Rubriky
Reportáže

Jak Viktor vytřel všem zrak a Duďa vyhrál vše, co se dalo aneb report z QSZ#17

Bylo nebylo … První únorovou sobotu na ostravské výstaviště dorazili zdatní tanečníci, ale i krásné tanečnice z různých koutů Česka i ze zahraničí. Konalo se zde totiž už sedmnácté vydání QSZ Cropp Street Dance Battlu.

V taneční komunitě jde o legendární street dance akci, která se těší velkého zájmu. Kromě Čechů tentokrát soutěžit dorazili tanečníci ze Slovenska, Polska, Rakouska, Ruska a dokonce Portugalska. K vidění byly battly v tanečních stylech hip hop, popping, ale také tzv. no rules battle (tedy battle bez pravidel) nebo crew battle pro taneční skupiny.

HIP HOP BATTLE 1×1

Nejsilnější kategorie, do které se přihlásilo přes 80 tanečníků. Porota ve složení Maiko (Co Jest Crew, Polsko), BranuOne (MNP, Slovensko) a Padoš (Lola´s Dance, ČR) to opravdu neměla jednoduché, protože z kvalifikace musela vybrat nejlepších 16 tanečníků, kteří se proti sobě postaví v battlech. Byli to:

– Baterries, All Style Unit
– Slei
– BooBoo, Dance Point
– Gabriela, A.I.M.
– Jay Jay, Wegets
– Johny Jambo, The Bravers Crew / BreakFans
– Linchi, Dance Point
– Fero, The Zoo Clan
– Kick, Alyaschca Crew
– Simplicity, The Birds
– Migel, Roots Company
– Berry, B-Soul
– Marlena, Awaken
– Viktor, High Edition
– Ču, Roots Company
– Adam, A.I.M.

Kdo se z této šestnáctky chtěl probojovat až do finále, musel nejdříve porazit své soupeře. Mezi nejlepší čtyři se protancovala jediná tanečnice, a to Marlena z polské crew Awaken. Ta se v semifinále postavila jednoznačně největšímu překvapení hiphopové kategorie, kterým byl Viktor z High Edition. Viktor patří mezi nejlepší evropské tanečníky stylu vogue, v loňském roce dokonce zvítězil na prestižní mezinárodní akci Funkin Stylez v Berlíně. V druhém semifinále se utkali Fero z The Zoo Clan a nováček na Cropp Street Dance Battlu – Berry z liberecké crew B-Soul.

Finále mezi Ferem a Viktorem bylo velmi vyrovnané, ale porota se nakonec přiklonila na stranu Viktora, z čehož vzniklo největší překvapení Cropp Street Dance Battlu. Bylo to ale zasloužené překvapení, Viktor svým tancem dokázal strhnout opravdu celý klub. Gratulujeme!

POPPING 1X1

Kategorie popping nebývá na této akci zase tak často, ovšem když je na programu, je opravdu na co koukat. Kvalita tanečníků bývá opravdu výborná a stejně tak tomu bylo i 7. února 2015. Když se naposledy na Cropp Street Dance Battlu soutěžilo v poppingu, nechala se porota slyšet, že šlo o nejkvalitnější popping battle, který kdy v Česku proběhl. Tentokrát byla úroveň ale ještě výš.

Systém kvalifikace byl stejný jako u hip hopu. Porota měla za úkol nominovat 16 nejlepších do battlů. Vybrala tyto tanečníky:

– Alieno, Gang Bros
– Fizzy, BreakFans
– Adrian G
– Tai, Freestyle Alliance
– Erik
– Liggud, Co Jest Crew
– Bart, Newside Crew
– Konrad
– Budha, Loyal 2 The Funk
– Berry, B-Soul
– Duďa, A.I.M.
– Tweetson
– Denky, Roots Company
– KwaKwa
– Flowzen
– Jay Jay, Wegets

Kdo se na street dance scéně trochu pohybuje, určitě hravě pozná, že celou polovinu z této šestnáctky tvoří tanečníci ze zahraničí. Přesto se mezi nejlepší čtyři probojoval jediný zahraniční zástupce, a to Fizzy ze slovenské crew BreakFans, na kterého v semifinále nestačil Erik z Brna. V druhém semifinále Duďa z olomoucké A.I.M. crew porazil Berryho z Liberce.

V česko-slovenském finále se proti sobě postavili Fizzy a Duďa. Oba jsou to zkušení tanečníci a vítězové mnoha popping battlů včetně QSZ. Fizzy tuto akci v minulosti dokonce i porotoval, tentokrát však na svého soupeře nestačil. Duďa totiž nikoho nenechal na pochybách, že zrovna 7.2.2015 byl jeho den D, který jej z ničeho nic katapultoval mezi nejúspěšnější tanečníky v historii QSZ. Popping byl totiž jen začátek, v tento den zvítězil ve třech ze čtyř kategorií.

NO RULES 2×2

Svou premiéru si na QSZ odbyl No Rules battle, což byla původně pouze doplňková kategorie sloužící spíše k pobavení. Ovšem zájem o ni byl ze strany tanečníků opravdu velký, takže z původně odpočinkové kategorie se stala největší show celého Cropp Street Dance Battlu.

