Rubriky
Street Dance v ČR

5 názorů na SDK Europe 2015

Dejv Zapletal

Letošní ročník SDK Europe je již minulostí a zatímco mnozí z vás sledují videa na oficiálním YouTube kanálu, pět účastníků letošního Street Dance Kempu napsalo svůj názor na dvanácté vydání tohoto letního tanečního kempu, který se první červencový týden konal v Jedovnicích u Brna.

SDK Europe po třinácté: Víme, co vše se chystá
SDK Europe snad není potřeba ani představovat. Přesto pro ty, kteří o SDK ještě neslyšeli … SDK je prestižní letní světový street dance meeting, který v České republice, a dokonce ani ve střední Evropě, nemá obdoby. V roce 2016 proběhne jeho třináctý ročník.

Více informací o SDK Europe 2016

SDK Europe 2015

Level letošního SDK Europe byl zase výš
(FIFA / BEAT UP)

Když letošní ročník srovnám s minulým, tak šlo SDK zase nahoru.

PARTY
Hlavně party byly super. Každá noc jiné téma, jiné prostředí, doplněno i kulisama, vystoupením, workshopem, atd, Super!

WORKSHOPY
Nejvíc mě dostali Ejoe, Loose Joint a Jimmy Yudat. Super byl především Ejoe a jeho lekce. Často taky mluvil, a to, co říkal, mělo hlavu a patu. Chyběl mi ale locking, Spunkey měl asi jen tři lekce.

BATTLY
Japonci jsou prostě hustí. Jde vidět, že makají. Hiro říkal, že oni nejsou lzzy a proto jsou tak dobří a že máme makat :) Atmosféra battlu trochu upadla v pátek, když se změnilo místo. Battle v pátek už je totiž dva roky po sobě u party stanu a není to ono :(

Ani nevím kolikáté mé SDK to celkově bylo, každopádně aatmosféra tam je pořád skvělá. Big up pro organizátory.

SDK Europe 2015

SDK Europe je pro mě největší streetový zážitek
(TONDA KAŇOK)

SDK pro mě vždy byl, je a bude, …pokud bude, ten největší svátek streetového tancování u nás. I když to mají organizátoři a team “srdíčkových” lidí okolo Fidliho (rozhovor s ním si můžete přečíst tady) rok od roku těžší, i letos se s tím poprali se ctí a SDK 2015 splnilo mé očekávání. Workshopy byly obsazeny kvalitními lektory a pokud mohu hodnotit pouze ty, kterých jsem se účastnil nebo mohl sledovat, tak všechny byly skvělé. Musím však vyzvednout ty, které mně oslovily nejvíc a to byli jednoznačně:
Koharu, Japonka s okouzlujícím úsměvem a neskutečným pozitivním nábojem, který dokázala v tanci předávat,
Linda Rančáková, která svým profesionálním a individuálním přístupem i ochotou je pro mně lektorem no.1,
Camillo, který každou svou lekci dokázal neskutečně rozjet a bavit lidi.

Nemohu ale nezmínit ani skvělé workshopy hip hopu s Loosem Jointem, poppingu s Gatorem, new style hustle s T-Boyem nebo workshop se stálicí SDK, jakou Hiro jednoznačně je. Ta pestrost a kretivita mně doslova vždy nabíjí neskutečnou enrgií, která pak člověka neopouští ani při každodenních parties až do rozednění. Jsou to pro mně prostě Vánoce v létě a miluju to tam.

Pokud mám být jen trochu kritický a poukázat na rezervy tohoto 12. ročníku, pak mně tolik neoslovil battle v poppingu – pamatuju daleko silněji obsazené ročníky. Nahradily to však battly v jiných stylech – především house byl skvělý a už v prvním kole battle mezi Santou a Sanchezem sliboval skvělou podívanou. Finále, ve kterém nakonec Santa z Japonska zvítězil, to jen potvrdilo. A jak se tak stává, v některých dalších stylech byla první kola nebo i semifinálové battly divácky více zajímavé než samotné finále.

Největší masakr však přišel, jak se dalo očekávat, v sobotu. To byl jednoznačně vogue, kde excelovali Viktor ze Slovenska a vítězka Irina z Rumunska, kde korunu všemu nasadila v showcase porotkyně Leiomy. Potom krump, kde přes veškeré výbuchy neskutečné energie všech zúčastněných zaslouženě zvítězil Straight Danger. Myslím, že nejen pro mně bylo milým překvapením tohoto ročníku nasazení nových mladých tanečníků Štěpána Kohlera alias Štěpixe (locking, b-boying), Davida Perdikuly (vogue) a Kid Shorty Buck, která všechny přítomné ohromila svými výkony v krumpu.

Nemohu opomenout ani skvělé show v dancehallu pod vedením Orvillea nebo vystoupení New Style Hustle Family, kdy pokud by byl přítomen Jeff Selby, byl by na všechny neskutečně hrdý. Hlavní batlle SDK vyhrála crew z Japonska Ill Skill Stylez a všechny battly s jejich soupeři stály za skvělou podívanou! Zvítězili zcela zaslouženě!

Pokud to shrnu, tak těch pět dnů, které mi bylo dopřáno být na SDK Europe 2015, byly pro mě opět největším streetovým zážitkem s možností nasávat pozitvní energii, nechat se obohatit spoustou kreativních nápadů a především potkat se opět se spoustou lidí, které mám rád a které bez nadsázky považuji za svou širší rodinu.

