Rubriky
Rozhovory

Fidli: SDK Europe nemusí být největší letní akce na světě, ale musí být kvalitní

Dejv Zapletal

Blíží se léto a s ním i mnoho možností, jak se tanečně vzdělávat na různých kempech. Ten nejen v Česku nejprestižněšjí proběhne již tradičně začátkem července v Jedovnicích u Brna. O tom, na co se v rámci SDK Europe (dříve Street Dance Kemp) můžeme těšit, o spoustě zážitcích z předchozích let, ale i o tom, že na prvním místě není kvantita, ale kvalita, se rozpovídal hlavní organizátor akce Martin “Fidli” Fiedler.

SDK Europe po třinácté: Víme, co vše se chystá
SDK Europe snad není potřeba ani představovat. Přesto pro ty, kteří o SDK ještě neslyšeli … SDK je prestižní letní světový street dance meeting, který v České republice, a dokonce ani ve střední Evropě, nemá obdoby. V roce 2016 proběhne jeho třináctý ročník.

Více informací o SDK Europe 2016

Martin "Fidli" Fiedler

Ahoj Fidli, vzpomeneš si ještě vůbec na úplné začátky? Jak Tě vlastně napadlo uspořádat takovou akci?

Původně jsme na stejném místě mívali několik let soustředění s mou taneční skupinou Beat Up. Po 10 letech jsem si v roce 2003 uvědomil, že už sám nedokážu tanečníky v teamu vlastním umem posunout. Navíc tehdy jsem vnímal poměrně velkou rivalitu mezi jednotlivými tanečními kluby. Všichni se potkávali jen na soutěžích a snažili se porazit jeden druhého. Co tedy dál? S kamarádem Radkem Zahradníkem (Crazy Dance & Duck Beat Přerov) jsme se tedy rozhodli spojit síly, najít společně finanční zdroje (které pouze jedna skupina nedokázala dát dohromady) a pozvat do ČR tanečníky, kteří byli na vyšším „levelu“, než jsme tehdy byli my, a zejména vytvořit poprvé přátelské setkání lidiček, co milují street dance. Obvolali jsme tedy s Radkem všechny taneční kluby a tak se na prvním společném meetingu SDK objevilo 280 tanečníků z mnoha měst ČR a Slovenska – de facto se jednalo o jakési první oficiální setkání všech street dance tanečníků mimo soutěže. Na SDK se objevili kromě českých a slovenských tanečních ikon i lektoři ze Slovinska, kteří byli tehdy oproti nám napřed (měli zkušenosti z USA).

Přehled všech letošních lektorů si každý může najít na www.sdkeurope.com. Přesto zkus vybrat z Tvého dejme tomu top 3, které by si nikdo neměl nechat ujít.

Tak to nedokážu:)) Každý rok máme v širím výběru cca 100 světových top tanečníků a choreografů (zvášť vybíráme i 2-4 z ČR a SK) a pak z tohoto výběru velmi těžko na základě mnoha parametrů vybíráme top 25-40 lektorů.

Každý má rád něco jiného, tudíž se těžko určují top 3 lektoři. Někdo má rád víc „underground“, někdo choreo, někdo jezdí rád na stejné lektory, co už na SDK byli, někdo zase ne, někdo se specializuje na konkrétní styl, někdo chce chodit na všechno a očekává absolutně pestrý výběr. Ale pokud bych měl někoho vybrat, tak např. letos je v nabídce opravdu silná čtveřice na hip hop: Loose Joint, Icee, Meech, Jimmy Yudat. Dále bych chtěl vyzdvihnout legendu přímo z Jamajky na velmi oblíbený styl dance hall: Orville Xpressionz. V silném složení jsou zastoupeny téměř všechny taneční styly, i choreo. Jde o absoltuní světovou špičku.

SDK Europe je už dávno zaběhnutá akce. Je to tak, že si první červencový týden lektoři už předem rezervují nebo musíte vyvinout větší snahu, abyste je do Jedovnic dostali?

