Bruce Ykanji: Znám nejlepší porotu - HIPHOPDANCE.CZ | Street Dance Mag
Bruce Ykanji
Bruce Ykanji

Bruce Ykanji, vlastním jménem Bruce Sone, se narodil 9. června 1976 v Paříži. Hip hop začal tancovat v 8 letech, když bydlel v Kamerunu. Po přestěhování zpátky do Francie se v roce 1987 připojil ke své první taneční skupině T-Connection. Tehdy jej trénovali Manu N’Guyen a Nicolas Bique aka Key Bee z The Kriminal Starz.

Skutečný taneční debut Bruce zažil v roce 1997 po boku slavného francouzského rappera MC Solaara. O rok později se stal členem Ykanji Crew (odtud jméno Bruce Ykanji), se kterou vystupoval po celém světě. V roce 2000 je jeho jméno spojeno s muzikálem Les Dix Commandements, ve kterém účinkoval a pomáhal s choreografií. Mediálně se proslavil také v roce 2004, kdy jsme jej mohli vidět společně s britskou dívčí rnb skupinou Mis-Teeq.

V roce 2001 začíná realizovat myšlenku rozvoje pouličního tance ve Francii a bere pět nejlepších tanečníků MPT Victor Jara do New Yorku na lekce tří velkých amerických tanečníků a choreografů (Brian Green, Shannon Mabra a Jazzy J.). O rok později už Američané přijíždějí do Paříže a koná se historicky první ročník Juste Debout.

Bruce v současné době plně zaměstnává organizace tanečních akcí (kromě Juste Debout např. francouzská preselekce prestižní japonské taneční soutěže Paris Dance Delight) nebo provoz taneční školy Juste Debout School. Je to ale také velmi ceněný tanečník a lektor (patří mezi absolutní světovou špičku v poppingu), jeho workshopy můžete navštívit nejen v Evropě (Francie, Itálie, Německo, atd.), ale velmi často také v Japonsku.

Bruce Ykanji
Bruce Ykanji

Naposledy jsme jej mohli spatřit jako uměleckého ředitele Red Bull Beat It, tedy akce pro 12 vybraných tanečníků a tanečnic, která probíhá na třech historických místech Paříže (více o letošním ročníku najdete tady). Právě o smyslu této akce se Bruce krátce rozpovídal …

Red Bull Beat It je významná akce z celkového pohledu na hip hop. Je to battle odehrávající se na ulici, lidé jdou kolem, podívají se, ohodnotí tanečníky. Lid, to je ta nejlepší porota, co znám. Hlavní myšlenkou Red Bull Beat It je zábava. Mnoho battlů se mi poslední dobou zdá příliš „vážných“. Spousta skvělých tanečníků by mohla na battlech bavit publikum, jenže oni to berou moc vážně právě na úkor zábavy, a to je škoda.

Red Bull je opakem velkých battlů jako Juste Debout. Snažil jsem se vybrat 12 tanečníků, kteří sice nikdy žádnou větší akci nevyhráli, ale cítím v nich obrovský potenciál. Tato akce jim může pomoci posunout se dále. Byl to takový neformální výběr formou workshopu, kde bylo 20 lidí, ze kterých jsme pak vybrali 12. Vlastně jsme vymysleli takový komediální scénář a sledovali, kdo se s tím jak popere. Má to být prostě zábava.

Dejv

RelatedPost

Nejnovější články

230