SDK Europe 2015

To nejlepší na SDK Europe se odehrávalo až večer
(ČU / ROOTS COMPANY)

Z letošního SDK mám smíšené pocity. Prvně mě překvapila malá účast tanečníků a zklamalo mě, že se přes den krom workshopů nic nedělo, žádné freestyle jamy apod. Také se mi nelíbil systém rezervování workshopů a to, že se za účast v preselekcích musela platit taková obrovská částka.

Ale parties na SDK jsou jednoznačně ty nejlepší parties, které jsem kdy zažil. Good vibe, samí zajímavý lidé a kvalitní DJs. Na SDK bych jel znova jedině kvůli těmhle jedinečným večerům.

Ve zkratce: nic moc přes den, ale přes noc to je něco jiného.

Na SDK Europe nedorazil Tight Eyez, přesto krumpový program stál za to
(STRAIGHT DANGER, UNION RUNNERS)

Pro krumpery letošní SDK nezačalo úplně nejlépe, jelikož hned první den se všichni dozvěděli, že nepřiletí hlavní lektor a zakladatel krumpu Tight Eyez. Někteří účastníci se po této novině dokonce vrátili domů a na SDK tak strávili pouze jeden den. Přesto dorazila početná skupina krumperů z ČR, Polska, Estonska, Francie, UK, Holandska, Rakouska, Slovenska atd.

Krump ale není jen o jeho zakladateli, takže byli v záloze další lektoři, a to Rowdy Eyez z Německa a Ruin z USA. Oba jsou velmi zkušení, zocelení z mnoha a mnoha battlů a na workshopech studentům předali cenné zkušenosti. DJing pro krumpery obstarával po celý týden DJ Claerence Person, který hrál i program pro dancehall tanečníky.

Jako tradičně se na SDK v průběhu týdne odehrával program pro krumpery. Běhěm týdne tak proběhly 3 neskutečně nabité sessions, kterých se aktivně účastnili i lektoři. V úterý proběhl tzv. Random battle, kdy proti sobě battlují náhodně vylosovaní krumpeři. Atmosféra, která se během battů vytvořila byla elektrizující! Už tam bylo vidět, že se úroveň tanečníků oproti loňskému roku o dost zvedla. Večer pak proběhla vůbec první Buck Krumpers Party, ktrerá měla velký úspěch, a kdyby dostal DJ zapojenou aparaturu včas, nemělo by to chybu.

Ve čtrtek pak probíhala na MeatFly stagi preselekce Krump Guyz a Krump Gurlz. Všechny velmi překvapil level žen, protože něco takového na SDK ještě nebylo! Mezi top ženy na sobotní battle na SDK stage postoupila 9-ti letá kruperka Baby Girl Zonta z Polska, která předváděla neskutečné kill offs. Dále pak Lady Vurgg z Holandska, Tiny Needlez z Francie, Lady NY z Francie a Kid Shorty Buck, která všechny zaskočila perfektní technikou. Mezi top 4 muže se pak dostali Straight Danger z ČR, Tha Vurgg z Holandska, Boi Ugly Fate z Estonska a Stepz z Holandska.

Sobotní krump battly měly výbornou atmosféru a diváci na tribunách SDK dávali krumperům potřebnou podporu a hype. Nejlepším krumperem se stal již po třetí Str8 Danger a nejlepší krumperkou Lady NY. Oba jsou členy Madrootz International. Po finále následovala exhibice porotců, kteří svým výkonem totálně rozsekali celou stage. Krump tak potvrdil, že už není tzv. “tancem v plenkách”, ale dozrál do úrovně, kdy se může stavět hrdě mezi ostatní styly a mnohdy může svojí atmosférou překvapit a strhnout diváky. Nezbývá než se těšit na příští rok kdy se chystá velké překvapení pro krumpery i diváky.

SDK Europe 2015

NA SDK Europe jsem byla poprvé a užila jsem si to
(EM / ROOTS COMPANY)

Pro mě to byl premiérový týden na SDK a musím říct, že jsem byla šťastná celý týden. Místo se mi moc líbilo a tím, že bylo pěkně a měla jsem jenom jam card (tudiž 3 worshopy za celý týden), tak jsem si mohla dovolit super chill u vody. Byla jsem opravdu nadšená z workshopů od Orvilla Expresionz. Taky bylo super, že přes celý týden byly různé dancehallové sessions, kde jsem měla šanci vyslechnout si knowledge od lektorů a potancovat. Moc se mi zalíbil další styl – new style hustle.

Poprvé jsem se dozvěděla a poznala, jak se vlastně tančí. Moc mě to bavilo. Emilio moc dobře umí vést, pro mě to pak bylo docela lehké. Taky s jeho žákem Denisem se mi moc dobře tancovalo. Je to opravdu dobrý tanečník. Jinak battly mě bavily, atmosféra byla fajn, i když prý méně lidí, tak mě to vyhovovalo a party byly nejlepší. Fakt jsem si to užila :)

SDK Europe 2015

A jaký je váš názor na letošní ročník SDK Europe? Podělte se v komentářích pod článkem …

Foto: Lukyn Wagneter, RedBull.cz

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej, ať se o něm dozví i ostatní :-)
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Právě teď pracujeme na dalším skvělém článku. A ne jednom :-)
Přihlašte se k odběru a nic podstatného z české a zahraniční street dance scény vám už neuteče.