Rubriky
Street Dance styly

Taneční styl Krump, jeho historie, vývoj i současnost

Krump je forma pouličního tance pocházející z Los Angeles. Jeho vznik se datuje kolem roku 2001. Krump se dá charakterizovat jako vysoce energický, expresivní a emotivní tanec plný dynamických pohybů a bojového vyjádření. Velmi dobře jej vystihuje svůj vlastní název K.R.U.M.P. což je zkratka pro Kingdom Radically Uplifted Mighty Praise.

Clowning – přímý předchůdce Krumpu

Zakladateli Krumpu jsou Tight Eyez, Big Mijo. Dříve tito mladí a nadějní tanečníci z drsných čtvrtí Los Angeles tancovali pod vedením populárního Tommy the Clowna, kdy vystupovali na rodinných oslavách a různých narozeninových party v South Central Los Angeles. Tanec pro ně byl únikem před krutostí a nebezpečím každodenního života. Jejich styl tancování (Clowning), přípomínající pohyby klaunů v kombinaci s hiphopovými prvky tehdy velice zaujal spoustu dalších mladých tanečníků z ulice a získal si v Los Angeles obrovskou popularitu.

Později si v té době již zkušení Tight Eyez, Big Mijo spolu s dalšími tanečníky osvojili novou vlastní taneční techniku a pohyby, které byly silně ovlivněny tvrdým a životem v ulicích Los Angeles. Těmto pohybům stanovili přesná pravidla a dále rozvíjeli základní a pokročilé techniky. Svůj nový styl, na který byli náležitě hrdí pojmenovali Krump.

Tight Eyez | foto: takatukaphoto.com
Tight Eyez | foto: takatukaphoto.com

Krump – Unikátní spojení tance a víry

S Krumpem jde také ruku v ruce víra v Boha a křesťanství. Většina tanečníků Krumpu považuje tento tanec za dar a způsob jakým se mohou dostat blíže Bohu, který jim dává dostatek síly a inspirace. Tímto nastartovali novou éru ve street dance. Nezaměnitelná energie, jedinečné taneční vyjádření Krumpu v kombinaci se spirituální složkou nemá obdoby. Krump dává také mnoha lidem víru a naději v lepší život. Tanečník Krumpu je schopen skrze svůj tanec uvolnit různé druhy emocí a vzteku.

Krump zpopularizovali především Krump Kings

Tight Eyez a Big Mijo zakládají jednu z prvních Krump families Krump Kings a posléze je následují další a další skupiny. Tyto skupiny se neustále konfrontují formou tanečního battlu či session. Tímto se Krump velmi rychle posunuje kupředu a vyvíjí se nejrychleji ze současných tanečních stylů. Díky jedinečnosti si krump získal na popularitě a začal se objevovat v hudebních videoklipech Missy Elliott, Ciary, Chemical Brothers nebo v dnes již kultovních filmech jako je Rize nebo Stomp The Yard.

Krump Kings se ale nenechají strhnout komercí, nezahálí a v čele s Tight Eyezem se vydávají na turné po celém světě, kde učí techniky a správné zásady. Na celém světě Krump získává čím dál větší oblibu tanečníků a stává se nejen oblíbeným tancem, ale i životním stylem. V dnešní době naleznete krump v USA, Kanadě, Brazílii, na Havaji, JAR, Anglii, Francii, Německu, Holandsku, Španělsku, Polsku, ČR, Ukrajině, Bulharsku, Rusku, Japonsku, Jižní Koreji, Novém Zélandu, Austrálii, Indii …

Krump @ SDK Europe
Krump @ SDK Europe

Jak fungují Krump families?

Krump families mají dokonce svoji hierarchii. V čele stojí Big homie následován svými homies a nově příchozí členové zvaní lil’homies prochází speciálním přijímacím battlem (Audition battle) a aby si všichni členové skupiny udrželi svůj respekt, vyzvou se na taneční battle nebo callout (výzva).

Krump sám o sobě se může na první pohled zdát jako agresivní ba dokonce negativní tanec, díky své energii ze sebe ale tanečník může uvolnit jakékoliv emoce pozitivní formou tance. I právě proto se Krump využívá k urovnání sporů mezi jednotlivci či skupinami, ale skutečný souboj je to poslední, na co tanečníci v daný moment myslí.

Krump se, stejně jako ostatní street dance styly, neustále vyvíjí, a to prostřednictvím tanečních workshopů, eventů a konfrontací, kdy se tanečníci obohacují o cenné zkušenosti a rady. Na oficiálních stránkách Krump Kings můžete také najít Krump slovník, kde jsou Krump techniky a prvky důkladně popsány.

Taneční styl Krump - další informace
Union Runners
Autorem textu je Madd Joker aka Twinn Danger | Union Runners
Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.