The Wor(l)d Of Mícha: Proč chodit na battly? - HIPHOPDANCE.CZ | Street Dance Mag

„Za pár dní je battle, tak se nevymlouvej a pojď s náma!“
„Já fakt nemůžu, mimozemšťani říkali, že mi chtějí unést rejnoka!“

A tak to chodí. Najde se pár organizátorů, pár porotců, nějaký ten speaker a samozřejmě dj. Ale tato skupinka nestačí k tomu, aby mohl proběhnout parádní battle. Nejdůležitější jsou tanečníci! A věčná škoda je těch, kteří tančí rádi, ale battlů se účastnit nechtějí.

Většina důvodů, proč tanečníci nechodí na soutěže se schovává v citátu Františka Vláčila. „Kdo chce hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“ A má pravdu ten pán! Většina lidských pohnutek je založená buď na lásce nebo na strachu. Pokud se bojíte, je třeba ten strach překonat, protože jinak vám hrozí, že budete utíkat celý život. A před čím vlastně? Sami před sebou. Nezbavíte se toho, dokud to nepřekonáte. Tím, že se soutěže účastnit prostě nebudete jen ze strachu, že byste se ztrapnili nebo že by vás někdo porazil, nenaučíte se mít rádi sami sebe, svůj tanec, protože nebudete vyhledávat překážky, které by zocelili jak vaše tělo, tak vašeho ducha.

Nikde jinde si totiž nepřijdete na své chyby tak, jako když se hecnete, jdete do battlu a klidně třeba i prohrajete. Ona ta prohra je mnohdy to nejlepší, co se vám může stát, protože pak se často dostaví vztek, zklamání nebo cokoli, co vám dá podnět k tomu být ještě lepší a na příštím battlu být úspěšnější. Úplně nejlepší je stav, kdy ve vás prohra negativní emoce nevyvolá, ale přesto vás posílí a dodá energii k tomu, abyste byli motivovaní se stále zlepšovat. Nejde totiž o to chtít někoho porazit, ale jde o to zatančit si v jiném prostředí než na tréninku a přesto dát do toho vstupu všechno, co jen budete moct. Důležité je mít dobrý pocit sám ze sebe, protože ten, jakmile chybí, tak ani to první místo vás nemusí tolik těšit. Battly tu nejsou od toho, aby vyvolávaly stres a je škoda, že je tak spousta lidí vnímá.

Tanec je přece vyjádřením vás samotných, vašich emocí a kontroly nad svým tělem. To, jaká jste osobnost, se odráží na tom, jakým stylem tančíte a jak se stavíte k celé taneční kultuře. Pokud to milujete, tak jste za vodou. Sami sobě nenastavujete žádnou překážku a můžete tak hrdě čelit těm, které vám nastavuje život.

The Wor(l)d of Mícha

Mícha

Nejnovější články

173