Rubriky
Rozhovory Street Dance v ČR

Jaké je prožít léto v NYC: Tess

Tess & Zizoe z brněnského Beat Upu letošní léto prožily opravdu ukázkově. Celý měsíc strávily v USA a vy se teď můžete dozvědět …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Dejv Zapletal

Tess & Zizoe z brněnského Beat Upu letošní léto prožily opravdu ukázkově. Celý měsíc strávily v USA a vy se teď můžete dozvědět, jaké to bylo, s kým si zatancovaly nebo co si z New Yorku přivezly.

Dnešní první část rozhovoru pro HIPHOPDANCE.CZ patří Tess, pohled Zizoe čekejte v nejbližších dnech.

Ahoj Tess. Tak předně, jak dlouho jste v USA byly a kde přesně?

V New Yorku jsme byly přesně měsíc a to v průběhu července a srpna.

Že bylo hlavním účelem tancování, o tom asi není třeba pochybovat. Kolik workshopů, battlů a parties máte za sebou?

Tak workshopů jsme stihli absolvovat zhruba dvacet. Záleželo, kdo kdy učil, protože lektoři v létě hodně jezdí po světě, a taky si člověk musí vybrat kvalitní hodiny, kde se chce něco naučit. I když je to New York tak je tam nespočet průměrných lektorů a lekcí, které jsou zaměřeny komerčně. O ty kvalitní se musí člověk zajímat a poptat se trošku.

Co se týče battlů, tak jsme byli pouze na jednom (Step Ya Game Up), který pořádal Buddha Stretch, a byl to battle v hiphopu, housu, popu, locku a wackinu. Nejvíc nás dostal wackin battle, protože to co tam předváděli a celkový dojem, jaký vytvořili, jsem nikde jinde neviděla. Zajimavý třeba je, že battlů se tam celkově moc nekoná, na to je Evropa opravdu expert, spíše akce pro bboye. A parties, tak ty jsou naprosto bezkonkurenční, člověk může jít do klubu každý den doslova a ty tanečníky, co tam vidí, by nikde jinde nenašel. Tam člověk najde opravdu to nejlepší z undergroundové scény.

Tess & Zizoe
Tess & Zizoe

Na workshopech jste se určitě potkaly s mnoha zajímavými lidmi. Můžete za sebe vybrat tři top lektory, jejichž lekce vás nejvíc učarovaly?

Tak pro mě osobně z těch nových Archie na wackin, bezkonkurenční styl a víc ženská jak půlka holek na lekci :-) Pak Jazzy J a jeho poppin’, a Ejoe se svým housem. Ale i mimo tyto samozřejmě Marjory, Brian Green, Future, a další co známe z SDK.

Je třeba workshopy plánovat dopředu nebo v podstatě pokaždé i náhodně narazíte na zajímavého lektora?

Podle mě si člověk musí vybírat, na co chodí, jednak nejsou lekce nejlevnější a já jsem si prvně našla informace o lektorovi, kterýho neznám nebo se šla prvně jen na jeho hodinu podívat. Kvalitních lektorů a lekcí, který ve vás něco nechají, je ale v New Yorku málo, v porovnání s velikostí města.

A co battly / parties? Které zajímavé akce jste navštívily?

Už jsem zmiňovala Step Ya Game Up, kde třeba bylo zajímavý, že se konal v kostele a vesměs tam bylo málo tanečníků a jen pár tanečníků z New Yorku, jinak samý cizinci. A parties, jedna z nejlepších Funk Box, pak Soulgasm, Libation, Melting pot global a další.

Je nějaký zásadní rozdíl v battlech v ČR a USA?

Co se týče hip hopu, tak na battle byla úroveň o hodně slabší, což se o housu na druhou stranu nedá vůbec říct. Zásadní je ale rozdíl ve wackinu, tanečnící se oblíknou, tak jak mají, ženský podpatky a šaty, chlapi uniformy atd. A pak to dostane ten správnej nádech a šmrnc. Každej se snaží udělat si jedinečnou image a s tou jde na parket.

Tanečních parties, kde se schází mnoho tanečníků, aby se jen tak pobavili, zajamovali, se určitě nejen v New Yorku koná dost. Proč myslíte, že tohle v ČR zatím tak nějak nefunguje?

Protože oni tam mají tu historii, chodí to tam takhle už několik let. A na party opravdu málokdy potkáte mladé tanečníky, všem je převážně od 30 nahoru a všichni aktivně tancujou! A pozitivní věc je, že se v klubech nekouří (což bych zavedla i v ČR) a skoro se ani nepije. Lidi tam opravdu chodí za dj’s, hudbou a lidma.

Tess
Tess

Na chvíli opusťme svět tancování. Co opravdu stojí za to v NYC vidět, ať už z kulturních památek, přírodních zajímavostí, atd.?

Tak určitě Sochu Svobody, ten výhled na Manhattan stojí za to, pak Brooklyn Bridge je kouzelnej. Central Park je opravdu oáza klidu. A vůbec celá atmosféra New Yorku je naprosto odlišná ať už se to týká lidí, míst nebo akcí.

A co nějaké zajímavé nebo nevšední zážitky? Podělíte se? :-)

Tak zážitků je plno, ale vybrat nějaký to je těžký :-) Já pořád říkám, že si to každý musí zažít na vlastní kůži, aby to pochopil.

Dejme tomu, že jste teď někoho (a věřím, že nebude jen jeden) naladily a ten někdo si začne pohrávat s myšlenkou výletu do USA třeba příští léto. Přibližně jak moc je to finančně náročná dovolená?

Tak letenka vyjde zhruba na 15 tisíc. Další krok je najít si levné ubytování. Na Manhattanu je všechno drahý, takže nejlíp shánět v Queensu, Brooklynu nebo Harlemu. Lekce vyjdou zhruba na 15-18 dolarů za lekci, no a pak samozřejmě všechno okolo, metro, jídlo, kluby, hadry, boty …

Předpokládám ale, že i přesto takovou dovolenou asi můžete všem jenom doporučit … Chtělo se vám vůbec domů?

Mně osobně vůbec, kdybych neměla závazky v ČR, tak si pobyt určitě prodloužím. Ale tak aspoň si plánuju už další cestu :-)

A nejdůležitější otázka na závěr. Co jste si z USA přivezly? A nemyslím tím hmotné věci (i když o těch se taky můžete rozepsat :-) ) …

Neuvěřitelně moc inspirace a lásky k tancování. Přístup tanečníků (těch undergroundových) je úplně jiný, nejde jim o slávu, úspěchy, je jedno, kolik vám je let, ale pokud milujete hudbu a pohyb tak je to místo pro Vás!

Díky za rozhovor. Ať se vám daří a do USA se ještě někdy podíváš ;-)

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.