Rubriky
Reportáže

Ostrava přivítala milovníky funky z Česka, Slovenska i Polska

V sobotu 19. června 2010 zažil ostravský klub Marley zatím největší funk style battle v ČR. Konalo se zde totiž premiérové vydání …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Dejv Zapletal

V sobotu 19. června 2010 zažil ostravský klub Marley zatím největší funk style battle v ČR. Konalo se zde totiž premiérové vydání akce s názvem Keep It Funky!

Přestože se funkové taneční styly všeobecně neřadí k nejpopulárnějším, do Ostravy si našlo cestu množství milovníků poppingu, lockingu i b-boyingu z různých koutů nejen České republiky. Obrovský zájem projevili také tanečníci ze Slovenska a Polska, proto se (i když to pořadatelé původně neplánovali) z Keep It Funky! stalo velké mezinárodní setkání funkových tanečníků. Akce tím pádem nabrala nový rozměr, protože bylo velmi zajímavé sledovat pomyslný souboj mezi státy. Kdo by si myslel, že Češi měli nad Slováky nebo Poláky jasnou převahu, toho musíme uvést z omylu. V podstatě žádná kategorie neměla jasného favorita, proto se bojovalo od začátku až do úplného konce.

Kromě battlů ale byly naplánovány také jamy, showcase a after party věnovaná nejen před rokem zesnulému králi popu Michaelu Jacksonovi. Na své si tak přišli ti, kteří se chtěli vyblbnout na tanečním parketu, ale i ti, kteří se těšili na freestylové battly i parádní choreografie. O zábavu se staral zlínský Dj Lowmoney (NFW), na kterého byla v průběhu akce slyšet jen samá chvála, celou akci pak kočíroval česko-slovensko-polsky mluvící Kmín z rádia Helax.

K jednotlivým battlům …

POPPING BATTLE 1 VS 1

Do popping battlu se přihlásila třicítka tanečníků, kteří se představili porotě ve složení Rado, Trisha & Dejv prostřednictvím cca 30sec. dem. Do battlů pak postoupilo 16 nejlepších popperů, kteří reprezentovali města jako Ostrava, Karviná, Přerov, Olomouc, Kroměříž, Žilina, Košice, Warszawa, Ilawa nebo Wloclawek. První kolo proběhlo formou klasických battlů, jejichž vítězové dostali šanci prezentovat se v tzv. seven to smoke battlu. Byli to:

– Boruuf (Roots Company Ostrava / CZ)
– Zao (New Side Přerov / CZ)
– Kaczorex (NBDS Wloclawek / PL)
– Patrik (Groove Fanatics Karviná / CZ)
– Wikyje (Lil´ Mitu Crew Košice / SK)
– Dave (Warszawa / PL)
– Bohush jak cyp (OlomouCity Dancers Olomouc / CZ)
– Duďa (OlomouCity Dancers Olomouc / CZ)

Boruuf i Zao své battly prohráli a když se dostal ke slovu malý polský killer jménem Kaczorex, vypadalo to, že je o vítězi rozhodnuto. Zapsal si pět vítězství v řadě, porazil i předního slovenského poppera Wikyjeho, na Duďu z Olomouce však díky únavě nestačil. Naprosto stejná šňůra vítězství pak čekala i na olomouckého tanečníka. Když byl stav 5:5, vyšla tak trochu symbolicky řada opět na Kaczorexe. Bylo jasné, že kdo tento battle vyhraje, bude celkovým vítězem Keep It Funky! Šťastnějším se stal Duďa z OlomouCity Dancers, který si tak kromě věcných cen od partnerů akce So Real Shop, Grand Wear a Street Base z Ostravy odvezl i poukázky na workshopy s Kitem, Henry Linkem a mnoha dalšími lektory z Evropy, USA i Japonska, které proběhnou na Urban Dance Campu.

LOCKING BATTLE 1 VS 1

Lockingový battle byl od začátku největším překvapením. Přestože se tomuto tanečnímu stylu v ČR věnuje spíše méně tanečníků, na Keep It Funky! se startovní listina zastavila na čísle 33. Tolik tanečníků se nikdy nepřihlásilo na žádný jiný lockingový battle v Česku, a to včetně velkolepé akce Battle Of The Year. Systém proběhl úplně stejně jako u poppingu, šestnáct nejlepších tanečníků z dem se utkalo v klasických battlech, vítězové se proti sobě postavili v seven to smoke battlu.