Letos už to není jako dřív, podobných akcí je spousta, tudíž vše se musí řešit už i rok dopředu, abychom na kemp získali ty nejlepší světové tanečníky. Já mám radost i z toho, že účast lektora na SDK většinou znamená, že se daný lektor připomene, a i díky kempu (kam jezdí tanečníci z desítek zemí světa) získá ihned angažmá a možnost učit během roku i někde jinde. Samozřejmě to funguje i opačně, díky jiným prestižním akcím se pak daný umělec objeví u nás na kempu. Např. náš Sanchez (CZ) díky svému talentu a i akci SDK dostal příležitost učit v Japonsku či Rusku. Dnes díky svým kvalitám učí už po celém světě a z toho mám opravdu velkou radost. Všichni tak ví, že Česká republika je na taneční světové mapě! :))

Za těch 11 uplynulých ročníků se v Jedovnicích vystřídalo velké množství lektorů z celého světa. Kteří z nich Ti byli nejvíce sympatičtí a kteří naopak vzbudili největší zájem a ohlas u tanečníků?

Úžasných a skvělých lidiček (lektorů) se objevilo za ty roky opravdu mnoho. Pro mě obrovská srdcovka jsou zejména Hiro a jeho každoroční výběr z Japonska. Jsou to nesmírně hodní a pokorní lidé, pro mě osobně jsou inspirací nejen z tanečního hlediska, ale zejména z toho lidského. V hlavě mám i člověka s obrovským srdcem, který už na nás bohužel kouká ze shora, a to je Marjory. (Viz článek Taneční svět opustila královna house dance. R.I.P. Marjory Smarth.) Ten rok, kdy byla na SDK, bylo strašně špatné počasí – všude bahno, déšť a zima. Dodnes ji vidím, jak za mnou tím bahnem přišla – tak tak, že neuklouzla (tehdy jsem se úplně styděl – vidím to, jako by to bylo dnes) a řekla mi: “Nikdy v životě jsem neučila v takovém počasí a v takové zimě, ale tohle setkání lidí z různých částí světa v lese na louce někde uprostřed Evropy je jeden z mých nejhezčích a nejsilnějších momentů, co jsem kdy zažila.”. Marjory měla přijet na SDK i minulý rok, ale nedostala vízum a na poslední chvíli tak musela svou účast zrušit :(

Mohl bych takto pokračovat dále. Lektorů se na kempu vystřídali za ty roky stovky, takže kdybych měl napsat o všech, napsal bych asi celou knížku :) Jsem nesmírně vděčný za všechny, kteří SDK a naši malou zemi za těch 12 let navštívili.

SDK Europe

Novinkou na letošním SDK je možnost výběru jednotlivých workshopů. Můžeš upřesnit tento systém? Znamená to, že v podstatě jako tanečník můžu jít kdykoliv na jakýkoliv workshop?

To je myslím po 12 letech velmi komfortní a zásadní změna. Letos poprvé je rozvrh vytvořený dopředu. Každý si tedy hned u online registrace navolí nejprve počet workshopů (3/8/15/All-in, tedy všechny WS) a navolí si dle rozvrhu workshopy svých oblíbených lektorů přesně tak, jak chce a jak se mu hodí. Takže klidně i nějakého lektora vícekrát. Tudíž by měl být uspokojen jak tanečník, co miluje jen konkrétní styly, ale i ten, kdo se chce vzdělávat univerzálně ve všem. Na všechny workshopy mimo svůj zvolený rozvrh bude letos povolen vstup (v případě volné kapacity) jen s All-In kartou, což by mělo také znamenat, že na workshopech budou mít všichni dostatek místa a workshopy budou probíhat v menším počtu tak, aby se lektor mohl věnovat a vnímat tanečníky i individuálně.

Pokud se nějaký workshop při online registraci zaplní, nahodíme u tohoto lektora další (každý si může do své registrace vstoupit znovu a případně si rozvrh dle nově přidaných workshopů upravit).

Nebojíš se, že o některé workshopy bude obrovský zájem a o některé zase malý? Jaké taneční styly vlastně na SDK nejvíce “frčí”?

Úžasné je, že vlastně letos se jasně ukáže, který lektor či taneční styl je žádaný a oblíbený, a tím se bude rozvrh lépe sestavovat na příští roky, čímž se SDK může do budoucna výrazně zlepšit, protože bude lépe uspokojovat poptávku.

