Rubriky
Rozhovory

Jak hodnotíte rok 2011? (I.)

Jak hodnotí uplynulý rok 2011 někteří z tanečníků? Zeptali jsme se za vás. Dnes vás čekají odpovědi od Alinky Pralinky, Kerdy a Barta …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Dejv Zapletal
PF 2012
PF 2012

Jak hodnotí uplynulý rok 2011 někteří z tanečníků? Zeptali jsme se za vás. Dnes vás čekají odpovědi od Alinky Pralinky (High Edition), Kerdy (N-Yoj! Chilli Crew) a Barta (Hollywood Stars), zítra pak od dalších tanečníků …

JAKÝ BYL PRO TEBE OSOBNĚ TANEČNÍ ROK 2011?

Alina:
Protancovaný. Po přečtení této otázky jsem si prolistovala mým diářem a nestačila se divit kolik akci jsem stihla a kolik zkušeností mi to dalo. Workshopy, battly, porotcování, parties člověk neví kam dříve skočit.

Kerda:
Za tento rok jsem spokojený, ostatně i jako za roky předtím. Mám radost a vážím si každého postupu v battlu bez ohledu na celkový výsledek. Akcí bylo tento rok vcelku hodně a tak to má být. Největší zážitky si odnáším jako každoročně z SDK a letos poprvé i z Juste Debout.

Bart:
Za rok 2011 jsem hodně rád, protože jsem poznal spoustu nových lidí, měl nové zážítky jak skrz tanec, tak i skrz DJing. Můj asi nejlepší taneční zážitek za tento rok byl na Queens Style Zone, kde byl poprvé Experimental dance, a ze zahraničních účast na IBE v UK bboy championship – Popping qualifier, jako DJ rád vzpomínám na BOTY CZ a SK.

JAK BYS CELKOVĚ ZHODNOTIL/A ČESKOU STREET DANCE SCÉNU ROKU 2011?

Alina:
V této souvislosti mě napadá zmínit hlavně dvě věci – první je četnost battlů v ČR, druhá pak to, co se během letošní sezóny zformovalo v Brně (patriotická chvilka).

1. Zajímá mě důvod proč je/byl můj kalendář tak plný??? Četnost battlů během tohoto roku stoupla minimálně o dvojnásobek… Kolikrát se letos stalo, že v jednu „sobotu“ si člověk mohl vybírat mezi třemi různými battly? Jasně je to hrozně pohodlné mít svou akci v Mělníku, Praze a Ostravě v jeden den, ale podle mě je to kontraproduktivní. Ale jaký smysl mají soutěže/battly, kde se potká pár „místních a přespolních“ tanečníků a které nejsou v mnoha případech ani zvládnuty organizačně? Jaká je pak úroveň tanečníků? Čím je to přínosné pro celou scénu? Z letoška mám pocit, že se díky tomuto super-battle-organizování, scéna rozdrobila. Neustále je v mé hlavě vzpomínka na časy Druhých šancí. Druhá šance to byla prestiž, událost s velkým U. Vyhrát znamenalo něco dokázat a ne se jen plácat po zádech díky lokálním výhrám. Dík Alyaschce za tuto dobu!
Obávám se, že mnoho akcí ani nejsou dělané pro tanečníky a pro rozvoj celé scény, ale spíše pro zviditelnění se organizátora či pro to, že je to teď dostatečně cool.

2. To, jak se celá taneční scéna mého-našeho-vašeho města Brna spojila v jednu komunitu, je opravdu nejvíce posunující a hecující fakt z celé sezóny. Vznik Brno Dance Trippers (meziskupinově nezávislé spojení všech tanečníků, kteří reprezentují naše město po akcích celé ČR) a Brno Dancers Sessions (každonedělní otevřené jamy) je tím, co brněnskou taneční kulturu posouvá stále dál a dál bez rozdílu toho, z které crew jako jednotlivci jsme. Nejde nezmínit i Union Runners, Sprit Shop, Back dance on the street, Avan-garde…to všechno je Brno. Tanečníci tanečníkům.

Kerda:
Myslím si, že naše scéna je stále ve vývoji. Nejsem na takové úrovni, abych mohl kritizovat, ale vím, že nejdůležitější je pochopit tu kulturu celkově. Proto si vážím každé informace, každé maličkosti, kterou vám zkušenější předají (z ČR je to rozhodně Wahe, kdo má co říct). Není to jen o battlech, výhrách atd.

Bart:
Tento rok jsem se mrknul po celé republice na různé soutěže, některé tanečníky/tanečnice jsem viděl během roku víckrát a musím říct, že se vážně snaží vypilovat si svůj styl a zlepšují se. Někteří ale zase naopak zatím nepochopili o čem street dance je a měli by si přečíst jak historii, tak zajít na nějaký workshop jak u nás tak v zahraničí ke zkušeným lektorům nebo si skáknout aspoň na nějaký jam, party, kde by se mohli k něčemu přiučit, protože kolikrát poslouchat některé názory začínajících tanečníků o kterých vím, že zkušenosti nemají, je až úsměvné.

NA KTEROU AKCI LOŇSKÉHO ROKU BUDEŠ NEJVÍCE VZPOMÍNAT A PROČ?

Alina:
O tom, že Street Dance Kemp je prostě mazec, nemá cenu psát. Ale asi nejvíce novým zážitkem pro mě je třídenní výlet na Notorious IBE do Holandska. Atmosféra celé události mě nabila energií na dlouhou dobu. Neustále mě tato zkušenost vede k myšlence, že by se mělo pořádat více akcí/battlů, kde se budou potkávat jak b-boys a b-girls s námi „streetary“, protože jsme přece jedna kultura a o tom jakou vzájemnou inspirací si můžeme být se nedá ani pochybovat.

Kerda:
Rozhodně Juste Debout. Už jen z toho důvodu, že jsem se díky této akci mohl podívat do Francie, přímo do Paříže a na vlastní oči mohl vidět absolutní špičku streetdance. Celá tato akce byla spjata s nádhernou a přátelskou atmosférou, což se mi na taneční kultuře líbí nejvíc.

Bart:
Co se týče pocitu z vítězství nejvíce budu vzpomínat na QSZ, kde jsme s Duďou vyhráli Popping 2vs2, další jak už jsem zmínil největší zážitek mám z Experimentalu, také super zážitky z I Wanna Funk You Hard z Varšavy, Juste Debout UK, Systematic Battlu, ale bezesporu nejlepší zážitek mám z holandského IBE – co se týče cesty autem, stanování, zážitku z atmosféry a výkonů tanečníků.

MÁŠ NĚJAKÝ TANEČNÍ CÍL PRO ROK 2012?

Alina:
Tančit, překonávat sama sebe, seberealizovat se, podporovat ostatní, inspirovat a být inspirována, učit se a předávat know-how dál.

Kerda:
Můj taneční cíl pro další rok je prostý. Bavit se, trénovat, zdokonalovat se. Nic konkrétního mě nenapadá :)

Bart:
Určitě! Už teď trávím hodně času zavřenej u nás v HS studiu a piluju si svůj styl, strašně mě baví poslední dobou dubstep a při něm mám nejlepší nápady. Chci určitě po Novém roce zase zajet trénovat do Paříže, pak Poznan v Polsku, určitě Anglie, soutěže v Rakousku, jednu máme naplánovanou ve Švýcarsku a v létě nás čeká Ukrajina. Takže doleju olej do auta, natankuju a jméno Bart a Hollywood Stars Crew určitě během roku bude hodně slyšet.

A jaký byl váš rok 2011? Napište nám na Facebook.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.