Tento battle měl jediné pravidlo. Dj může zahrát, co chce; tanečníci mohou tancovat, co chtějí. Všichni zúčastnění se tak museli poprat se songy, které normálně na battlu jen tak neuslyší. Ať už to byly hity z 90. let od East 17 nebo Haddawaye, soundtracky z filmů (např. James Bond) nebo třeba finská polka, šlo o velmi zajímavé zpestření, které zvedlo diváky ze židlí, laviček a koberců na zemi. Atmosféra byla přímo výborná.

Kvalifikace zde probíhala formou tzv. exhibičních battlů. Jednotlivé dvojice se tedy mezi sebou utkaly, dozvěděly se verdikt poroty, ovšem ani případná výhra je do boje o příčky nejvyšší posunout nemusela. Porota totiž bez ohledu na výsledek exhibičních battlů vybrala následujících osm dvojic:

– Jay Jay & Denis, Wegets
– Adam & Duďa, A.I.M.
– Tai & Žampion, Freestyle Alliance
– Bart & Romeo – Newside Crew
– Berrýsek & Gabriela, A.I.M. Soul
– BooBoo & Linchi, Dance Point
– Alinka Pralinka & Viktor, High Edition
– Johny Jambo & LilSee

Výsledky No Rules battlu je třeba brát trochu s rezervou. Velmi záleží na tom, jaký song zrovna dj pustí, takže možná je to z části dílem náhody. Na druhou stranu, nejlepší tanečníci dokáží zaimprovizovat na cokoliv, proto je výběr hudby na cestě za vítězstvím nemůže zastavit.

Ve finálovém battlu jsme mohli vidět dvojici z Brna Alinka Pralinka & Viktor, která ovšem nestačila na olomoucké tanečníky Adama & Duďu. Pro Duďu to tedy bylo druhé vítězství na sedmnáctém Cropp Street Dance Battlu.

ÓČKO ALLSTYLE CREW BATTLE

Toho třetího vítězství se Duďa dočkal v battlu skupin. Ale pěkně od začátku …

Zájem o Óčko Allstyle Crew Battle předčil očekávání, do této kategorie se totiž přihlásilo hned 16 tanečních skupin. Všechny crews musely v rámci kvalifikace předvést svou (ve většině případů) připravenou show, což byla pro mnohé nejočekávanější část akce. K vidění byly choreografie těchto tanečních skupin:

– Beat Up
– OlomouCity Dancers feat. Outclass Rockers
– Canwetoo
– East Side Wegets
– The Bravers feat. BreakFans (P)
– Dabumale
– 331 DSquad
– Roots Unit
– Newside Crew
– West Side Wegets (P)
– A.I.M. (P)
– AKGB (P)
– The Bravers Crew (P)
– Zů-Árt-Dišn (P)
– Trioláda (P)
– KickYuriLiggud (P)

Do battlu o nejlepší crew mohla postoupit pouze polovina ze zúčastněných, poznáte to podle (P) za názvem crew. Klasickým battlovým pavoukem se pak prošlo až do samotného vrcholu Cropp Street Dance Battlu, kterým bylo finále mezi Zú-Art-Dišn (tedy kooperací The Zoo Clan, Art Factory a High Edition) a A.I.M. crew. Finále bylo velmi vyrovnané, porotu ale více uchvátily vstupy All In Move z Olomouce, proto jim patří historicky druhé vítězství na Óčko Allstyle Crew Battlu (to první vybojovali tanečníci z polské Co Jest Crew).

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Několik návštěvníků akce se vyjádřilo, že šlo o zatím nejlepší Cropp Street Dance Battle. To je věc hodně individuální, ovšem objektivně je třeba říct, že šlo o opravdu nadupanou a nahecovanou akci, u které by bylo škoda nebýt.

Akce sice začala s bezmála hodinovým zpožděním kvůli tanečníkům, kteří se neobtěžovali přihlásit předem a registrovali se až na místě, a o hodinu později oproti plánu také skončila, ovšem tento šestihodinový maraton uběhl jako nic. Byla to známka toho, že nuda opravdu nehrozila a pořád se bylo na co koukat nebo co dělat. Pokud už totiž zrovna probíhala pro někoho ne až tak zajímavá kategorie, vždy byla možnost přidat se do některého z řady jamů, které probíhaly v zadní části klubu.

Celé odpoledne a večer dodával beaty tanečníkům skvělý Dj Vladu (Roots Company), na after party jej pak vystřídal Dj Marthy (K7 New Jersey Crew). S mikrofonem pak vše důležité řídil speaker Jooky aka Dj Lowa (rádio Helax). Těmto všem, již zmiňované porotě, ale také hlavnímu partnerovi akce Cropp (mimochodem nejlepší tanečníci si z akce odnesli poukázky na oblečení v hodnotě 30000 Kč) patří velké poděkování. Nezbývá než se těšit na podzimní vydání Cropp Street Dance Battlu, které ponese číslo 18. Pokud si totiž akce zachová stoupající kvalitu jako do této doby, bude to opravdu masakr.

Informace o akci: Facebook, Instagram

Cropp Street Dance Battle

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.