Odpověď na otázku, zda se bojím velkého či malého zájmu o dané workshopy: Nebojím – je to na každém. Každý půjde na toho lektora, na kterého bude chtít. Někde bude 6 lidí a lektor se tak bude moct věnovat tanečníkům individuálně, někde bude zase 40 tanečníků a víc. A jak jsem už říkal: pokud se nějaký workshop naplní, přidáme od daného lektora další.

Tanečníci se kromě workshopů mohou jako každý rok těšit i na battly a parties. V tomto směru letos chystáme také velký refresh: už to nebude tak, že každý den probíhá všechno, ale každý večer připravujeme v nějákém duchu, a to včetně party, večerního workshopu, show a DJe:

Pondělí – JAMAICA NIGHT
Úterý – AFROHOUSE NIGHT
Středa – HIP HOP NIGHT
Čtvrtek – JAMES BROWN FUNKY NIGHT
Pátek – GATSBY PARTY
Sobota – SDK WORLD BATTLE TOUR FINAL

Detaily ohledně parties jsou pak na SDK webu.

Jaké styly nejvíce frčí nejde tak jednoduše říct, každý má rád něco jiného, ale obecně v poslední době začíná být víc a víc oblíbený styl dance hall či new style hustle.

Kvalifkace na SDK Europe proběhly na Ukrajině a v Rusku, hlavní část tour je ale přichystána na květen. Kdy a kde se mohou tanečníci ještě kvalifikovat a v jakých kategoriích (stylech) budou kvalifikace probíhat?

Letos jsme měli nabídku organizovat tzv. SDK preselekce asi v 22 zemích, zájem spoluorganizátorů byl nevídaný. To by však na kempu už nebyl nikdo jiný než vítězové jednotlivých preselekcí a neměli bychom šanci ani pokrýt náklady s tím spojené. Zároveň si myslím, že ne úplně všichni tanečníci mají na kempu zájem pouze o workshopy, ale třeba i zapojit se a konfrontovat se s tanečníky z celého světa i jinou formou. Rozhodli jsem se tedy, že letos budou i přímo na kempu otevřené preselekce, a battly tak budou pro všechny probíhat na jednom stagi v průběhu daného dne, a to po celý týden! Takže kdo nechce chodit tolik na workshopy, může se přihlásit do battlů, koupit si levnější Jam kartu pouze se 3 workshopy, a celý týden jamovat a soutěžit v battlech.

Z tohoto důvodu (a abychom podpořili kvalitu SDK) jsme vytvořili určitý top světový výběr 8 zemí, kde budou preselekce probíhat, a navíc nabídli více možností tanečníkům i na kempu, a to formou otevřených battle preselekcí (doteď nebylo možné se přihlásit přímo do battlů na kempu, ty byli určeny jen pro tanečníky teamů a VIP). Vytvořili jsme tak následující jednoduchý systém:

Do finále postupuje v každém stylu 16 tanečníků/teamů:
1) Vítězové 8mi vybraných světových preselekcí
2) Prvních 8 tanečníků z kemp preselekce

Taneční styly:
5 vs 5 All Style Team – unikátní show (demo) max. 5 minut, vlastní hudební mix
3 vs 3 Bboys Crews – exhibiční battly
1 vs 1 Hip Hop muži / ženy, House Dance, Poppin, Lockin, Krump, Vogue, Waacking, Dancehall

Takže oproti předchozím ročníkům není letos kvalifikace v Česku ani na Slovensku? Proč?

To souvisí s tím, co jsem psal výše. Rádi bychom všechny, zejména české a slovenské tanečníky, pozvali na otevřené preselekce přímo na kempu. Postupuje 8 tanečníků v každém stylu, takže pokud chce někdo uspět, šance má velké, možná větší, než kdyby byla zvlášť preselekce s jedním postupujícím.

Právě probíhá SDK Video Contest, ve kterém se soutěží o SDK All-In kartu. Můžeš čtenářům HipHopDance.cz přiblížit, o co konkrétně jde?

Jedná se o internetovou soutěž, kde má každý šanci ukázat, co umí. Stačí natočit vlastní taneční video a poslat nám ho. My ho zveřejníme na youtube.com/streetdancekemp. Tam může každý hlasovat pro svého favorita, a to pomocí „liků“. Hlasovat může úplně každý. O vítězi rozhoduje počet liků na YouTube.

