagabonds nebo Top 9), exhibičních 1vs1 battlů v nákupním centru (zúčastnili se b-boys z Německa, Francie, Portugalska, Ukrajiny, Švédska, Jihoafrické republiky, atd.), oficiální warm-up party, octagon street show přímo v centru města, atd. Právě veškerý doprovodný program sklidil velký ohlas, takže se ho v příštích letech pravděpodobně dočkáme znovu.

Sobota 17. 10. 2009 pak patřila hlavnímu programu ve VW Halle. Organizátoři začali diváky pouštět do haly po čtvrté odpolední, kdy už za gramofony stáli nejlepší dj´s dvacetileté historie BOTY: Woodo, Billy Brown, Renegade, Nas D, Kid Cut, Cut Nice, Tee a Skraam. Chyběl pouze James Leacy z Anglie, který bohužel v roce 2004 zemřel. Následující cca dvě hodiny pak tradičně patřily jamům přímo v hale.

To už ale na pódium nastoupila dvojice speakerů Spax (GER) & Trix (UK). Spax moderoval Battle Of The Year po třinácté, Trix dokonce už po patnácté. Oba se speakerování náramně hodí, zvláště Trix je ukázkovým příkladem toho, jak může být speakerování náročné, když se do toho vloží 100% energie. Na bezmála desetitisícové publikum neustále chrlili množství vtipů, ale i dárků od sponzorů akce. Vzduchem celý večer létaly plechovky Red Bullu, potítka od New Yorkeru, promo CD od deejayů, atd.

A kdo vlastně jubilejní dvacáté BOTY porotoval? Byli to Storm z Německa, Roxrite z USA, Lilou z Francie, Cico z Itálie a Just Do It z Nizozemí. Ti po své exhibici usedli do porotcovských křesel, aby shlédli 18 b-boy crews, které se do finále probojovali přes kvalifikační kola.

Formosa (Taiwan)
Team Shmetta (Belgie / Nizozemí)
Ubuntu (Jihoafrická republika)
Ghost Rockz (Švýcarsko)
Funk Fellaz (Německo)
Octagon (Švédsko)
Belarusian B-Boys (Bělorusko)
Gamblerz (Korea)
Myztikal (Karibik)
Phase T (Francie)
Amazon B-Boys (Brazílie)
All Area (Japonsko)
De Klan (Itálie)
Knuckle Head Zoo (USA)
Breakers Without Fear (Řecko)
Top 9 (Rusko)
Soul Mavericks (Anglie)
Prodiggy (Rakousko)
Unstopabullz (Izrael)

Němečtí Funk Fellaz se na pódium přišli bohužel jen představit, protože více než polovina týmu byla zraněná. Porotci u jednotlivých show hodnotili synchronizaci, téma a vhodně zvolený hudební podklad, choreografii, provedení toprocků, uprocků, footworků, freezů, a power moves.

Bylo opravdu na co koukat, někteří vsadili spíše na téma a děj, někteří na společné choreografie a někteří na náročnost prvků. Ocenění za nejlepší show si nakonec odvezli Taisuke, Katsu, Toshiki a spol., tj. All Area z Japonska. Kromě nich do semifinálových battlů postoupili také Gamblerz z druhého místa, Phase T ze třetího a loňští vítězové Top 9 ze čtvrtého místa.

Dle systému 1-4, 2-3 se tedy v semifinále proti sobě postavili Gamblerz (KOR) a Phase T (FRA), All Area (JPN) a Top 9 (RUS). Po dvou čtvrthodinových battlech bylo jasno, finále bude korejsko-ruské. Horkými favority na vítězství byly obě crew, protože obě v minulosti Battle Of The Year už vyhráli. Titul nejlepší světové crew si ale z jubilejního dvacátého ročníku odvezli Gamblerz.

Celá akce byla proložena množstvím exhibicí. V 90s battlu se proti sobě postavili Cico (ITA) a Ardit (GER), se svou showcase se představili Big City Brains (Dánsko) nebo BOTY Allstars, na pódium nastoupila i vítězná dvojice We B*Girlz battlu, který proběhl den předem na oficiální BOTY warm up party.

Jak tedy letošní Battle Of The Year shrnout? Je to akce uznávaná tisícovkami b-boys po celém světě, ale je to zároveň i akce, která break dance přibližuje široké veřejnosti. Právě show, které jednotlivé skupiny předvádějí, jsou totiž velmi atraktivní i pro ty, kteří se v b-boyingovém světě nepohybují. To na vlastní kůži mohou po čtyřleté pauze poznat i čeští diváci. Kvalifikace na Battle Of The Year 2010 se totiž vrátí do ČR, a to konkrétně poslední březnový víkend příštího roku. V Praze změří síly nejlepší české a slovenské b-boy crews, a budou tak bojovat o postup třeba až do velkého finále, které se (jak jsem na začátku článku nakousnul) možná neuskuteční v Braunschweigu. Pořadatelé totiž uvažují o tom, že by BOTY posunuli na další level, kterým by tentokrát byla organizace mezinárodního finále každý rok v jiném státě. A pro rok 2010 přichází v úvahu Francie …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.