Rubriky
Hudba

Straight Outta Compton – životopisné drama o N.W.A. diváci přijali velmi kladně

Dejv Zapletal

Nestává se příliš často, aby hiphopové celovečerní snímky sklízely přehnanou přízeň širokého publika, Straight Outta Compton je ale výjimkou. Na světovém portálu Imdb.com má toto životopisné drama o legendárních N.W.A. zatím hodnocení 82%, na českém Csfd.cz dokonce 88%. A to není vůbec málo.

Snímek má na svědomí F. Gary Gray, který začínal jako režisér hudebních videoklipů (Ice Cube, Dr.Dre, TLC), ale na kontě má např. úspěšný film Ctihodný občan, ale i spolupráci s protagonisty Straight Outta Compton. Ice Cube si zahrál v jeho filmu Friday, Dr. Dre pak ve filmu Vabank.

N.W.A.
N.W.A.

Straight Outta Compton je název nejúspěšnějšího alba skupiny N.W.A. (Niggaz Wit Attitude) z roku 1988. Obsahuje hity jako Fuck Tha Police, Express Yourself, Gangsta Gangsta nebo samozřejmě titulní Straight Outta Compton. N.W.A. stáli u zrodu gansta rapu, resp. west coast rapu, a jde o jedno z nejvýznamnějších seskupení hiphopové historie. Původní sestavu skupiny tvořili Arabian Prince, Dr. Dre, Eazy-E a Ice Cube. Později se přidali DJ Yella a MC Ren, a Arabian Prince ze skupiny odešel. Ice Cube skupinu opustil v prosinci 1989, kvůli sporům o práva a peníze.

Životopisný film o N.W.A. se plánoval už na rok 2012

Scénář k filmu Straight Outta Compton napsali Jonathan Herman a Andrea Berloff, Ice Cube a Dr. Dre se stali jeho producenty. Jenže z plánované premiéry v roce 2012 sešlo, a tak se do kin snímek dostává až v letošním roce. Za to sklízí opravdu velký úspěch, jen za první víkend vydělal v USA 60 miliónů dolarů a ještě předtím, než se začal distribuovat v dalších zemích, měl na kontě zisk 140 miliónů dolarů. Velmi kladně jej ale přijímají také všichni kritici a recenzenti. V neposlední řadě úspěch filmu také oživil zájem o písně a alba N.W.A, Straight Outta Compton se do žebříčku celosvětově nejprodávanějších alb vrátilo po 27 letech.

Pokud se o hip hop alespoň trochu zajímáte, tento snímek o zrodu west coast rapu vás rozhodně nemůže minout. Už proto, že je k němu naprosto skvělý soundtrack.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.