Soutěží se ve dvou kategoriích: jedna je hip hop demo a druhá street dance choreo. Přesná pravidla jsou na webu SDK. Vítězové obou kategorií vyhrají SDK All-In Card (volný vstup na všechny workshopy i program na celý týden v hodnotě 340 EUR/8900 Kč zdarma) + vítěz hip hop demo postoupí přímo do finále SDK World Battle Tour.

Je možné nahrávat i videa např. ve stylech waacking, popping a podobně (jak už někteří tanečníci dělají). Zde je jen potřeba podotknout, že taková videa pak zařazujeme do kategorie street dance choreo.

Kolik tanečníků se do Video Contestu zatím přihlásilo? Jde spíš o české tanečníky nebo cizince?

Do soutěže se přihlásilo zatím 12 tanečníků a já nádherné, že jsou ze všech koutů světa: Rusko, Bulharsko, Uganda, Francie, Taiwan, UK, ČR, Belgie, Ukrajina, Vietnam atd. Jsme velmi překvapeni, že během pár dnů už některá videa mají 5000 – 8000 zhlednutí. Wow! :) Myslím, že je to skvělá příležitost, jak prezentovat sám sebe, tak i svoji zemi, i když nemáte ambici tuto soutěž vyhrát. Tato soutěž jen podtrhuje ideu SDK: spojovat lidi po celém světě, kteří žerou street dance :)

A jak je to s účastí na SDK Europe celkově? Je z Tvého pohledu dostatečný zájem českých tanečníků a tanečnic?

Doba se trošku změnila. Dřív před lety Češi na kempu převládali – tvořili cca 2/3 kempu. V posledních letech se to již otočilo a na SDK jezdí 2/3 lidí ze zahraničí a několik stovek Čechů a Slováků tvoří zbylou 1/3. Z mého pohledu už není cílem, aby SDK byla taková megalomanská akce a byla to za každou cenu největší letní akce na světě. Po 12 letech a po tom, co mám dvě krásné malé děti a rodinku, jsem změnil mírně postoj. Já i celý tým bychom chtěli, aby akce byla především kvalitní, řešíme hodně detaily a komfort na hodinách, snažíme se zlepšit celý systém vzdělávání na kempu. Nemusí za každou cenu přijet 7000 lidí, ale ti, co přijedou, ať si to pořádně užijí – ještě lépe, jak v minuých letech.

Chtěl bych tímto i strašně moc poděkovat lidem, kteří to se mnou táhnou de facto od začátku: Tess Lempartová, David Tichý, Jirka Pečanka, Renata Čepová, Lukáš „Uno“ Pojer, Libor Bena a spousta dalších. Stálo to všechny už spoustu nervů a dali do toho strašně moc srdíčka a energie za těch neskutečných 12 let. Díky jim!

Motivací pro všechny zúčastněné je i tzv. SDK Game, kdy každý lektor bude mít možnost vybrat své nejlepší studenty. Co získají?

3 nejlepší studenti, kteří nasbírají nejvíce „skills“ od všech lektorů za celý týden (lektoři budou na každém svém workshopu rozdávat cca 5 SDK žetonů = skills těm nejlepším tanečníkům), dostanou hodnotné ceny v podobě workshopových programů na SDK 2016. Navíc se budeme snažit i vyhodnotit nejlepší studenty dle jednotlivých lektorů, a ti pak za odměnu natočí se svým oblíbeným lektorem video, které vložíme na náš YouTube kanál, či si zatancují závěrečný finálový den společnou show.

Hodně lidí se do Jedovnic chystá také na závěrečný víkend. Na co se letos mohou těšit?

Chystáme páteční speciální večer, kde bychom se chtěli podívat hluboko do historie tance a udělat takovou „Černobílou swing night“ s cool programem. Na sobotu plánujeme koncert, tentokrát však ne tak rozsáhlý jako minulý rok, ale spíš jednu dobrou kapelu na hodinový koncert, následovaný jedním velkým závěrečným mejdanem až do rána :)

Díky za rozhovor, ať přípravy i samotná akce proběhnou hladce a tanečníkům se na SDK Europe líbí stejně jako každý rok.

SDK Europe 2015

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.