Rubriky
Reportáže

Juste Debout 2013 report

Druhá březnová neděle letošního roku, tzn. 10.3.2013, patřila už po jedenácté světovému finále nejprestižnějšího street dance battlu vůbec, tedy Juste Debout …

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
Dejv Zapletal
Juste Debout 2013
Juste Debout 2013

Druhá březnová neděle letošního roku, tzn. 10.3.2013, patřila už po jedenácté světovému finále nejprestižnějšího street dance battlu vůbec, tedy Juste Debout.

Ve své jedenáctileté historii zatím největší počet preselekcí dával tušit, že půjde o mimořádnou akci, pořadatelé (v čele s Bruce Ykanjim), dokonce poměrně dlouho uvažovali nad tím, že by se z finálového eventu stala dvoudenní záležitost. Nakonec od tohoto záměru upustili, a přestože tím paradoxně nejvíce utrpěli pravděpodobně Francouzi (pařížská preselekce, která probíhala v sobotu 9. března 2013 v Hotel de Ville, byla opravdu “našlapaná”), byla to zřejmě dobrá volba. Finále Juste Debout 2013 probíhalo svižně a skončilo téměř na minutu přesně dle plánovaného harmonogramu.

Novinkou pro letošní rok byla 45minutová opening show, jejíž hlavní hvězdou byl bezesporu francouzský emcee Alix Mathurin aka Kery James. Rozhodně je ale třeba zmínit, že zastoupení v této úvodní show měla i Česká republika, a to i přesto, že se na světové finále Juste Debout 2013 žádný z českých tanečníků neprobojoval. Nedílnou součástí opening show totiž byla kapela Champion Sound aka Prago Livě, která živě zahrála pecky jako Ante Up, Sabotage, Crazy In Love, Niggaz In Paris, atd. tak věrohodně, že ze začátku byl problém rozeznat, že nejde o playback.

>Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo
Juste Debout 2013 – Show d’ouverture Juste Debout 2013 a Bercy

Zajímavým zpestřením byla také show dnes již legendární francouzské crew Wanted Posse, která slaví 20 let existence, a právě k této příležitosti si Mamson, Babson, Dedson, Yugson, Hagson, Babyson, Junior a další připravili speciální vystoupení.

Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo
Juste Debout 2013 – Show Wanted Posse Juste Debout 2013 a Bercy

Battlovalo se jako vždy v kategoriích hip hop, house, popping a locking (vše 2×2), k vidění byla i kategorie experimental nebo finále toprock battlu 1×1.

HIP HOP

Do finále v hip hop battlu se probojovali Junbox & Kofie z Belgie, kteří ale nestačili na nakonec vítězné francouzské duo Fabreezy & Icee. Asi nejzajímavějším a zároveň také nejkontroverznějším battlem letošního Juste Debout ale bylo semifinále mezi právě belgickou dvojicí a německými tanečníky Benem a Majidem. Po verdiktu poroty znělo halou Bercy pro Juste Debout občas typické hučení jako vyjadřéní nesouhlasu, bez ohledu na výsledek to ale byl rozhodně nejhezčí battle v hiphopové kategorii.

>Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo
Juste Debout 2013 – Finale Hip Hop Juste Debout 2013 a Bercy

HOUSE

Tanečníci reprezentující Německo se v posledních letech dostávají do popředí, na Juste Debout je jejich nejsilnější kategorií house dance. Přesto, že to ve finále proti japonské dvojici Hiro & Taiki neměli vůbec jednoduché, Adnan i Ukay si vytancovali své druhé vítězství na Juste Debout (pro Ukaye to bylo premiérově v kategorii house dance).

Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo
Juste Debout 2013 – Finale House Juste Debout 2013 a Bercy

LOCKING

V Německu ještě zůstaneme, protože i v lockingové kategorii byly Němci, konkrétně tedy Sugar Rae & Flockey, jednimi z favoritů. Ve finále nastoupili proti domácí ostřílené dvojici P. Lock & J. Soul. Zkušenost ale sehrála svou roli, proto francouzští tanečníci nedali svým německým protivníkům nejmenší šanci.

Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo
Juste Debout 2013 – Finale Locking Juste Debout 2013 a Bercy

POPPING

Do finále v poppingu se probojovala v Česku velmi populární japonská dvojice Kite & Madoka, ti však nestačili na holandsko-kanadské duo Ness & Greenteck. Mrkněte na to.

Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo
Juste Debout 2013 – Finale Popping Juste Debout 2013 a Bercy

TOPROCK & EXPERIMENTAL

Doplňkovými kategoriemi byly na Juste Debout 2013 toprock a experimental. Do finále v toprockové kategorii se probojovali francouzský bboy Swing a dětská hvězda (člen dua Future Funk) Bailrok z USA. Vítězná trofej putovala do Ameriky.

Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo
Juste Debout 2013 – Finale Top Rock Juste Debout 2013 a Bercy

Do finále v experimentalu se jako vždy probojovalo osm nejlepších tanečníků a tanečnic z preselekcí po celém světě. Byli to Dido Gaga, Atsuki, Gil Arazzi, Deltso, Paleta, Ismaera, Taylor a Ruth. Mrkněte na celou finálovou osmičku a vězte, že vítězem se stal Gil Arazzi (Nizozemí).

Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo
Juste Debout 2013 – Finale Experimental Juste Debout 2013 a Bercy

Juste Debout 2013 vidělo naživo přes 16000 diváků, někteří z nich také díky zájezdu HipHopDance.cz. Pokud vás mrzí, že jste mezi nimi nebyli, zarezervujte si první polovinu března příštího roku a vydejte se do Paříže také. Informace o zájezdu včas najdete na www.juste-debout.cz nebo www.hiphopdance.cz.

Fotoreport ze Juste Debout 2013 najdete tady.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.