– Edwin (Belong To Beat Warszawa / PL)
– Lady Sasha (Top Toy´s Koszalin / PL)
– Hanka (High Edition Brno / CZ)
– Mirec (Soul Brothm Sereď / SK)
– Duďa (OlomouCity Dancers Olomouc / CZ)
– Patrik (Groove Fanatics Karviná / CZ)
– Rado (High Edition Brno / CZ)
– Makita (Breakfans Prievidza / SK)

V tomto battlu nezaznamenali Češi ani jedno vítězství. Dvě výhry si zapsal polský tanečník Edwin, ale od té doby, co se na parket dostal Mirec se Sereďe, nebylo pochyb o vítězi. Jednoznačně nejlepší locker celého dne a pravděpodobně nejlepší tanečník na Keep It Funky! celkově – to je v ČR zatím nepříliš známý Mirec. Kromě obrovského respektu si z Ostravy odvezl i věcné ceny od partnerů akce a stejně jako Duďa také poukázku na Urban Dance Camp.

BREAK DANCE BATTLE 1 VS 1

B-boy battle poprvé v Ostravě, v porotě pouze finalisté z letošního ročníku Battle Of The Year (Hollywood Stars, Bezmasa Crew) a na parketu dvacítka b-boys především ze Severní Moravy. Stejný systém jako v předchozích dvou battlech do seven to smoke posunul následující tanečníky:

– Radio (2BC Kroměříž / CZ)
– Empty (Wegets Havířov / CZ)
– Joshua (2BC Kroměříž / CZ)
– Bboy Razzy (Bad Boys Kopřivnice / CZ)
– Turas (Thirty Flavour Crew Ryduktowy / PL)
– Vankilla (Van Sam Ilawa / PL)
– Denis Biem (Wegets Havířov / CZ)
– Maham (Wegets Havířov / CZ)

Rozhodně nejvyrovnanější seven to smoke battle musel rozhodnout až poslední střet mezi Razzym a Mahamem. Oba měli v tu chvíli čtyři vítězství, Radio a Turas pak zvítězili dvakrát. Štastným tanečníkem se pak stal první jmenovaný, tedy Razzy z Kopřivnice. Z Ostravy si odvezl věcné ceny i dvě poukázky na Urban Dance Showcase, která proběhne 31. července 2010 v německém Lörrachu.

MJ STYLE BATTLE 1 VS 1

Už jste si zvykli na to, že v Ostravě jsou divácky nejúspěšnější právě ty battly s nejmenším počtem tanečníků? Na Keep It Funky! tomu nebylo jinak. Když se na parketu objevilo šest Michaelů Jacksonů (a že šlo občas o velmi věrné kopie …), strhlo se v klubu Marley pravé funkové šílenství. Ať už to byl Alien (Breakbones Crew Karviná / CZ), Mirec (Soul Brothm Sereď / SK) nebo především Lady Sasha (Top Toy´s Koszalin / PL), šlo o vynikající podívanou a věrné imitace v loňském roce zesnulého krále popu. Tento battle porotoval ostravský MJ Libor Michna, který se svým projektem Jackson Live Show uspěl následující den na ostravském castingu Česko Slovensko má talent. A který z Michaelů Jacksonů byl tedy nejlepší? Absolutní vítězkou se dle očekávání stala Lady Sasha (tedy Michaela Jacksonová :)) z polského Koszalinu.

FUNK SHOWCASE CONTEST

Poslední kategorií na akci Keep It Funky! byl doplňkový funk showcase contest. V něm se představily 4 české a slovenské choreografie a přestože šlo spíše o zpestření pro diváky, tanečníci si dali záležet i na této kategorii. Na čtvrtém místě se umístilo česko-slovenské spojení Block Bazi & Chaky (Other Face Crew Olomouc & Komixans Žilina), třetí místo pak vybojovali Bohush & Duďa (OlomouCity Dancers Olomouc). Po dohodě poroty s organizátory se nakonec rozdělila dvě první místa. Ceny od So Real Shopu, Grand Wear a Street Base si z Ostravy odvezli High Edition Brno ve složení Rado, Dawe & Hanička Žabička a Soul Brothm ze Sereďe ve složení Mirec & Makyta.

NA ZÁVĚR

Akce Keep It Funky! nebyla svým zaměřením určena pro každého, přesto si své příznivce našla. A ti, co do Ostravy dorazili, určitě nelitují. Kromě výborné muziky a jedinečné atmosféry se v ostravském klubu Marley sešli největší milovníci funkových tanečních stylů z Česka, Slovenska i Polska, takže bylo rozhodně na co koukat.

Další akcí bude již páté pokračování battlu Queens Style Zone, na který můžete do klubu Marley zajít 18. září 2010. Ale už teď můžeme slíbit, že akce Keep It Funky! určitě nezůstane jen u jednoho pokračování :)

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.